RAKO v objektech ústecké univerzity: Pestrost oblečení studentů vyvažují neutrální obklady

Neutrální odstíny použitých materiálů v budovách tak vytvářejí nadčasový základ, který nechá studenty vyniknout. I tak s nadsázkou vysvětluje Ing. Vendula Poslední, vedoucí investičního oddělení Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, použití šedých a béžových keramických obkladů RAKO. 

V areálu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyrostly za tři roky hned tři velké objekty – nové budovy fakult. Keramické obklady RAKO se uplatnily v každé z nich. UJEP totiž preferuje české materiály, ale také kvalitu, díky níž se snaží vytvářet pro své objekty trvalou hodnotu. Pohledové betony, otevřené stropy s přiznanými technologiemi ladí s šedými a šedobéžovými odstíny dlaždic Cemento imitujícími betonovou stěrku. V nových objektech se uplatnilo téměř 9000 m2 keramických obkladů RAKO. 

Z fakulty univerzita 
Koupí areálu bývalé Masarykovy nemocnice v letech 2006-7 získala dnešní univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem dostatek prostoru pro svůj rozvoj. Na zakoupeném brownfieldu se nacházely objekty v různém stavu, z nichž některé prošly rekonstrukcí, některé bylo potřeba nahradit novými. Územní rozhodnutí se měnilo podle požadavků fakult. Například nejnovější, loni dokončená Fakulta zdravotnických studií měla původně stát v kampusu. Nakonec stojí v areálu Masarykovy nemocnice, kde její pozice umožňuje úzké propojení s Krajskou zdravotní, Masarykovou nemocnicí v Ústí nad Labem. Dlouhou cestu tak nemusejí vážit lékaři vyučující na fakultě, ani studenti, kteří míří do nemocnice na praxi. 

Téměř všechny rekonstrukce i výstavba nových objektů proběhly v posledních pěti letech. Tři nové budovy byly dokončeny v letech 2020 (Centrum přírodovědných a technických oborů), 2021 (Výukové prostory Fakulty strojního inženýrství CEMMTECH) a 2022 (Výukové prostory Fakulty zdravotnických studií). Finanční prostředky na stavbu CEMMTECH a Fakulty zdravotnických studií získala univerzita z operačních programů EU. Zdrojem pro stavbu třetího nového objektu byl státní program MŠMT s názvem Rozvoj a obnova materiální a technické základny veřejných vysokých škol.

Výběr materiálů 
„Každý objekt univerzity je navržen tak, aby nebyl poplatný současné době, ale aby fungoval dobře i budoucnosti,“ říká Ing. Vendula Poslední z investičního oddělení univerzity a upřesňuje: „Parametry u nás definují zástupci fakult, které objekty budou užívat. Řeší se, jaké laboratoře, výukové prostory atd. jsou potřeba. Každá fakulta má svá specifika.“ Během veřejné soutěže se hledá architekt, který v rámci projektu dá novému objektu konkrétní tvář. 

Pro materiály, které jsou součástí návrhu, se stanoví minimální požadavky. „Jako veřejná česká univerzita preferujeme materiály českých firem. S projektovým týmem RAKO spolupracujeme 12 let, společnou cestu jsme našli i proto, že kromě finálního vzhledu a parametrů nám jde i o cenu. A cenové podmínky některých zahraničních dodavatelů keramických obkladů jsou diametrálně jinde. RAKO má výborný poměr ceny a kvality,“ doplňuje Vendula Poslední. Zvolené dlaždice musejí mít vhodná technická specifika, vydržet velmi vysoké zatížení veřejných prostorů. Ve všech budovách se uplatnily objektové série: Taurus, Color One, Color Two, modulárně promyšlený systém vzájemně se doplňujících výrobků. Použity byly také série s požadovanými designy a formáty, jako je Trend, Extra, Cemento. Kromě definovaného vzhledu je u těchto dlaždic při výběru kladen důraz zejména na variabilitu, funkčnost, výborné vlastnosti a vysokou užitnou hodnotu, kterou RAKO dodává.

Shoda architektů 
Důvodem neutrální barevnosti materiálů v nových objektech není volba jednoho architekta. Naopak, Ing. Arch. Pelčák (CPTO), Ing. Arch. Süss z Metroprojektu (CEMMTECH) i Ing. Arch. Chválek (Fakulta zdravotnických studií) se shodli. Všichni totiž ctí myšlenku, že vysoká škola je veřejný prostor, který je pestrý už tím, že jej navštěvuje velké množství lidí, studentů i pegagogů. Neutrální odstíny pak s barvami oblečení vytvářejí optickou harmonii. Zvolené obklady ladí i s pohledovým betonem, který se v nových objektech nachází. Moderní vzhled interiérů vítají i studenti. 

Požadavky norem 
Veřejná vysoká škola je veřejný prostor a parametry použitých materiálů jsou dány zákony a normami. Některé parametry definuje hygienická norma, například protiskluznost podlah na sociálních zařízeních. Na UJEP, která má nyní osm fakult, studuje téměř 8500 studentů a vzhledem k novým oborům se počet studentů bude ještě zvyšovat. „Očekáváme, že intenzita pohybu studentů se v následujících dvou třech letech výrazně zvýší, a proto volíme odolné podlahy, které vydrží opravdu vysoké zatížení. Studenti se nepřezouvají, nanášejí zvenku nečistoty, vlhkost apod., proto musíme vybrat materiály nejen protiskluzné, ale také mechanicky odolné, navíc snadno udržovatelné. Kromě toho ladíme podlahy tak, aby byly vhodné i pro studenty se specifickými potřebami. Poradenství ze strany odborníků má své výhody, vždy najdou optimální řešení v souladu s projektem,“ říká k tomu za oddělení investic jeho vedoucí, Vendula Poslední. 

Keramické obklady i v budoucnu
Aktuálně na UJEP probíhá rekonstrukce v areálu Česká mládež, který je rozšířeným kampusem. Zdejší objekty prošly naposledy rekonstrukcí v roce 1994. V příštích letech je pak v plánu kompletní rekonstrukce vysokoškolských kolejí, protože ty jsou stále ve stavu z roku 1985. Jelikož se na některých patrech stále objevují umakartová jádra v koupelnách, bude zde opět prostor pro keramické materiály. 

Více o materiálech RAKO na www.rako.cz

Více o Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem na www.ujep.cz

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*