Regulované nájemné se zvýší podstatně více, než se čekalo

Fotogalerie ke článku (2)

Vývoj regulovaného měsíčního nájemného na příkladech některých sídel v ČR v Kč za metr čtvereční u bytů I. kategorie

Vývoj regulovaného měsíčního nájemného na příkladech některých sídel v ČR v Kč za metr čtvereční u bytů I. kategorie

Vývoj regulovaného měsíčního nájemného na příkladech některých sídel v ČR v Kč za metr čtvereční u bytů IV. kategorie

Vývoj regulovaného měsíčního nájemného na příkladech některých sídel v ČR v Kč za metr čtvereční u bytů IV. kategorie
Celá fotogalerie (2)

Regulované nájemné se v příštích dvou letech zvýší podstatně více, než se původně předpokládalo. V roce 2009 by mohlo vzrůst o 30 procent, v roce 2010 by růst mohl činit až 44 procent.

Na tiskové konferenci to 11.7.2008 řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Původně se předpokládalo, že regulované nájmy porostou ročně o 20 procent. Například v Praze 1 by mělo nájemné v roce 2010 v bytě 1. kategorie podle odhadu činit 124,50 Kč za metr čtvereční, tj. za byt o velikosti 70 metrů čtverečních by nájemce platil regulovaný nájem ve výši 8715 korun měsíčně.

Velkému skoku v regulovaných nájmech by prý ani nezabránilo, pokud by majitelé bytů nevyužili možnosti zvýšit nájemné o nejvyšší možnou míru. "I když připustíme, že řada vlastníků nevyužije maximální hranice, přesto je 40procentní nárůst nájemného v roce 2010 reálnou hrozbou," uvedl Čunek.

Čunek nesouhlasí s názorem, že ani po dokončení deregulace nebudou nájmy majitelům domů stačit na pokrytí rekonstrukčních a provozních nákladů. "Už teď mnozí majitelé dosáhli tržního nájemného," podotkl ministr.

Majitelé domů se však domnívají, že tomu tak není. "Nájmy rostou jen v Praze a velkých městech," řekl ČTK místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin. Čísla uváděná Čunkem jsou podle něj zkreslená. "V 98 procentech obcí nebude cílové nájemné krýt ani náklady na prostou prostou reprodukci," vysvětlil

Dvojnásobné zvýšení regulovaných nájmů bude mít výrazné sociální dopady. Příspěvek na bydlení nyní podle Čunka pobírá 40.000 domácností. Vyšší zvyšování regulovaného nájemného však podle něj bude znamenat, že za dva roky by to mohlo být až 60.000 domácností. Až pro 2000 domácností by se prý náklady na bydlení mohly stát neřešitelným problémem.

Řešení vidí ministr v podpoře výstavby nájemních bytů, například v podobě garancí ze Státního fondu rozvoje bydlení investorům na splácení dlouhodobých úvěrů. Podporu je prý potřebné směřovat také k výstavbě malometrážních sociálních bytů.

To vše se však podle ministra nestane, pokud bude ministerstvu pro místní rozvoj a Státnímu fondu pro rozvoj bydlení (SFRB) zkrácen příští rok rozpočet o 25 procent. "Bez doplnění zdrojů ze státního rozpočtu nebude možné sestavit vyrovnaný rozpočet SFRB na příští rok," řekl Čunek. "Výdaje SFRB jsou přitom jen desetinou výdajů na dopravní infrastrukturu," dodal.

Růst nájemného je podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka důsledkem vládní politiky, například navýšení DPH a ukončení státních dotačních programů do bytové výstavby. Kvůli zkrácení daní pak podle Paroubka vláda nemá peníze na kompenzace pro sociálně slabé. "ČSSD na podzim ve sněmovně předloží návrh, který bude na situaci reagovat," uvedl dnes Paroubek na tiskové konferenci Lidového domu.

Jiné řešení požaduje Sdružení nájemníků (SON). "Představa, že to vyřeší jen výstavba malometrážních bytů, je úsměvná," řekl ČTK předseda sdružení Stanislav Křeček k návrhům ministra Čunka. Nejtvrději podle něj deregulace dopadne například na důchodce. "Lidem nad 60 let by se nájemné nemělo zvyšovat," uvedl šéf nájemnického sdružení. Pokud lidé nebudou schopni platit uvolněné nájemné ve velkých bytech, měli by mít možnost si byt vyměnit i bez souhlasu majitele, míní dále Křeček.

Vyšší růst regulovaných nájmů podle realitního odborníka Reného Hradeckého ze společnosti Bonafide Communications zrychlí také vývoj na realitním trhu. "Urychlí se vývoj sbližování regulovaného a tržního nájemného," řekl ČTK Hradecký.

Pokračující deregulace nájemného vede k tlaku na stagnaci či dokonce pokles tržního nájemného také podle odborné studie Trend Report 2008. Nejcitelnější byl údajně tento trend v Praze, kde se loňský rok nesl ve znamení stagnace smluvního nájemného. V panelových domech na okrajích metropole prý nájmy dokonce mírně poklesly.

Maximální hranice nájemného se určuje jako součet stávajícího nájmu a zákonem povoleného přírůstku. Ten se stanovuje individuálně podle hodnoty takzvaného aktuálního nájemného v závislosti na velikosti obce a podle regionu.

Záměrem deregulace nájemného je přiblížit se ke stavu, kdy roční nájemné bude činit pět procent z tržní ceny bytu. Regulované nájemné se podle analytické zprávy Trend Report nejvíce zvyšuje v Praze, ve středních Čechách, v Hradci Králové nebo v Brně. Zanedbatelný prostor pro zvyšování nájmů je například v severních Čechách, v Moravskoslezském kraji, na Jablonecku či Karlovarsku.


Výběr událostí kolem deregulace nájemného od roku 2003

19. března 2003 - Ústavní soud zrušil cenové moratorium na nájemné. Vláda schválila návrh zákona, podle kterého by se nájemné mělo zvyšovat maximálně o deset procent ročně.

21. ledna 2004 - Ministři financí a pro místní rozvoj se shodli, že nájemné se do roku 2006 třikrát zvýší o deset procent.

11. února 2004 - Poslanci vládní koalice stvrdili dohodu o nájemném. Podle ní nájmy porostou třikrát až o deset procent, a to k 1. červenci 2004, 1. červenci 2005 a k 1. lednu 2006.

9. března 2004 - Vládní koalice nedokázala ve sněmovně prosadit návrh zákona o postupném zvyšování nájemného.

20. prosince 2004 - Lídři koaličních stran se nedokázali shodnout na podobě zákona, který by uvolnil ceny nájmů.

20. prosince 2005 - Sněmovna přijala návrh, podle kterého nájemné v bytech s regulovanými činžemi vzroste od 1. ledna 2007 do roku 2010 v průměru o 14,2 procenta za rok.

1. února 2006 - Senát zákon o deregulaci nájemného vrátil Poslanecké sněmovně.

7. března 2006 - Ústavní soud odmítl zrušit celou část občanského zákoníku týkající se nájemního bydlení, což mu navrhl Městský soud v Praze. Ústavní soud ale nadále považoval regulaci nájemného za neústavní.

14. března 2006 - Sněmovna rozhodla o tom, že nájemné se bude od ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 14,2 procenta ročně. Předlohu schválila i s doporučením Senátu, který odmítl umožnit od roku 2011 regulovat nájemné i v bytech, kde už nyní činže regulovány nejsou.

27. března 2006 - Normu podepsal prezident Václav Klaus.

27. června 2006 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) oznámilo, že regulované nájemné vzroste od ledna 2007 do roku 2010 v průměru o 19,2 procenta za rok místo původních 14,2 procenta.

11. července 2008 - Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek oznámil, že regulované nájemné se v příštích dvou letech zvýší podstatně více, než se původně předpokládalo - v roce 2009 by mohlo vzrůst o 30 procent, v roce 2010 až o 44 procent.

Zdroj: Zpráva ČTK 11.7.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*