Průzkum o poloze nádraží v Brně názory politiků nezměnil

(ČTK) – Průzkum veřejného mínění, který ukázal, že pro Brňany je nejpřijatelnější nové nádraží v centru v poloze pod Petrovem a nejvíce odmítají jeho odsun na nákladové dolní nádraží, názory politických stran zastoupených ve vedení Brna nezměnil. A to přestože v koaliční smlouvě je věta, že radní budou pro variantu, kterou podporuje veřejnost. O variantě by měli radní hlasovat pravděpodobně v úterý na řádném jednání rady, řekli dnes novinářům zástupci politických stran.

Podporu odsunutému nádraží vyjádřilo dne 19. února 2018 ANO a lidovci, kteří však chtějí zároveň zachovat pro regionální dopravu současné nádraží a zároveň je propojit severojižním kolejovým diametrem. V plánech města a ministerstva dopravy však existence dvou nádraží dosud nebyla. Pro diametr by se měla začít vypracovávat studie, aby bylo možné jej stavět ideálně společně s nádražím. Jde o železnici, která se odpojí na severu města od tišnovské tratě a obslouží směrem na jih několika stanicemi město podobně jako metro. Pro odsun nádraží je dlouhodobě TOP 09, naopak Zelení, Žít Brno a Piráti jsou pro variantu v centru.

Z průzkumu na vzorku 1000 lidí, jehož výsledky dostali radní od agentury Focus v pátek, vyplynulo, že pro 64 procent lidí je přijatelná varianta Petrov, odsunuté nádraží je přijatelné pro 49 procent. Pokud se lidé měli vyjádřit pouze pro jednu variantu, i v takovém případě se vyslovili více pro variantu Petrov. Stejně tak odsunuté nádraží má více odpůrců než Petrov.

Podle Martina Andera (SZ) i Matěje Hollana (Žít Brno) výsledek průzkumu hovoří jasně. Jak bude vypadat v případě konstantních názorů budoucnost koalice, zatím nechtěli příliš předjímat. Oba však připustili, že jsou připraveni koaliční smlouvu vypovědět a posléze řešit její budoucnost v takzvaném dohadovacím řízení.

Vokřál považuje interpretaci Zelených a Žít Brno za dezinterpretaci. „Pro mě z toho nevyplynula podpora ani jedné varianty. Polovina lidí neví o variantách nic, rozhoduje se pocitově a to není dobře. Velká část lidí by chtěla nechat nádraží tam, kde je, přestože je potřeba nové nádraží,“ řekl Vokřál. Koalici by však rád udržel přes tyto rozpory. „Tato koalice dokázala hodně a podle mě by byla chyba ji ukončit půl roku před volbami. Záleží to však na každé straně, jak se k tomu každá ze stran postaví,“ řekl Vokřál.

Radní by měli hlasovat o variantě v úterý a zastupitelé zasednou speciálně k tomuto tématu 27. února. Rozhodující slovo však bude mít vláda. Zatím odsun podpořil Jihomoravský kraj a také ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Minulý týden mimo jiné také zveřejnil výsledky vlastního výzkumu Svaz cestujících ve veřejné dopravě. Ptal se více než 600 lidí ve vlacích v okolí Brna, ti chtějí v 78 procentech variantu Petrov.

Ti, co prosazují odsun nádraží, argumentují převážně tím, že se může začít dřív díky větší připravenosti a souladu s územním plánem, což znamená i možnost alespoň částečně stavbu zaplatit s pomocí evropských peněz. Argumentují také jednodušším zaústěním vysokorychlostních tratí. 


Brněnští radní doporučili zastupitelstvu odsun nádraží k řece

(ČTK) – Brněnští radní doporučují zastupitelstvu, aby schválilo výstavbu hlavního vlakového nádraží v odsunuté poloze u řeky. Novinářům to dne 20. února 2018 řekl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO). Druhou variantou je stavba pod Petrovem poblíž současného nádraží, jež kapacitně nestačí. Zastupitelstvo bude rozhodovat 27. února. Jeho rozhodnutí i dřívější podpora kraje pro odsun budou jen doporučení pro vládu, která nakonec jednu z poloh vybere. Rada nebyla v rozhodování jednotná, proti byli Zelení a Žít Brno.

Může to vést k rozpadu koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, SZ a TOP 09.

Radní doporučují zastupitelstvu schválit nádraží u řeky s podmínkou, že se mají zahájit jednání o severojižním kolejovém diametru, což je obdoba metra. Diametr by měl výrazně zrychlit dopravu od severu k jihu. Odlehčil by přetíženým tramvajovým linkám v tomto směru. Brno chce také připravit memorandum pro město, kraj a ministerstvo dopravy ohledně návaznosti řešení diametru na přestavbu nádraží. Kromě toho radní v usnesení uvedli, že považují za akceptovatelnou i variantu výstavby nádraží pod Petrovem.

Pro usnesení týkající se nádraží u řeky s podmínkou jednání o diametru bylo ANO, KDU-ČSL, TOP 09 i za Piráty Tomáš Koláčný (Žít Brno a Piráti). Proti byli náměstci Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (Zelení). Koláčný uvedl, že Piráti jsou spíš pro nádraží pod Petrovem, ale variantu odsunu s podmínkou jednání o diametru nakonec podpořil.

Ander s Hollanem uvedli, že odsun nádraží k řece je proti přání veřejnosti, která ho chce nechat v centru. Vychází to z průzkumu mínění veřejnosti. Proto budou Zelení i Žít Brno jednat o tom, zda je rozhodnutí porušením koaliční smlouvy, v níž stojí, že město zvolí variantu, která bude mít podporu veřejnosti. V pondělí bude dohodovací řízení o koalici, v úterý rozhodne o poloze nádraží zastupitelstvo. Primátor Vokřál uvedl, že by bylo škoda koalici rozbít, a bude chtít spory vyřešit.

Stavba nádraží má trvat zhruba šest let. U řeky má stát od 42 do 45 miliard korun, pod Petrovem od 42 do 56 miliard korun. Podle studie proveditelnosti, kterou nechala zpracovat Správa železniční dopravní cesty, by se mohlo u řeky začít stavět v roce 2020, zatímco pod Petrovem nejdříve v roce 2026. Variantu odsunu u řeky dříve podpořila i Kancelář architekta města Brna nebo městská část Brno-střed.

Příznivci odsunuté varianty poukazují na to, že u řeky se může začít stavět dřív, což umožní ještě částečně čerpat peníze z Evropské unie. U varianty pod Petrovem se to nepředpokládá. Poukazují i na větší připravenost projektu, nižší náklady i snazší zapojení vysokorychlostních tratí. Zastánci nádraží pod Petrovem tvrdí, že odsunutá poloha prodlouží dobu cestování lidí a bude se tam hůře dostávat městská hromadná doprava, která je u varianty pod Petrovem rozvinutá.

Související články:
Výzkum pro Brno a výzkum SCVD: Vítězí varianta nádraží v centru 19.2.2018
Nádraží v Brně – odsunout nebo ponechat?  16.2.2018
KAM nádraží – Řeka nebo Petrov?  6.2.2018
Čtyři expertní posudky doporučují Brnu nechat nádraží v centru  12.1.2018
Městský architekt doporučuje nádraží u řeky  10.1.2018
Studie připouští možnost stavby nádraží v Brně na dvou místech  1.11.2017
Brno chce mít do půli roku studie čtvrti pro obě varianty nádraží  12.2.2016
ANO v Brně navrhuje novou variantu stavby nádraží v části jih  1.6.2016
Brno vybralo tři nejlepší studie pro variantu odsunutého nádraží  26.5.2016
Výsledky soutěže Budoucnost centra Brna 11.5.2016
Budoucnost centra Brna 5.5.2016
Budoucnost centra Brna – urbanistická soutěž o návrh 4.1.2016
Aliance Referendum 2016 zahájila kampaň k poloze nádraží v Brně  17.12.2015
Byla vyhlášena mezinárodní urbanistická soutěž Budoucnost centra Brna 8.9.2015
Architekt: O brněnském nádraží ať rozhodne dvoukolová soutěž  17.4.2015
Brno nechá vytvořit podobu Jižního centra s nádražím pod Petrovem  6.3.2015
ČKA: Nová podoba nádraží v Brně musí vzejít z diskuse s odborníky  15.9.2014
Dvě varianty nádraží v Brně  10.2.2014
Nové brněnské nádraží nesmí tvořit bariéru, vyplynulo z workshopu  15.10.2013
Model brněnského nádraží u řeky lidé najdou u Staré radnice  4.10.2013
Ruller, Rudiš, Chybík: modernizace brněnského nádraží je možná jen v centru  14.6.2012
Brno má první oficiální dokument, kde připouští nádraží v centru  6.3.2012
Brno má nový architektonický návrh nádraží v centru  14.12.2011
Magistrát v Brně zrušil územní rozhodnutí k odsunu nádraží  30.11.2011
S odsunem brněnského nádraží nesouhlasí ministerstvo kultury  25.10.2011
Stavbě nádraží v Brně hrozí další zpoždění, SŽDC žádá o výjimku  18.1.2010
Stavba nádraží v Brně do roka nezačne, SŽDC nezískala rozhodnutí  15.12.2009
Studie: Stavba rychlodráhy s nádražím v Brně by stála 3,3 mld. Kč  20.8.2009
Nové nádraží v Brně může zastřešit obchodní komplex s parkovištěm  3.1.2009
U plánovaného vlakového nádraží v Brně budou další věžové domy  3.10.2008
Zelení: Rychlodráha v Brně je reálná, odsun nádraží nezpozdí  10.7.2008

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Příkladem budiž Charing cross railway station v Londýně, pár kroku, co by kamenem, Ein Katzesprung od Trafalgar square. Kdyby naši předci měli mozek, Masarykovo nádraží v Praze by bylo na místě Paladia. Cestující denně někam cestující musí trasu každodenně procházet trasu, která když je dlouhá je velmi zpruzující. Politici rádi začínají nové věci na zelené louce za horentní sumy za minimum práce. Rekonstrukce je náročná, pracná, ale vyplatí se pro vděk cestujících. Je nutné obrátit gard, dělat, co je dobré pro publikum, lidi, nás a ne co se hodí do krámu politikům, často z řad lékařů a kunsthistoriků, mohu být nekorektní, nejde mi o hlasy

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*