Radní Richter: Muchova epopej by mohla být v Praze už letos

Fotogalerie ke článku (1)

Budova, ve které by měla být umístěna epopej Alfonse Muchy. Autor: J. Smetana a T. Kulík

Budova, ve které by měla být umístěna epopej Alfonse Muchy. Autor: J. Smetana a T. Kulík
Celá fotogalerie (1)

Autory nové budovy, kde by měla být epopej umístěna, jsou architekti Jindřich Smetana a Tomáš Kulík.

Monumentální Slovanská epopej Alfonse Muchy by mohla být zpět v Praze ještě dříve, než pro ni magistrát postaví zvláštní pavilon. Cyklus dvou desítek pláten zobrazujících výjevy z dějin Slovanů se nachází řadu desetiletí na zámku v Moravském Krumlově na Znojemsku, ale letos by se to mohlo podle dnešních informací z magistrátu změnit.

"Doufám, že Pražané uvidí epopej už letos. Už se pracuje na projekční přípravě výstavby nového pavilonu, kde by mělo být dílo umístěno. To byla podmínka Alfonse Muchy. Chtěl bych ale, aby Slovanská epopej byla v Praze dřív, než bude stát," uvedl na městském portálu www.praha.eu radní Milan Richter (ODS).

Záměr postavit pro Muchovu epopej novou budovu na Bruselské cestě na Výstavišti vznikl už před čtyřmi lety. Dosud se příliš kupředu nepohnul. Přípravu stavby zdrželo poměrně dlouhé územní řízení. Při něm se zjišťuje, zda budova může na Výstavišti být. "Chtěli bychom vytvořit turistickou osu Veletržní palác - Výstaviště, kde bude Mucha umístěn. Ostatně to pomůže třeba i Maroldovu panoramatu. I když Muchovi potomci tlačí na to, aby byla epopej umístěna v centru, nemyslím, že to je nutné, jeho milovníci si k němu cestu zcela určitě najdou," uvedl Richter.

O stěhování cyklu zpět do metropole se hovoří již mnoho let. Návrhů, kde by mělo být dílo vystaveno, byla řada. Naposledy to bylo Klementinum. Potom by ale nebyl splněn malířův požadavek, tvrdili představitelé města. Mucha (1860 až 1939) daroval obrazy Praze s podmínkou, že je vystaví v síni vybudované pro tyto účely.

Na Bruselské cestě se má objevit moderní dům s ocelovou konstrukcí, který bude vypadat jako krabička postavená na hranu. Jeho autory jsou architekti Jindřich Smetana a Tomáš Kulík. Obrazy by měly mít v budově ideální mikroklima. Náklady na výstavbu se dříve odhadovaly na 150 milionů korun.

Letos uplyne už 45 let od doby, kdy je Muchovo dílo v Moravském Krumlově. Město chce k výročí od vystavení epopeje uspořádat dokonce oslavy a jeho zástupci doufají, že plátna budou na zámku ještě dlouho. Loni si je prohlédlo asi 25.000 lidí, asi o pětinu více než předloni.

Slovanská epopej je majetkem Galerie hlavního města Prahy. I když byla na krumlovském zámku po svém restaurování vystavěna již v roce 1963, teprve před devíti lety vznikla smlouva o zápůjčce díla. Každý rok musí radnice uzavírat s galerií dodatek ke smlouvě, na jehož základě může mít epopej půjčenu.

zdroj: Zpráva ČTK 5.2.2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*