Rekonstrukce a dostavba vily Brno — Černá Pole

Stavba: Rekonstrukce a dostavba secesní vily
Adresa: Brno – Černá Pole
Investor: Medijuri, a. s.
Autor: Magdalena Rochová, Radek Jaroušek – JRA. Jaroušek.Rochová.architekti
Projektant: JRA. Jaroušek.Rochová.architekti
Dodavatel: Tesařství a sádrokartony Janko;
PORT styl, s. r. o.; Design Parket, spol. s r. o.;
Finaly, s. r. o.; DCH trade, s. r. o.; Truhlářství Brtník;
Střechy, s. r. o.; TELEKTRO; KO-ST, v. o. s.;
Atyp nábytek – Daněk
Realizace: 2004-2005
Celková užitná plocha: byt 1. patro – 157 m2, byt 2. patro – 150 m2, vložené patro 43 m2
Autor fotografií: Filip Šlapal

Secesní vila se nachází na rohové parcele v Brně – Černých Polích. V rekonstruovaných částech vily jsme se snažili navrátit k původnímu, zachovat secesní charakter, a u nových dostavěných částí se naopak odlišit od původní stavby. Dům je zvenku detailně zdoben řadou secesních prvků, které byly spolu s kastlovými okny, vstupními dveřmi a zimní zahradou repasovány. Hlavní hmotové úpravy jsme navrhli v části orientované do zahradního vnitrobloku. V této části střechy vznikl prosklený vikýř, který navazuje na vystupující hmotu domu a vytváří tak jasný pokračující objem. Chtěli jsme, aby výraz této nové nástavby byl ve vztahu k secesní fasádě co nejabstraktnější. Okna jsou proto skryta za pevnými měděnými žaluziemi, sjednocujícími celkový dojem.
Byt v 1. patře
Dispozici prvního patra jsme vyčistili, odkryli a obnovili jsme původní otvory dveří a oken. Jednotlivé prostory bytu jsme mezi sebou více propojili. Zbouráním příček a vytvořením nového stropu mohla vzniknout obývací část s kuchyní a jídelnou. Na vstupní halu, která je vymezena dvěma vnitřními nosnými stěnami, jsou napojeny všechny prostory bytu – obývací část, ložnice, koupelna, šatna a WC. Chtěli jsme, aby nové prvky dokázaly komunikovat s dochovanými secesními prvky.
Podlahy jsou z olejované dubové průmyslové mozaiky. Podlaha v koupelně, sprcha a vana jsou obloženy olejovaným masivním teakem, ostatní stěny v koupelně jsou z marockého štuku. V obývacím pokoji přechází barevnost podlahy do dvou kratších protilehlých stěn v hnědém odstínu marockého štuku. Na těchto tmavých stěnách je navržen světlý lakovaný nábytek. Dveře a zárubně jsou z olejované dubové dýhy a skla. Zastínění interiéru bytu je řešeno posuvnými japonskými panely.
Byt v 2. patře – podkroví Horní, nové patro využívá původní tvar střechy., vnitřní prostor je pak definován prolínáním mnoha směrů šikmé střechy nad složitým půdorysem. Směrem do ulice jsme se snažili ponechat nedotčenost střechy ve vztahu k secesní fasádě. V těchto částech jsou do střechy zasazena pásová střešní okna. Do zahradního vnitrobloku se pak interiér otvírá proskleným vikýřem. Prostor vstupu se dělí na vstupní halu, ze které je návaznost do dětského pokoje, šatny, koupelny a WC, a hlavní prostor s vikýřem. Do vrcholu střechy nad vedlejší prostory je vloženo horní patro s prosklenou podlahou, která tak nepřímo osvětluje vstupní halu. Vstupní hala pokračuje do hlavního otevřeného prostoru, z jedné strany ohraničeného proskleným vikýřem a na druhé straně šikmými plochami střech do ulice. Do části vikýře je umístěna kuchyň s jídelnou, v hlavním prostoru směrem do ulice je situována obytná část, která je opticky spojena s horním vestavěným patrem, osvětleným pásem střešních oken. Dřevěná bambusová stěna odděluje ložnici od obývací části.
Původní krov byl vyřezán a ztužen novou ocelovou konstrukcí. Tvar střechy zůstal zachován. Konstrukce vikýře je z ocelových prvků. Zárubně a bezfalcové dveře jsou z bambusové dýhy na celou světlou výšku vstupní haly. Podlahy a stupně schodiště jsou z bambusových masivních parket. Horní patro je opatřeno skleněným zábradlím, zasunutým do ocelové konstrukce patra.Vikýř je opláštěn měděným plechem. Před dřevěnými otvíravými okny jsou pevné polohovací měděné žaluzie.


Publikováno ve Stavbě č. 3/2006

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*