Rekonstrukce a dostavba opuštěné školy v bývalém vojenském prostoru Mladá

(ČTK) – V Milovicích na Nymbursku začátkem týdne otevřeli novou základní školu Juventa. Nyní má kapacitu 480 dětí, v budoucnu ale nabídne více než 1600 míst. Budova bude sloužit také veřejnosti k pořádání společenských akcí. V moderní jídelně se například budou konat plesy. Město dosud nemělo k dispozici tak velké prostory, řekla ČTK u příležitosti slavnostního otevření dostavěné první etapy školy místostarostka Milovic Marcela Říhová (TOP 09).


Ve veřejné soutěži na architektonický návrh a projektovou dokumentaci uspěla se svým návrhem pražská architektonická kancelář Arch.Design project, a.s. , která je i generálním projektantem od studie až po realizaci stavby (doplněno Stavbaweb – zdroj: rozhovor Ivo románka s Ing. arch. Simonou Bambuškovou, Arch.Design).

Do nové školy se v lednu přestěhují děti z prvního stupně současné základní školy, jejíž prostory už pro milovické děti nestačily. Musely se učit v provizorních podmínkách, například v knihovně nebo ve sborovně. Nově otevřená moderní škola dnes sklidila u tamních dětí úspěch. Kromě designových prvků jsou po celé škole nainstalovány například aktustické podhledy pro vytvoření klidnější atmosféry.

"V současné době jsme vytvořili 16 kmenových tříd s kapacitou 480 dětí, jídelnu, vývařovnu, pohybový sál a veškeré technické zázemí, které je potřeba pro výuku," řekla ČTK Říhová. Podle ní se už pracuje na druhé etapě, která má být zkolaudována v červnu 2014. V tu dobu už by se ve škole mělo učit 750 dětí. "200 prvňáčků, kteří jsou opět zapsáni k zápisu, v září budou mít kam jít. Každým rokem nám chybí 200 volných míst" dodala Říhová.

Přípravné práce na rekonstrukci a dostavbu bývalé ruské školy na novou základní školu začaly v roce 2009, definitivní dokončení školy pro 1620 dětí je naplánováno na srpen 2016. Součástí stavby bude tělocvična a sportovní stadion, které budou sloužit i všem obyvatelům Milovic. "Tělocvična bude ve druhé etapě, stadion bude rozdělen do druhé a čtvrté etapy. Měl by obsahovat kompletní fotbalové hřiště s umělým povrchem, beachvolejbalový kurt, atletickou dráhu a volejbalové hřiště," řekl ČTK hlavní stavbyvedoucí projektu Daniel Novotný.

Dosud se náklady na práce vyšplhaly na 169 milionů korun, celkové náklady na stavbu budou asi 300 milionů korun. Jednotlivé etapy z 90 procent hradí ministerstvo financí.

Školy zanikaly kvůli poklesu počtu dětí, znovu jich přibývá
Základní školy v České republice v posledních letech zanikaly kvůli úbytku dětí. Od roku 2005 se počet základních škol evidovaných ve statistikách ministerstva školství snížil ze 4474 na 4095 v loňském roce. Dnes otvíraná Základní škola v Milovicích je předzvěstí opětovného nárůstu počtu žáků. Školáků už třetím rokem totiž přibývá.

Zatímco v roce 2005 navštěvovalo základní školy 916.575 dětí, loni jich bylo necelých 808.000. I to je ale oproti roku 2010 nárůst, tehdy do lavic usedlo jen 789.000 školáků. Do školního věku totiž dorůstají děti takzvaného baby boomu narozené po roce 2004. Zatímco v minulých letech se tak musely základní školy potýkat s nenaplněnou kapacitou, nyní začínají pociťovat problémy, který už léta trápí mateřské školy. I ty se totiž po revoluci rušily a nyní nedostačují množství dětí.

Školky a školy si zřizují obce samy. "Většinou by měla tato čísla (počtu škol) kopírovat demografickou křivku. S tou by měli pracovat starostové obcí a městské části při plánování dlouhodobého záměru svých obcí," uvedla Jana Holíková z ministerstva školství. Protože ale škola tvoří centrum každé obce, starostové se ji často snaží udržet, i když je v obci dětí málo. Ministerstvo proto prosazuje takzvané svazkové školy, tedy pospojování více škol či školek do jednoho celku. Někteří starostové se ale bojí rušení venkovských škol a toho, že děti budou muset dojíždět.

Přeplněné třídy hlásí hlavně školy v menších příměstských obcích, v nichž vyrostla satelitní městečka. Například v Milovicích se za posledních dvacet let počet obyvatel téměř zdesetinásobil na současných zhruba 10.000 lidí, protože nové obyvatele přilákaly byty uvolněné po odchodu sovětských vojsk. I nová škola vznikla rekonstrukcí objektu po sovětské armádě. Podle Českého statistického úřadu se průměrný věk obyvatel Milovic koncem roku 2011 pohyboval kolem 30 let. Milovice jsou tak "nejmladším" městem ČR.

Doplněno Stavbaweb:
Fotografie interiéru zrekonstruované školy ze dne otevřených dveří naleznete na facebookových stránnkách školy ZDE.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA MILOVICE – MLADÁ
Klient: Město Milovice
Architekt: Simona Bambušková
HIP: Simona Bambušková
Zpracovatel: Arch.Design project,a.s.

 


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*