Radní zvolili firmu, která vybere restaurátora vily Tugendhat

Firma do konce března připraví text podmínek tendru na dodavatele stavby. Město si od dodavatele objedná nejen stavební práce, ale i projekt. Památkovou obnovu si tak nechá udělat "na klíč".

 Brněnští radní vybrali právní kancelář, která pro město připraví výběrové řízení na památkovou obnovu vily Tugendhat. Zakázku získala brněnská advokátní kancelář MT Legal. ČTK to  řekl primátorův náměstek Ladislav Macek. Firma podle něj do konce března připraví text podmínek tendru na dodavatele stavby. Město si u něj objedná nejen stavební práce, ale i projekt. Památkovou obnovu si tak nechá udělat „na klíč“, řekl Macek.

Radnice si výběrové řízení na obnovu památkově chráněné vily nezajišťuje sama, protože podle Macka bude soutěž sledovaná firmami i odborníky. Lze očekávat, že se případní neúspěšní zájemci budou odvolávat. Radnice proto ve výběrovém řízení nechce udělat sebemenší chybu a nechá si podmínky soutěže včetně termínů doporučit od firmy, která se na organizování veřejných zakázek specializuje. U kanceláře MT Legal, jejíž služby přijdou na 236 000 korun, si radnice objednává zároveň právní poradenství, řekl náměstek.

Brněnská radnice si u památkové obnovy vily, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu UNESCO, nemůže dovolit další zpoždění. Krajští památkáři už zkoumají, zda opakované odkládání oprav nepůsobí památce nenávratné škody. Památkáři si kvůli posouzení nechali zpracovat odborné posudky. Nyní je analyzují, vyžádali si i stanovisko Národního památkového ústavu, řekl Macek.

Podle náměstka je jen otázkou času, kdy od památkářů přijde na magistrát dopis s rozhodnutím, aby radnice některé konkrétní součásti vily urychleně opravila. Týká se to například topení, střechy, kanalizace nebo statiky. Kdyby rozhodnutí přišlo, město by podle Macka asi muselo urychleně objednat konkrétní práce u firem. Jednotlivé části památkové obnovy vily přitom na sebe navazují a dělat je zároveň je výhodnější a efektivnější.

Funkcionalistickou vilu Tugendhat spravuje Brno od poloviny 90. let, její památková obnova se plánuje osm let. Město se k ní zavázalo, když se vila dostala na seznam UNESCO. S restaurátorskými ani stavebními pracemi se však kvůli sporům účastníků soutěže na projektanta dosud nezačalo. Spornou soutěž, jíž se několikrát zabývaly soudy i antimonopolní úřad, nakonec radní loni zrušili. Nyní chtějí dodavatele na klíč, který má zajistit projekt i restaurátorské a stavební práce.

Oddalování oprav předloni vyburcovalo potomky původních majitelů, kteří zažádali o vrácení vily. Zastupitelé to odmítli.

Zdroj: Zpráva ČTK 17.2.2009

Související články:
Brno respektuje verdikt ÚOHS k Tugendhatu, projekt vybere znovu

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*