První byty v areálu zkrachovalého Bopa v Třebíči vzniknou za rok

Fotogalerie ke článku (1)

soho.jpg

soho.jpg
Celá fotogalerie (1)

SOHO Třebíč

Přeměna závodu bývalé obuvnické firmy Bopo v Třebíči v obytnou zónu bude zřejmě zahájena ještě letos. Rekonstrukcí části opuštěných průmyslových objektů v Borovině by do konce příštího roku mělo vzniknout prvních 60 až 80 bytů, řekl dnes ČTK Richard Horký, ředitel společnosti TTS, které patří část rozlehlého areálu.

Dlouhodobý záměr nových majitelů nemovitostí v této části města počítá se vznikem několika stovek bytů, ale i obchodů, provozoven služeb, sportovišť a parků. Celková revitalizace průmyslového areálu potrvá podle Horkého pět až osm let.

Důležitým krokem pro nastartování projektu byla změna územního plánu, již třebíčské zastupitelstvo schválilo před měsícem. V Borovině, která byla dosud vyhrazena jen pro podnikání, může díky tomu vzniknout bytová zástavba s potřebným zázemím pro obyvatele, vyloučena není ani drobná výroba. "Měla by to být plnohodnotná městská část s veškerou infrastrukturou, kromě škol a školek, které se nacházejí hned vedle ve staré Borovině," podotkl Horký.

Podnik Bopo, někdejší největší tuzemský výrobce obuvi, kdysi zaměstnával i 5000 lidí. Výrobu zastavil v roce 2000. O dva roky později byl na společnost prohlášen konkurz, své pohledávky v něm uplatilo přes 1000 věřitelů. O budovy v Borovině dlouho nebyl zájem, nyní patří několika podnikatelům. Z konkurzní podstaty se prodával třeba i borovinský rybník, část zahrádkářské kolonie, tenisové kurty a kulturní dům.

O obnovu výroby ve starých závodech nebo armádních areálech, které se nacházejí uvnitř měst na Vysočině, podnikatelé příliš nestojí. Velké firmy raději stavějí výrobní haly v průmyslových zónách na okraji sídel.

V lokalitu pro bydlení se nyní začínají měnit i bývalá kasárna Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě. Firma Ross Holding, která kasárna koupila od tamní radnice asi před třemi lety, postaví na volných pozemcích činžovní domy se 112 nadstandardními byty. V kasárnách již funguje kulturní klub a ubytovna. Podle plánu vlastníka budou bývalé armádní budovy do tří let přebudovány na hotel a kongresové centrum.

Zdroj. Zpráva ČTK 25.3.2008

Doplněno Stavbaweb:
SOHO Třebíč
Postupnou revitalizací stávajících objektů se vybuduje plnohodnotná městská část s 360 až 400 byty, včetně obchodního centra, parku a uvažuje se i o domě s pečovatelskou službou a domově důchodců. Z borovinské „fabriky“ se totiž stane to, čemu se ve světě říká „brownfields“. Obytné plochy vzniklé z nepoužívaných továrních hal si zachovají industriální identitu. Na projektu, který nese název SOHO Třebíč, spolupracuje několik třebíčských firem.
S vizí přeměny přišel v lednu roku 2006 Richard Horký, ředitel firmy TTS.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*