Radní: Projekty na Rohanském ostrově posoudí nejlépe architekti

Fotogalerie ke článku (1)

Mapa

Mapa
Celá fotogalerie (1)

Radní pro územní rozvoj Martin Langmajer (ODS) zpochybňuje postup, kterým město chce prodat lukrativní pozemky na Rohanském ostrově. Lépe než výběrová komise jsou projekty schopni vyhodnotit architekti, řekl ČTK Langmajer. Do výběrového řízení o více než 200.000 metrů čtverečních se přihlásilo 17 uchazečů, postup tří z nich do druhého kola doporučila výběrová komise složená z radních a dalších zastupitelů města.

O výběru developera, který postaví na Rohanském ostrově nové městské centrum s obytnými domy, službami, hotely a kancelářemi i zelení, jedná několik komisí. K prodeji se vyjadřuje výběrová komise, majetková komise i komise Útvaru rozvoje města. "Nemyslím si, že to je ta úplně správná cesta, protože to základní vyhodnocení, které nakonec ta jedna z těch komisí akceptovala, byly závěry Útvaru rozvoje města," uvedl Langmajer.
Podle radního jsou fundovaní architekti z Útvaru rozvoje města schopni projekty vyhodnotit lépe než radní nebo zastupitelé. "To je vcelku pochopitelné," dodal radní.
Sám Langmajer je spolu s radními Petrem Štěpánkem (Strana zelených), Radovanem Šteinerem (ODS) a Markétou Reedovou (SNK-ED) členem výběrové komise, která doporučila radě postup společností Konsorcium Rohan, Development Pobřežní a Avenzo Vice do druhého kola, kde mají uchazeči nabídnout cenu, která bude rozhodující. V komisi je celkem 12 členů a tři odborníci s poradním hlasem.
Útvar rozvoje města favorizoval z urbanistického hlediska tři uchazeče, kteří navíc splnili formality. Právě oni mají postoupit, doporučení komise ale musejí potvrdit radní.
Rohanský ostrov čekají i další velké změny. Plochy, které nejsou chráněny zábranami proti velké vodě, budou sloužit pro odpočinek obyvatel. Pro novou zeleň, sport a rekreaci chce město využít zhruba 60 hektarů tamních pozemků. Mělo by být obnoveno v minulosti zasypané rameno Vltavy, vznikne Rohanský a Maninský ostrov.
V jižní části budou podle plánů plochy zeleně s promenádními cestami a vyhlídková věž s majákem. Severní část území s přístavy osobních lodí by měla sloužit pro sport a rekreaci. Měl by tam být i přírodní amfiteátr s jevištěm na vodě. Některé prvky hodlá magistrát postavit z peněz získaných prodejem pozemků.
Rohanský ostrov stejně jako celý Karlín, k němuž patří, poničila v srpnu 2002 katastrofální povodeň. Nyní již tuto čtvrť chrání před případným opakováním přírodní katastrofy zábrany, jejichž výstavba stála 626 milionů korun. Většina parcel, které město v soutěži nabízí, je v chráněné části ostrova.
Ostrov vznikl po roce 1550 na místě starého říčního nánosu. Při regulaci byl částečně spojen s karlínským územím a na východě splynul s Libeňským ostrovem. Současný název je odvozen od jména pražského radního a tesařského mistra Josefa Rohana, který ostrov koupil v polovině předminulého století.

Zdroj: Zpráva ČTK, Tereza Měrtlová mkv, 7. dubna 2008.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*