ČR v Benátkách reprezentuje Rajnišova Přirozená architektura

12. mezinárodní výstava architektury
29. 8. – 21. 11. 2010

Pavilon České a Slovenské republiky
Výstavní areál Giardini, Benátky

 

 

NATURAL ARCHITECTURE / PŘIROZENÁ ARCHITEKTURA

 


 

Praha 31. srpna (ČTK) – Modely dřevěných a vzdušných staveb architekta Martina Rajniše i objekty vytvořené Rajnišem a jeho týmem přímo pro pavilon v Benátkách zastupují Českou republiku a Slovensko na 12. bienále architektury. Mezinárodní výstava začala v neděli a potrvá do 21. listopadu. Podle kurátorky výstavy v česko-slovenském pavilonu Radomíry Sedlákové z Národní galerie (NG) je o Rajnišovu Přirozenou architekturu mezi diváky velký zájem. Svědčí o tom účast na vernisáži i prodaný počet publikací a katalogů. Mezi oceněné se nicméně český projekt nedostal.

Mezinárodní porota udělila ceny při zahájení bienále. Zlatého lva za nejlepší národní expozici získalo Bahrajnské království, které se bienále zúčastnilo úplně poprvé.

Projekt architekta Martina Rajniše, studia e-Mrak a nakladatelství Zlatý řez Přirozená architektura vyhrál výběrové řízení pořádané loni Národní galerií. Jejich koncept dřevěné a k přírodě šetrné architektury představuje podle NG originální pojetí architektury.

Vstup Stavba Převoz lodí

Uvnitř pavilonu návštěvníci spatří tří- až pětimetrové modely skutečných Rajnišových staveb – Stodoly Maxov, Věže Blanka, Věže Scholzberg v Jizerských horách, Věže Mamka v Krušných Horách, Věže Bára II v Chrudimi a Hráň u Slavonic. Součástí expozice je také prostor s volně loženými malými prkénky, na nichž si především děti zkoušejí, jak se dá se dřevem pracovat.

Dřevo není jen v pavilonu, ale i před ním – ke stavbě pavilonu se jakoby slétávají kusy dřeva z nejrůznějších směrů. Mnoho návštěvníků se podle Sedlákové divilo, jak k sobě byla prkna připojena. Kusy dřeva se směrem k pavilonu "uklidňují" a skládají podle vůle architekta.

O konceptu a expozici informuje návštěvníky leták vydaný Zlatým řezem, který rozdávají dobrovolníci ve výstavním areálu. Lidé si mohou k příležitosti české výstavy zakoupit katalog, knihu Přirozená architektura, publikaci o věži Bára, plakát, tričko i placku se symboly výstavy.

Koncept pavilonu stál zhruba čtyři miliony korun, 1,6 milionu korun poskytlo ministerstvo kultury, zbytek hradili sponzoři a dárci. Na výstavbě modelů se podílejí studenti architektury z Liberce, Brna a z dalších měst.

České umění se v Benátkách tradičně prezentuje v česko-slovenském pavilonu. Češi a Slováci se na bienále střídají, v roce 2008 pavilon zdobila slovenská expozice.

Související články:
La Biennale di VeneziaBenátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook)

Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook) Benátské BIENALE - Český pavilon (foto: Martin Rajniš / Facebook)

Aktuální zprávy i fotografie z Bienále naleznete na stránkách Martina Rajniše zde.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*