(ČTK) – Řada nových "supermrakodrapů" si ke své výšce pomáhá obřími a zbytečnými vrcholovými špicemi, stožáry a věžičkami a přitom mají často méně poschodí než staří giganti, které uměle navýšení nováčci ze seznamu nejvyšších domů světa vytlačují. Konstatovala to chicagská Rada pro výškové budovy a urbanismus.
Stavitelé nových mrakodrapů se zhlédli v "marnivé výšce", aby své projekty dostali mezi nejvyšší na světě, uvedla rada. Za přední příklad této nectnosti označila dokončovaný newyorský mrakodrap One World Trade Center (OWTC), postavený na místě "dvojčat" Světového obchodního střediska zničených teroristickým útokem z 11. září 2001. Budova měří 541 metrů, a je tak třetí nejvyšší na světě, z toho ale 124 metrů měří jen její stožár.
OWTC ale není žádnou výjimkou . Rada zjistila, že ze 72 nejvyšších budov světa se jich 44 dostalo nad hranici 300 metrů jen díky funkčně zbytečné vrcholové špici.
Nejvyšší budovou světa je nyní Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 828 metrů. Druhá nejvyšší je v Šanghaji, která se právě dostavuje a měří 632 metrů. Saúdská Arábie letos objednala u britského stavitele londýnského mrakodrapu Shard stavbu mrakodrapu v Džiddě, který má být vysoký jeden kilometr.
Související články:
Budova světového obchodního střediska v New Yorku už má stožár 15.5.2013
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…