Průzkum: Až 42 pct tuzemských stavbařů bylo požádáno o úplatek

Výzkum se uskutečnil na základě 1200 rozhovorů s představiteli stavebních firem ve střední a východní Evropě.

 Na 42 procent tuzemských stavebních firem bylo v průběhu získávání zakázky požádáno o úplatek. Na Slovensku je to 28 procent firem. Nejčastěji se s žádostí o úplatek setkali stavbaři na Ukrajině, a to až v 68 procentech dotázaných společností. Vyplývá to z výsledků projektu Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy, které dnes ČTK zjistila z jeho internetových stránek. Hlavním partnerem projektu je KPMG Česká republika.

Tendr jako způsob získávání zakázek využívá v Česku jen 17 procent firem. To je nejméně ze zemí střední a východní Evropy, které v průzkumu odborníci sledují.

Na Slovensku využívá soutěže 27 procent stavbařů, v Polsku dokonce až 80 procent. Na druhou stranu je však v Polsku hodnocení tendrů z hlediska jejich průhlednosti horší než v Česku. Tuzemští stavbaři ohodnotili transparentnost tendrů na průměrných 5,2 bodu z možných deseti, polští ale jen na 4,4 bodu. Nadprůměrně hodnotili průhlednost tendrů stavbaři na Slovensku a v Chorvatsku.

Téměř polovina tuzemských stavebních společností již kvůli získání zakázky porušila řízení rizik. Nejméně naopak riskují stavbaři na Slovensku, kde kvůli zakázce rizikové řízení porušilo jen 36 procent dotázaných firem.

Nejčastějším zdrojem informací o případných zakázkách jsou téměř ve všech sledovaných zemích dlouhodobé kontakty. V Česku přes ně získává informace 77 procent stavebníků. Dlouhodobé kontakty hodnotí tuzemské firmy také jako informační zdroj s největším přínosem. Dlouhodobé smlouvy jsou potom v Česku i nejčastěji využívaným zdrojem nových zakázek.


Zdroj: Zpráva ČTK 26.1.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*