RAKO 2008

Fotogalerie ke článku (1)

Celá fotogalerie (1)

Společnost LASSELSBERGER, a. s. uvedla na trh novou kolekci
obkladů a dlažeb.

Letošní představení Novinek RAKO je výjimečné i tím, že se jedná již o 125. rok existence, do kterého v roce 2008 tradiční česká značka RAKO vstoupila. Novou kolekci letos tvoří celkem dvanáct nových sérií, z nichž je šest určeno pro koupelny, tři do kuchyní a tři pro estetické i funkční ztvárnění podlah.

V koupelnách RAKO 2008 se promítá hned několik stylových linií, z nichž si vybere i zákazník s nejvyššími nároky. Jedním ze spojujících prvků, které se prolínají více koupelnovými sériemi, jsou odlesky zlata či platiny na dekoracích, ať již se jedná o výrazně nanášené tahy platiny u série Botanica, nebo o zlaté kobercové proužky na dekoracích a rozetách série Spirit či o třpytivé paprsky, kterými celou koupelnu objímá žlutá varianta série Bonanza.

Stále oblíbenější jsou textilní struktury, které se letos uplatnily na povrchu obkládaček i dlaždic u sérií Botanica, Denim a Bonanza, přičemž u série Spirit se inspirace látkami, textilními tapetami, kobercem a damaškovým vzorem v různých podobách uplatňuje na všech prvcích. Série Spirit se svými luxusně velkými formáty (25 x 45 cm u obkládaček a 45 x 45 cm u dlaždic), noblesním stylem a množstvím dekorací zároveň stala nejexkluzivnější novinkou RAKO 2008.

K luxusním a nejpřekvapivějším novinkám se řadí mikromozaika 1 x 1 cm, která dala tvář i jméno nové sérii Tetris. Její barevné varianty a čtyři typy vzorů umožňují vytvořit až třináct různých skladeb, které jedinečným způsobem ozvláštní nejen kuchyni, ale jakýkoli prostor, zejména pokud je doplněn velkoformátovými dlaždicemi pro dosažení žádaného kontrastu formátů. Neopominutelnou novinkou je rovněž nová parketová skladba obdélníčkové mozaiky 2,3 x 7,3 cm. Parketová skladba mozaiky dává novou dynamiku zejména větším plochám a případným rozřezáním jednotlivých lepenců nabízí i velmi netradiční možnosti použití.

Podlahy RAKO 2008 nabízejí dva zcela odlišné přístupy k interiéru. Jednak se v nich uplatnil exotický styl kombinující přírodní kámen s designem perského koberce u série Gobelino, jednak noblesa série Spirit s textilní až kobercovou strukturou doplněnou zlatem na rozetách. Oba styly však spojuje exkluzivní formát 45 x 45 cm, který je navíc u série Spirit nabízen rovnou v kalibrované verzi a kvalifikuje tuto podlahu pro splnění nejvyšších estetických požadavků. Při kalibraci jsou hrany dlaždic zabroušeny na přesný rozměr a takto upravená dlažba je ideálně vhodná pro pokládání s minimální spárou, přesně v duchu současného trendu. Série Spirit tak umožňuje vytvořit jednolitý a elegantní celek z jakéhokoli interiéru.

BOTANICA
Hra lesku a matu
Neopakovatelný a živý dojem stylizované ruční kresby zanechá koupelnová série Botanica. Výrazným květinovým vzorům na inzertech o rozměru 25 x 45 cm nabízených v setu po 4 kusech, poskytují odpovídající základ luxusní velkoformátové bílé obkládačky o rozměru 25 x 45 cm. Květinová inzerta jsou ideálně uzpůsobena k vytváření velkoplošných obrazců 45 x 100 cm nebo je možno použít je jako pruh na sebe navazujících kusů. Stylově odlišná je druhá varianta dekorací, kterou představují inzerta s mladistvě jemnými proužky. Oba typy dekorací spojuje základní charakteristika celé série Botanica - hra lesku a matu. Všechny barevné varianty série (žlutá, oranžová nebo modrá) jsou na dekoracích opatřeny platinou, jejíž nános v linkách zajišťuje žádanou plasticitu obrazců a zároveň se postará o živé odlesky. Stejně tak i bílé obkládačky na svém povrchu nesou textilní strukturu, rovněž s kontrastním efektem lesku a matu. Matné dlaždice s jemným třpytem o rozměru 33 x 33 cm svým jemným reliéfem připomínajícím tkaninu navozují pro bosou nohu příjemný dojem tepla. Mnohotvárnost koupelnové série podtrhují dva velikostní typy listel sladěných buď do květinového či proužkovaného designu. Pro obě varianty však platí, že série Botanica vždy vytvoří z koupelny jedinečný dojem.

Hlavní prvky série:
- obkládačka 25 x 45 cm
- dlaždice 33 x 33 cm
- inzerto (celoplošný dekor) 25 x 45 cm
- listela 45 x 4,5 cm
- listela 25 x 5 cm

Botanica
FROSTICA
Osvěžující koktejl barev a formátů
Jako orosené stěny sklenice s letním koktejlem vypadá zastřený povrch všech součástí série Frostica a do Vaší koupelny vnese osvěžující atmosféru. Za povšimnutí stojí rozměrová a designová pestrost série jako celku. Základem jsou sametově matné hladké obkládačky ve velikosti 20 x 40 cm nabízené hned v šesti pastelových barvách (bílá, oranžová, světle zelená, světle tyrkysová, tyrkysová a fialová) vzájemně naladěných tak, aby umožňovaly maximální kombinovatelnost. Dlaždice ve stejných barvách (s výjimkou bílé varianty) na sobě nesou jemný kruhový reliéf stylově navazující na listely a připomínající vzduchové bubliny pod vodní hladinou. Dlaždice ve formátu 40 x 40 cm zároveň umožňují dokonalé formátové spojení s obkládačkami 20 x 40 cm. Charakter celé série určují hlavně listely (40 x 10 cm) kombinující všechny barvy série. Jsou k dispozici buď s motivem květů nebo pruhů a je možno je použít jak každou zvlášť, tak i kombinovaně v jednom prostoru. Největší efekt zajistí kombinace obou dekorací (květiny i pruhy), která se uplatnila také na inzertech o velikosti 40 x 40 cm. Hravost série Frostica doplňuje drobná mozaika 2,3 x 2,3 cm v mixu všech barev, která je působivá a navíc i praktická pro modelování nejrůznějších zaoblených hran a jinak nestandardních prvků v koupelně. Série Frostica do Vaší koupelny nezavane mráz ani chlad, ale design v jeho aktuální podobě.

Hlavní prvky série:
- obkládačka 20 x 40 cm
- dlaždice 40 x 40 cm
- mozaika 2,3 x 2,3 cm (na síti 30 x 30 cm)
- listela 40 x 10 cm
- reliéfní listela 20 x 2,3 cm
- inzerto (celoplošný dekor) 40 x 40 cm (4 prvky 40x10 na síti)
- bombato 20 x 3 cm

Frostica 

 

 

 

 

 

BONANZA
Odlesky bohatství a luxusu
Heslo „bonanza“ odjakživa charakterizuje bohaté ložisko zlata či stříbra, v přeneseném významu i výnosný a úspěšný podnik. O tom, že série pojmenovaná tímto názvem bude úspěšná, není pochyb. Jejím charakteristickým rysem jsou výrazné dekorace s nekonečnými vlnovkami ve zlatavých odstínech nebo v blankytně modré variantě se stříbřitým leskem. Dekorace ozvláštňuje reliéf drobných kapek a stehů. Vlnovky na inzertech 25 x 45 cm jsou předurčeny pro pokládání v plochách a spolu s třpytivým (tzv. listrovým) efektem posunují sérii Bonanza mezi luxusní a aktuálně trendové koupelny. Základ k bohatým dekoracím tvoří matné velkoformátové obkládačky 25 x 45 cm ve dvou tónech zlatavé nebo nebesky modré barvy opatřené rovněž jemným reliéfním tiskem drobných stehů. Identický design se promítá i na dlaždicích 40 x 40 cm a na moderní obdélníčkové mozaice ve formátu 2,3 x 7,3 cm, která umožňuje obkládání zaoblených míst. Promyšlený soulad jednotlivých prvků a trendové dekorace, to jsou hlavní přednosti série Bonanza.

Hlavní prvky série:
- obkládačka 25 x 45 cm
- dlaždice 40 x 40 cm
- mozaika 2,3 x 7,3 cm (podlepená na síti 30 x 30 cm)
- inzerto (celoplošný dekor) 25 x 45 cm
- listela 45 x 2,5 cm
- listela 25 x 5 cm

Bonanza


SPIRIT
Noblesa v celku i detailu
Luxus a vyhraněný styl jsou hlavní charakteristiky série Spirit, která má už podle svého názvu skutečně nezaměnitelného ducha. Série bohatá na množství rozmanitých dekorací tvoří dohromady luxusní a variabilní celek, který však nikdy nepůsobí přezdobeně. Je to zejména díky uměřené eleganci jednotlivých prvků. Pevným základem série jsou kalibrované dlaždice 45 x 45 cm zlatavé barvy, které spolu s dalšími barvami a dekory tvoří i samostatnou podlahovou sérii. Kalibrace dlaždic série Spirit je předurčuje pro v současnosti nejmodernější způsob pokládání s velmi úzkou spárou 1,5-2 mm. Pozadu za dlaždicemi nezůstávají ani hladké lesklé obkládačky 25 x 45 cm se zlatým proužkem inspirovaným u drahých oblekových látek. Jsou k dispozici v královských tónech červené, hnědé, modré a zelené barvy doplněných kombinační bílou s listrovým tiskem. Samotného ducha série Spirit však tvoří dekorace ve stylu textilních tapet. Jsou to jednak inzerta 25 x 45 cm kombinující v pruzích zlato s příslušnou barevností základních obkládaček nebo bílá inzerta v damaškovém stylu s jemným tiskem květin a sotva znatelných proužků. Celou sérií se prolíná zlatý třpyt výrazný zejména na klasické čtvercové mozaice, ale nechybí ani na listelách, kde jsou zlatem zvýrazněny kontury květin nebo design pruhů. Luxusní vyznění celé série už jen podtrhuje zlatá linka ve formátu 45x1 cm.


Hlavní prvky série:
- obkládačka 25 x 45 cm
- dlaždice 45 x 45 cm
- zlatá mozaika 2,3 x 2,3 cm
- rozeta (podlahová dekorace) 45 x 45 cm
- inzerto (celoplošný dekor) 25 x 45 cm
- listela 25 x 5 cm
- listela 5 x 45 cm
- listela 1 x 45 cm

Spirit

 

 

 

 

 

 

 

 

DENIM
Nejen módní evergreen
Koupelnová série Denim aspiruje na stálici koupelen, která vás nikdy neomrzí. Oděla se do designu opraných jeans s jemným tiskem v podobě švů na oblečení a drobných vyšívaných květin. Světle modrá barva ve dvou odstínech nachází svou protiváhu ve dvou odstínech žluto oranžové. Matné obkládačky v obdélníkovém formátu 20 x 40 cm opatřené decentním listrovým efektem (měňavý povrch podobný perleti) doplňují dlaždice s tiskem textilních švů. Široká nabídka listel kombinujících geometrické tvary s drobnými květy ve dvou délkách a třech šířkách umožňuje variantní kladení horizontálním i vertikálním způsobem. Celkový dojem koupelny je umocněn i formátem dlaždic (40 x 40 cm). Osvěžujícím prvkem celé série je nová, tzv. parketová, skladba obdélníčkové mozaiky 2,3 x 7,3 cm vhodná pro celoplošné obkládání. Soulad jednotlivých prvků a nevtíravě příjemný dojem, to jsou hlavní přednosti koupelny Denim.

Hlavní prvky série:
- obkládačka 20 x 40 cm
- dlaždice 40 x 40 cm
- mozaika 2,3 x 7,3 cm (podlepená na síti 30 x 30 cm)
- listela 20 x 4,5 cm
- listela 9 x 40 cm
- listela 2 x 40 cm

Denim


LINEA
Nejen pro milovníky klasiky
Linea je přívětivá, domácká a vždy příjemně naladěná přijmout do své náruče všechny členy rodiny. Je založena na několika dekoracích s jednoduchou grafikou květin, které jsou všechny nabízeny v setech po třech kusech tak, aby se daly skládat do průběžných obrazců. Jedná se o dvě velikosti listel a inzerto 25 x 33 cm rozměrem odpovídající velikosti obkládaček (25 x 33 cm). Ty jsou matné s decentním tiskem imitujícím kapky rosy, který se opakuje i na dlaždicích 33 x 33 cm. Nejen estetický, ale i praktický dojem z celé série dotváří klasický formát mozaiky 2,3 x 2,3 cm. Série Linea je nabízena ve dvou barevných variantách, a to v teplé barvě do okrova pálených cihel nebo ve studenější modré barvě, které jsou u obkládaček doplněné základní bílou variantou.
Celkové vyznění série může zásadním způsobem ovlivnit práce s barvami při pokládce. Pro klasické vyznění se nabízí horizontální způsob vrstvení barev odspodu. Od podlahy by v tomto případě měly začínat tři řady barevných obkladů, dále pokračuje listela, plochu příjemně ozvláštní pruh z profilů (bombato) a mohou navázat řady bílých základních obkládaček. Stěnu může elegantně ukončit profil ve tvaru U nebo římsovka ve tvaru R. Odvážnější a trendový dojem z celé koupelny vytvoří vertikální použití všech prvků zároveň s inzerty kladenými do tzv. „sloupů“ pod sebe za bohatého využití mozaiky.

Hlavní prvky série:
- obkládačka 25 x 33 cm
- dlaždice 33 x 33 cm
- mozaika 2,3 x 2,3 cm (na síti 30 x 30 cm)
- inzerto (celoplošný dekor) 25 x 33 cm
- listela 11,5 x 33 cm
- listela 25 x 5 cm
- bombato 25 x 5 cm, 25 x 2,3 cm

LineaKUCHYNĚ
Pro kuchyně roku 2008 připravila značka RAKO dva nové formáty mozaik. Nejpřekvapivější novinkou se stala mikromozaika 1 x 1 cm, která dala tvář i jméno nové sérii Tetris. Její barevné varianty a čtyři typy vzorů umožňují vytvořit až třináct různých skladeb, které jedinečným způsobem ozvláštní jakýkoli prostor, zejména pokud je doplněn velkoformátovými dlaždicemi pro dosažení žádaného kontrastu formátů.
Novým typem mozaiky je i parketová skladba oblíbené obdélníčkové mozaiky, která obkládaným stěnám dodá živost zejména v kombinaci s velkoformátovými dlaždicemi, jako je tomu například u série Buffalo.


TETRIS
Mikromozaika - pokaždé originál
Kombinujte, skládejte a užívejte si variability nového mikroformátu mozaiky 1 x 1 cm. Série Tetris převratným způsobem vyřeší design kuchyně, obývacího pokoje nebo i koupelny. Tetris, to je celkem třináct výrobků ve čtyřech základních barvách (bílá, oranžová, zelená, šedá) uspořádaných v jednobarevných skladbách nebo ve skladbách, které v ploše umožní vytvořit originální obrazce, přičemž práci s pokládáním usnadní nalepení mozaiky na lepencích 30 x 30 cm. Zbývá už jen zvolit jednu z mnoha variant a vytvořit jednobarevnou plochu nebo variantu s jemnými barevnými „kótami“ či výraznější grafiku ozvláštněnou i zlatou doplňkovou barvou (diagonály nebo tzv. kapesníkový vzor). Mikromozaika Tetris se nejlépe doplňuje s dlaždicemi 45 x 45 cm ze sérií Sydney či Spirit, které vyzdvihnou kontrast velkého a malého formátu, ale může stát i nezávisle jako stylový „vykřičník“ v každém prostoru.

Hlavní prvky série:
- mikromozaika 1 x 1 cm (na síti 30 x 30 cm)
Varianty vzorů:
- jednobarevná plocha
- kóty
- kapesníkový vzor
- diagonály

TetrisBUFFALO
Kuchyně v designu kůže
Série Buffalo představuje inteligentní spojení designu jemné lakované kůže a vlastností kvalitní keramiky, které se skvěle zúročí zejména v tak namáhaném prostoru, jakým je kuchyně. Sérii založenou na formátu dlaždic 45 x 45 cm letos doplnil zcela nový typ mozaik v parketové skladbě. „Zubatý“ styl položení mozaiky efektně doplňuje i stávající dekorace ve stylu stříhané kůže. Využití designu kůže na malém mozaikovém formátu (2,3 x 7,3 cm) dává možnost širšího použití této série především pro stěny, a to nejen v kuchyních, obývacích prostorech ale i v koupelnách. Převzaté barvy z dlaždic (béžová, oranžová, červená, hnědá, hnědočerná) vycházející z přírodních barevných tónů země a ohně umožňují neomezené barevné kombinace, navíc případným rozřezáním jednotlivých lepenců mozaiky i velmi netradiční skladby.

Hlavní prvky série:
- mozaika 2,3 x 7,3 cm (podlepená na síti 30 x 30 cm)
- dlaždice 45 x 45 cm

Buffalo


SAMBA
Keramická jistota s velkým temperamentem
Série Samba díky své oblibě a mnohostrannosti expandovala z koupelen i do kuchyní. Má k tomu všechny předpoklady. Pastelové barvy v teplých i studených odstínech (bílá, cihlová, žlutá, modrá, zelená), hravá mozaika v klasickém formátu 2,3 x 2,3 cm v mixu barev a jemně reliéfní povrch s textilní strukturou, to jsou sázky na jistotu při vytváření útulné a praktické kuchyně. Ať už „jen“ pro obložení plochy za kuchyňskou linkou, tak pro vytvoření keramického obkladu celé kuchyně včetně pracovní plochy, série Samba má vždy vhodné řešení. Za kuchyňskou linku se nejlépe hodí drobná mozaika, na další plochy formát 10 x 10 cm v jedné či dvou barvách v kombinaci s bílou a podlahu dotvoří dlaždice 33 x 33 cm. Nechte Sambu vnést rytmus a pohodu do Vašeho domova.

Hlavní prvky série:
- obkládačka 10 x 10 cm
- mozaika 2,3 x 2,3 cm
- dlaždice 33 x 33 cm

Samba


PODLAHY
Podlahy RAKO 2008 nabízejí dva zcela odlišné přístupy k interiéru. Jednak se v nich uplatnil exotický styl kombinující přírodní kámen s designem perského koberce u série Gobelino, jednak noblesa série Spirit s textilní strukturou doplněnou zlatem na rozetách. Oba styly však spojuje exkluzivní formát 45 x 45 cm, který je navíc u série Spirit nabízen rovnou v kalibrované verzi a kvalifikuje tuto podlahu pro splnění nejvyšších estetických požadavků. Při kalibraci jsou hrany dlaždic zabroušeny na přesný rozměr a takto upravená dlažba je ideálně vhodná pro pokládání s minimální spárou, přesně v duchu současného trendu. Série Spirit tak umožňuje vytvořit jednolitý a elegantní celek z jakéhokoli interiéru. Pozadu ale nezůstává ani série Savana, která v klasickém formátu 33 x 33 cm přináší novou paletu barev a neotřelou formu podlahových dekorací.

GOBELINO
Noblesní materiálová kombinace s parametry špičkové keramiky
Podlahová série Gobelino dostala svůj název po hlavním stylotvorném prvku, kterým jsou dlaždice 45 x 45 cm s optikou často používaného perského koberce s vlastní historií. Doplněním ještě o barevně sladěné dlaždice imitující kamenný povrch získá takový interiér neopakovatelný nádech exotiky při zachování nejvyšších požadavků na funkčnost keramické podlahy. Další rozměr zajistí sérii Gobelino řezaná mozaika při použití jako obkladový prvek na stěny nebo jako zajímavý podlahový doplněk v podobě mozaikové bordury. Podlaha Gobelino je nabízena v přírodních tónech pískově žluté, béžové a v barvě červené hlinky.

Hlavní prvky série:
- dlaždice 45 x 45 cm v designu koberce nebo kamene
- dlaždice 30 x 60 cm v designu kamene
- řezaná mozaika (podlepená na síti 45 x 45 cm)
- sokl 45 x 8 cm

Gobelino

 

 

 

 

 

 
SPIRIT
Luxus a moderní styl
Podlahová série Spirit je tvořena velkoformátovými kalibrovanými dlaždicemi 45 x 45 cm v šesti nejužívanějších barvách pro podlahy (bílá, šedá, antracitová, světle béžová, béžovo-zlatá, hnědá) a je navíc doplněna čtyřmi barevnými variantami rozet. Charakteristickým znakem podlahy Spirit je její textilní textura s výrazným třpytkovým efektem, která i díky pruhům použitým na rozetách evokuje až charakter koberce. Všechny tyto atributy se spojují v dojem tepla a měkkosti při zachování nejvyšších parametrů odolnosti. Všechny dlaždice série Spirit jsou nabízeny jako kalibrované (s hranami upravenými na přesný rozměr), což je předurčuje pro v současnosti nejmodernější způsob pokládání s velmi úzkou spárou 1-2 mm.

Hlavní prvky série:
- dlaždice 45 x 45 cm
- rozeta 45 x 45 cm

Spirit

 

 

 

 

 

 SAVANA
V jednoduchosti je krása
Dlaždice Savana si na nic nehrají. Přizpůsobí se každému interiéru a dodají mu barevnost i mladistvý švih. Bezchybně se o to postarají dvě barevné řady, každá po čtyřech odstínech, a to buď teplých barev (béžová, oranžová, červená, hnědá) nebo studených (bílošedá, šedá, modrošedá, černá). Oblíbený univerzální formát dlaždic 33 x 33 cm padne jakémukoli prostoru v bytě a s úspěchem lze použít i na stěny. Trumfem série Savana jsou variabilní řezané dekorace (33 x 11 cm) založené na moderním designu pásků ve dvou provedeních, buď v kombinaci tmavších nebo světlejších barev. Tím však mnohotvárnost podlahy Savana nekončí. Řezané dekorace jsou optimálně přizpůsobeny k různým způsobům použití, a to jako průběžná bordura 33 x 11 cm nebo při složení tří kusů dekorací jako podlahová rozeta o rozměru 33 x 33 cm. Hladký povrch dlaždic Savana je ideální na údržbu a jen doplňuje charakteristiky designově i prakticky vyvážené podlahy pro jakékoli obytné prostory.

Hlavní prvky série:
- dlaždice 33 x 33 cm
- řezaná bordura 33 x 11 cm ve dvou variantách
- sokl 33 x 8 cm

Savana

 

 

 

 

 

 Slovníček
Inzerto (celoplošný dekor)
Keramický prvek stejného formátu jako základní obkládačka zdobený vzorem v části nebo po celém svém povrchu. Součást série obkládaček a dlaždic, která má dekorativní funkci. Dekorativní motiv zpravidla koresponduje s motivy dekorativních pásků (listel).

Kalibrace
Zabroušení hran vypálené hotové dlaždice, které eliminuje přirozené kolísání rozměrů keramiky a snižuje rozměrové tolerance jednotlivých prvků na minimum. Kalibrované dlaždice lze efektně a velmi efektivně pokládat s minimální spárou a dosahovat tak velmi homogenního vyznění podlahy. Pro dokonalé zapravení spárovací hmoty se doporučuje tloušťka této minimální spáry alespoň v rozmezí 1,5 — 2,0 mm.

Bombato
Dekorace páskového typu s profilem ve tvaru U nebo R. Používá se pro vyřešení napojení vodorovných a svislých ploch, k oddělení jednotlivých ploch v obkladu nebo k ukončení obkládané plochy formou keramické římsy.

Zdroj: TZ RAKO

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*