Radnice Prahy 14

Z paneláku k moderní a úspornější radnici
Praha 14 plánuje moderní přístavbu a příjemnější veřejný prostor

Radní a zastupitelé čtrnácté městské části řeší modernizaci stávající radnice. Ta se aktuálně nachází ve dvou sousedících panelových domech na Černém Mostě, které dlouhodobě nemohou plnit všechny požadavky moderního úřadu a občanů městské části. Proměna radnice do energeticky šetrné podoby je již v procesu, kromě rekonstrukce objektu však zastupitelé dali „zelenou“ ještě i přípravě projektu na jeho přístavbu. Ten bude vycházet z architektonické studie společnosti LOXIA, architektonického studia, které má za sebou mj. také projekt nové radnice na Praze 12.

Ideální lokalita, nevyhovující budova
Budova radnice je na takřka ideální adrese ve středu čtvrti v blízkosti stanice metra (Rajská zahrada, linka B), autobusových zastávek (Rajská zahrada nebo Hejtmanská) a nedaleko Pražského okruhu. I proto je vedení radnice nakloněno spíše rekonstrukci a modernizaci než náročnému stěhování do nové budovy. Na rekonstrukci navíc Praha 14 získala dotaci z evropských fondů, což by v případě novostavby nebylo možné. Ve 35 let staré a nevyhovující panelové budově aktuálně pracuje na 200 zaměstnanců městské části, kteří zajišťují služby téměř pro 50 tisíc místních obyvatel.

„Chceme, aby i budova odrážela to, kam se městská část v posledních letech posunula a o co usiluje mimo jiné i v oblasti udržitelného rozvoje. Jsem přesvědčený, že nepohodlí, které s sebou rekonstrukce logicky ponese, bude stát za to,“ říká starosta Prahy 14 Mgr. Radek Vondra.  

Nejproblematičtější na objektu, který doposud neprošel žádnou významnou rekonstrukcí, je zejména nevyhovující tepelná izolace komplikující provoz jak v zimě, tak v létě. Součástí kompletní přeměny radnice na moderní „inteligentní budovu“ tak bude i zateplení, které spolu s dalšími úpravami zajistí až o 50 % nižší spotřebu energie, tudíž i nižší náklady, a instalace klimatizace. Náklady na rekonstrukci budovy městská část předpokládá ve výši 110 milionů Kč včetně DPH, na jejich úhradu však nebude sama. Celých 90 procent z této částky bude financováno právě z výše zmiňované dotace, se zbylou sumou pomůže Magistrát hl. města Prahy, který poskytl návratnou bezúročnou finanční výpomoc.

Pro plánovanou přístavbu a úpravu prostranství před radnicí městská část předpokládá výdaje ve výši cca 70 milionů Kč bez DPH. Zastupitelstvo se kladně vyjádřilo k výsledkům studie a nyní se připravují kroky, které budou směřovat k vypracování projektové dokumentace. „Je však třeba říci, že v tuto chvíli není jisté, zda k samotné realizaci přístavby skutečně dojde. Bude hodně záležet na okolnostech, na tom, zda seženeme další dotační prostředky a také na vůli zastupitelstva, které by muselo investici posvětit. Nicméně chceme být připraveni, proto jsem rád, že můžeme začít alespoň s přípravou projektu. Čtrnáctka si reprezentativní radnici zaslouží,“ doplňuje starosta Vondra.

Bezbariérová přístavba vyřeší složitý terén a přinese bistro
Druhým krokem zvelebování radnice bude projekt vycházející ze zmíněné architektonické studie, která počítá s přistavěním haly a úpravou veřejného prostoru. Přístavba jednoduše řeší složitý terén, se kterým se doposud musí lidé potýkat. Vstupní hala zajistí částečnou reorganizaci pracovišť, snadnější orientaci v radnici a zpříjemní život návštěvníkům i zaměstnancům. Architekti zde totiž umístili kavárnu či malé bistro.

„Radnici jsme skleněnou přístavbou dodali vznešenější a důstojný výraz, který nejdůležitější budově městské části bezpochyby přísluší. Zdaleka však nejde jen o designový prvek. Přístavba bude plnit řadu funkcí úřadu, které ale svým umístěním více přiblíží lidem a doplní je i o další praktické služby,“ popisuje architektonický záměr Jana Mastíková, hlavní architektka LOXIA a autorka projektu.

Díky oběma stavebním zásahům (již schválené rekonstrukci a později plánované přístavbě) má být nová radnice po všech stránkách inteligentní, což dokládá i její vysoká variabilita. Například plánované zasedací místnosti lze jednoduše přeměnit na koncertní sál, místo pro schůze spolků či plesy. Architektonická studie počítá i s úpravou devátého, nejvyššího patra budovy, kde vznikne kromě dominantních hodin alternativní zasedací místnost, menší terasa a místnost pro technické zázemí.

Veřejný prostor podněcuje ke spokojenému životu
K úřadu dle architektonické studie náleží i dvě otevřené plochy, první menší před radnicí a druhá na protilehlé straně ulice Bratří Venclíků. „Radnice by nikdy neměla být jen samotná budova. Vždy by měla představovat příjemný veřejný prostor, ke kterému přirozeně patří i prostranství v okolí budovy,“ popisuje ideu Jana Mastíková. Menší plochu autoři schválené studie orámovali dělicí zídkou, vlajkami a lavičkami, které podtrhují dojem vstupní části. Druhá plocha bude dle jejich vize sloužit jako náměstíčko, kde bude možné pořádat veřejné akce jako např. trhy, poutě či koncerty. V ulici se také počítá se zavedením zklidněného režimu pro automobilovou dopravu.Pro architektonické studio LOXIA se nejedná o první stavbu tohoto rázu. V Modřanech právě roste nová budova radnice podle jejich návrhu. Studio se podílí na rezidenčním komplexu SUOMI v Hloubětíně či z jeho pera pochází revitalizace areálu bývalé Tesly.  LOXIA je největším projektantem bytových domů v České republice s více než 10 000 zrealizovanými bytovými jednotkami.

Parametry
Kapacita radnice:
–          trvalých pracovišť: 200
Plocha:
–          navrhovaná přístavba: 450 m2
–          navrhovaná nástavba: 50 m2
–          stávající stav m2/osoba: 28,5
–          stav s přístavbou m2/osoba: 32,5
Parkování:
–          počet stávajících parkovacích míst: 17
–          počet dalších navržených parkovacích míst: 4 až 15

tisková zpráva
Zdroj vizualizací: LOXIA

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*