Rekonstrukce řadového domu v Brně

Dům se nachází v klidné ulici v Brně Židenicích, lokalita je charakteristická hustou zástavbou dvojdomků, které mají pouze předzahrádky s vjezdy do garáží, v zadní části intimní otevřené dvorky. Původní majitelé dům částečně rekonstruovali – zateplili ho, vyměnili okna za plastová a provedli menší dispoziční úpravy. Noví majitelé předpokládali, že jen změní dispozice; jejich zadáním byl tedy návrh různých variant interiérů. Jedním z hlavních požadavků bylo vytvoření zádveří s úložnými prostorami.
Dispozice však neumožňovala vytvoření prostoru pro kuchyňskou linku s jídelním stolem a samostatným obývacím pokojem, který by navazoval na uzavřený dvorek. Přistoupilo se proto k radikálnímu řešení rekonstrukce a to obrácením dvorku o 90 stupňů a přistavění části místnosti navazující na schodiště. Toto řešení umožnilo vytvoření volného prostoru bez bariér pro komfortní kuchyňskou část s velkým jídelním stolem a obývací část, která je posuvnou prosklenou stěnou vizuálně propojena se dvorkem. Nově vytvořené zádveří poskytuje dostatek úložných prostorů, kromě toho tu vznikl optimální prostor pro volný přechod z jídelního do obývacího pokoje. Ten je využit pro knihovnu a vestavěné skříně.
Z důvodu změny polohy dvorku, zásadních změn v nosných konstrukcích a v dispozici celého přízemí byla také přesunuta poloha koupelny, využita byla i původní část garáže. Garáž i tak poskytuje dostatek míst pro jedno auto.
Při návrhu interiéru byl kladen důraz na jednoduchost, útulnost a přírodní materiály. Počítalo se i s prvky, které si majitelé přinesli z původního bytu ( lednička, litinová kamna, obrazy, doplňky ).

Autorská zpráva
Foto: Bořivoj Čapák


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*