První české 3D planetárium v Plzni se otevře lidem 4. listopadu

(ČTK) – V Plzni byla ukončena stavba prvního 3D planetária v Česku. Podobných technologií je do deseti na světě. Veřejnosti se objekt v areálu plzeňského Techmania Science Center otevře 4. listopadu v 15:00. ČTK to řekl Tomáš Moravec, mluvčí Techmania Science Center zaměřeného na popularizaci vědy a techniky. 3D Planetárium s vybavením přišlo na zhruba 150 milionů Kč."Zchátralou budovu škodovácké jídelny ASAP z roku 1917 jsme přestavěli na supermoderní planetárium, v jehož zdech najdou možnost zábavně poznávat zejména fyziku a astronomii statisíce návštěvníků ročně,"
řekl Jiří Vlasák z Techmanie. Uvnitř haly jsou dvě různě velké sférické kupole pro výuku.

Objekt je kulturní památkou, její přeměna začala v lednu 2012. "Budova byla zcela rozebrána a opět postavena s využitím původních prvků – části Hetzerových vazníků, původních dýmníků nebo cihelných pásek na fasádě," uvedl. Z objektu vede most, po němž se návštěvníci dostanou do prvního patra Techmanie, kde budou laboratoře, klubovny a dílny.

3D planetárium má kapacitu pro 90 lidí, jeho cílem je rozvíjet možnosti neformálního vzdělávání. Nabídne 2D a 3D projekce snímků s astronomickou a geografickou tématikou pro různé věkové skupiny. Na vnitřní plochu velké kupole o průměru 14 metrů budou promítány populárně vzdělávací snímky konzultované i s NASA a ukazující také například oblohu nad Plzní, výcvik astronauta nebo krásy mlhovin, galaxií a miliony světelných let vzdálených sluncí. Stejnou technologii využívají v Evropě údajně jen tři instituce.

V planetáriu je i projekční globus Science On a Sphere pro 60 lidí. Ukáže například planety, změny zemské kůry a vlastnosti mořských proudů. Interaktivní expozice Vesmír představí 27 nových, z velké části autorských exponátů pro pochopení základních jevů vesmíru. "Kromě vodíkové rakety, robotické ruky, Keplerových zákonů či pohybů planet se zde návštěvníci seznámí například s gyroskopem, jenž věrně simuluje pocity přetížení při startu rakety," řekl mluvčí.

Planetárium je součástí areálu Techmania, na jehož vybudování přispěla Evropská unie 577 miliony korun. Současná výstavní plocha je 3000 metrů čtverečních. Do března 2014 se má areál rozšířit na tři hektary o další expozice, dílny, klubovny. Takto velká městská volnočasová a vzdělávací zóna zatím v žádném jiném českém městě není.

Techmania chce oslovit také předškolní děti a první stupeň základních škol. Oborové laboratoře fyziky, chemie a biologie nabídnou služby pro základní a střední školy.

Od otevření Techmanie v listopadu 2008 ji vidělo zhruba 350.000 lidí; ročně průměrně 70.000 návštěvníků.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt rekonstrukce a dostavba stávajícího science centra a výstavby 3D planetária bude probíhal od ledna 2012. Podle projektu plzeňské kanceláře Atelier Soukup jej provedla firma Berger Bohemia a.s., která předložila nejvýhodnější nabídku z jedenácti zúčastněných stavebních firem.

Budova, ve které se budete moct obdivovat supermoderní technice, je sama malým technickým pokladem. Stavba z roku 1917, která dlouhá desetiletí sloužila jako jídelna pro zaměstnance ze Škodovky, je první budovou v českých zemích, při jejíž stavbě byla použita tzv. Hetzerova metoda. O co jde? Výmarský vynálezce Otto Hetzer vymyslel na počátku 20. století originální způsob, jak skládáním a lepením dřevěných lamel vytvořit rozměrné klenby, o něž se opře celá stavba. Použil přitom lepidlo na bázi kaseinu, tedy lepivou směs tvarohu a vápna.
Až budete procházet monumentálním prostorem planetária, vzpomeňte si, že část dřevěných vazníků, které jej drží pohromadě, jsou vlastně lepené tvarohem. I z tohoto důvodu byla budova prohlášena kulturní památkou. V letech 2012-13 prošla totální rekonstrukcí, která ze zchátralé jídelny vytvořila supermoderní planetárium.
zdroj: www.techmania.cz


Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*