Pěstuj prostor

(ČTK) – Plzeňský spolek Pěstuj prostor chce kvalitní architekturu ve městě a veřejnou debatu k zásadním stavbám. K jeho výzvě, zveřejněné před pár dny na webových stránkách i na facebooku, už se podle organizátorů připojily desítky osobností, odborníků i obyvatel. Iniciativa, která má za cíl zpříjemnit prostředí ve městě, vznikla po několikaměsíční diskuzi s občany, neziskovými organizacemi, architekty, sociology a kulturními aktéry, řekli ČTK architekt a hlavní iniciátor Marek Sivák a spolutvůrce Petr Klíma.

Dalšími body z desatera výzvy jsou například vyvážená doprava, efektivní práce samosprávy a omezení vizuálního smogu. „V posledních letech se ve veřejném prostoru a architektuře udělal v Plzni kus práce. Významnou úlohu sehráli i místní spolky a občané, kteří projekty připomínkují, někdy dokonce ‚po sousedsku‘ realizují své vlastní,“ řekl Sivák. Výzvu už podpořila řada známých architektů, jako jsou Jiří Zábran, Petr Domanický, Jaroslav Holler a Marek Marovič.

Podle nich je třeba o projektech diskutovat s odborníky, což se podle autorů výzvy zatím v Plzni nedaří. „A zapojit do nich i například lidi z ciziny i z Prahy. Pokud má být Plzeň smart (dlouhodobý koncept magistrátu Smart City, jehož projekty usnadňují život občanům), tak v tomhle má být chytrá,“ řekl Klíma. Iniciátoři připravují přednášky o stěžejních projektech. První o průtahu městem, tedy paralelní silnici s Klatovskou třídou, kterou připravuje stát. Iniciativa věří, že ke stavbě za miliardy korun, existují alternativy. Druhá bude o přetížené Karlovarské třídě.

Veřejnou diskuzi o důležitých projektech by měla podle iniciátorů řídit instituce pověřená městem a zároveň do jisté míry nezávislá, například autority útvaru koncepce a rozvoje, které by byly důstojným partnerem politikům. Zároveň by dohlížely na realizaci staveb a zajistily by, aby více pracovišť města nedělalo stejnou práci.

„Zásadní problém je v tom, že skutečně kvalitních projektů je v Plzni stále jako šafránu. Přitom by mohly stát podobné nebo i menší peníze než realizované projekty. Rozdíl je hlavně v přístupu, opravdu chtít udělat ten projekt dobře, participačně a s kvalitními architekty,“
míní Sivák. Jako promarněnou šanci zmínil vnitroblok Karla Steinera u bývalé Volhy na Skvrňanech nebo dokončovaný prostor před hlavním vlakovým nádražím, který je 100 let vstupní branou do města.

Výzva, jejíž text je na http://plzenmanavic.cz, je podle iniciátorů hlavně pozitivní a podporuje projekty, které občanům „zvednou náladu“. „Jde o deset bodů, které je třeba udělat, abychom se mohli z města těšit. Snažíme se být konsenzuální a nerozkližovat atmosféru v Plzni,“ uvedl Sivák. O iniciativě už od konce května vědí zastupitelé města.

https://pestujprostor.plzne.cz/

Doplněno Stavbaweb:
Plzeň má na víc
je nově spuštěná akce , apolitická iniciativa vytvořená spolkem Pěstuj prostor ve spolupráci s občany, neziskovkami, architekty, sociology a kulturními aktéry.
Plzeň má na vícZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*