Radnice a knihovna Kardašova Řečice

Malé městečko Kardašova Řečice s 2 300 obyvateli leží v severozápadní části okresu Jindřichův Hradec. Náměstí nyní dominuje stavba radnice a knihovny, která sice působí jako nenápadná rekonstrukce, ale uvnitř vše vyhovuje současným standardům. A protože se během stavebních prací potvrdila legenda o hodinách, radnice je po staletích konečně dostala. Nyní soutěží o titul Stavba roku 2017.

Už na první pohled je zřejmé, že radnice a knihovna na náměstí Jaromíra Hrubého byla citlivě opravená. Architektonický návrh ve velké míře zachoval a rehabilitoval původní vzhled a cenné prvky této klasicistní stavby, jako jsou masivní zděné obvodové zdi nebo klenuté místnosti v přízemí.

Hodiny po dlouhých staletích Přesto budova dostala několik novotvarů. Jedním z nich je vikýř se sofistikovanými detaily a hodinami nad novou atikou středového rizalitu. Ten signalizuje využití podkroví a současně podporuje dominantní postavení radnice na náměstí.

Během rekonstrukce se potvrdila legenda o tom, že radnice měla mít věžičku s hodinami, když byly její základy objeveny v klenbách nad druhým podlažím. Do tohoto místa se posléze podařilo umístit krásný hodinový stroj, který byl před staletími pro město vyroben a dočasně sloužil ve věži místního kostela.

Zachovat co nejvíce původního Ačkoli se po celou dobu přípravy projektu, jehož autorem je ATELIER Žižka s.r.o., počítalo se zachováním původního klasicistního krovu, byl na základě nového projektu krov označen za nevyhovující. Nahradila ho replika stejného tvaru i statického řešení.

Exteriér stavby změnily jen dva moderní prvky. Vedle zmiňovaného hodinového vikýře s obkladem z plechu zlaté barvy je to rozměrná komínová hlavice. Ta v sobě nenápadně skrývá nasávání a výdechy několika okruhů vzduchotechniky. V obou případech šlo o zcela atypické a na koordinaci mnoha profesí náročné prvky.

Soudobou variantou masivní dřevěné konstrukce byl nahrazen povalový strop nad prvním patrem. Rozměrné a na míru nařezané panely se do stavby dostávaly vikýřem a následně musely být ručně osazovány na svá místa podle kladečského plánu.

Radnice, knihovna, sál Záměrem projektu bylo vytvořit účelnou a bezbariérovou radnici obohacenou o knihovnu a společenský sál. To vše se podařilo umístit do původního objemu stavby. Ač je vše skryté, o komfort uvnitř budovy se starají soudobé technologie pro vytápění a větrání. Ty by měly i v budoucnu zajistit nízké provozní náklady při vysoké kvalitě vnitřního prostředí.

Dodejme, že veškerý provoz radnice byl umístěný do přízemí, v patře funguje knihovna, která zabírá prakticky celé podlaží a v podkroví má své místo víceúčelový sál a klubovna pro městské spolky. Projekt tak ukázal, že i citlivá rekonstrukce budovy, při které jsou zachované všechny prvky z minulosti, může vyhovět současným potřebám.
Autor: MgA. Petra Miškejová

Radnice a knihovna Kardašova Řečice soutěží o titul Stavba roku 2017.
Hlasovat pro ni můžete během září na webu
www.stavbaroku.cz.
Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost. 
tisková zpráva
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*