Qingyun Ma

Fotogalerie ke článku (4)

Thumb Island

Thumb Island

Thumb Island

Thumb Island

Obytný soubor Longyang

Obytný soubor Longyang

Qinguyn Ma

Qinguyn Ma
Celá fotogalerie (4)

Archi-News, elektronický zpravodaj serveru Archi-Europe, představuje čínského architekta Qingyuna Ma jako osobnost měsíce března. Na Čínu se ostatně zaměřuje celé březnové vydání newsletteru.

Zatímco architektonické hvězdy z celého světa se angažují v prestižních projektech v Pekingu, čínský pomocný tým ne sebe upozorňuje díly, která jsou mnohem zajímavější. Qingyun Ma je částí této skupiny. Je mu 42 let, studoval na Tsinghua University v Pekingu a pak pokračoval na Columbia University, kde získal titul MA (1991). Poté pracoval pro známou kancelář Kohn Pederson & Fox v New Yorku a stal se jejím vyslancem na dálněvýchodním trhu. U KPF získal rozsáhlé zkušenosti v organizaci práce a architektonické praxi, přičemž zůstal kritický ke konceptuálnímu přístupu. V roce 1995 Qingyun Ma založil v New Yorku vlastní firmu MADA a krátce na to se stal také místopředsedou oddělení architektury na Universitě v Šenzenu a koordinátorem výzkumu pro Rema Koolhaase. Roku 1999 otevřel pobočku své firmy pod názvem MADA spam (strategy-planing-architecture-media) v Šanghaji. Nejprve zde vytvořil řadu menších experimentálních projektů. Jeho první velký projekt pro bydlení — Longyang — zahrnuje 20 budov, každá s 500 byty. Práce znamenala velkou výzvu jak řešit takovou hustotu bez ztráty kvality života. Dispozice a návrh fasády berou v úvahu zejména důležitost přirozeného světla a dobrého větrání pro každý byt. Thumb Island, projekt ostrova na umělém jezeře na soutoku dvou řek, obsahuje společenské centrum — ekologický projekt, který usiluje sdílet co nejvíce veřejného prostoru. Architekt, osvobozen od historického kontextu, navrhl strukturu složenou ze dvou budov, které mírně stoupají a klesají jako dva pahorky. Celek je velkým a flexibilním prostorem. Střecha, podobná skatové dráze, funguje jako veřejný park. Úspěch byl takový, že cena nových domů postavených kolem jezera stoupla o čtvrtinu. Architekt navrhoval také Kulturní centrum v Ningbo, který je prototypem pro centrum v Pekingu, a současně spolupracoval s Remem Koolhaasem na CCTV Media Tower v Pekingu.
Qingyun Ma získává mezinárodní uznání zejména díky důslednému sociálnímu kriticismu, ztělesnění kulturní výměny a pedagogické činnosti stejně jako i pro své akademické aktivity hostujícího profesora na Harvardu a Columbia University či v Rotterdamu a Berlíně. Qingyun Ma je přesvědčen, že Čína této doby nejvíce fascinuje svou rozmanitostí, potřebou komfortu i specifickým podnikatelským duchem. Stejně jako všichni ti, kdo zažívají globalizaci v Číně, pokouší se ubránit standardizovanému přístupu, který by mohl znamenat konec architektury. Ma lituje, že rozvoj megalopole, která je symbolem čínského konceptu úplného využití městského prostoru, je jenom základní co se týče ekologických kritérií. Jsou zde ovšem jisté prvky, jako například Racionální podlahová plocha stanovená městem a stavebním oddělením. Avšak efekt ekologické architektury zatím pociťován není. Qingyun Ma je oddaný trvale udržitelné architektuře a jako takto orientovaný nereprezentuje zcela profesi, i když i jiní jeho kolegové se rostoucí měrou na této cestě objevují. Ma se považuje za šťastného, protože také učí. „Změny přijdou skrze vzdělání,“ říká.
Jaké základní rozdíly spatřuje tento cestující architekt mezi Čínou a USA nebo Evropou ohledně architektury? „Způsob práce v Číně je znatelně odlišný a to, co tuto odlišnost způsobuje, je politika, která je v praxi mimořádně důležitá — mnohem více než technologie a disciplinovaný přístup k architektuře.“  

 

Zdroj: Archi-News, březen 2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*