Rekonstrukce řadového rodinného domu v Břevnově

Fotogalerie ke článku (15)

Situace

Situace
Celá fotogalerie (15)

Místo stavby: Praha 6, Libovická 10
Klient: soukromá osoba
Architekt: VPŘED — Tomáš Horák, Pavel Kopecký
Projektant: VPŘED — Břetislav Lukeš, Tomáš Horák, Pavel Kopecký
Statika: TOBRYS
Dodavatel: PRAGUE STAR, s. r. o.
Stavbyvedoucí: Marek Vozáb
Projekt pro stavební povolení: 02/2002
Realizace: 03/2003-06/2004
Plocha stavebního pozemku: 357 m2
Zastavěná plocha: 115 m2
Celkový obestavěný prostor: 1014 m3
Celková podlažní plocha: 349 m2
Fotografie: Petra Hajská

Autorská zpráva
Rekonstruovaný objekt se nachází v Praze 6, Malém Břevnově, nedaleko obory Hvězda, a je jedním z řadových rodinných domů s plochými střechami, které byly postaveny v 70. letech minulého století. Dům je třípodlažní, má koncovou polohu, stojí na severním svahu a má východozápadní orientaci.
Protože dispoziční řešení a technologické vybavení domu byly nevyhovující, rozhodl se majitel provést rekonstrukci. Příslušný stavební úřad požadoval zachování původního objemu stavby. Snahou architektonického návrhu bylo vytvořit objekt, který by byl svým výrazem současný, a přitom nenarušoval charakter okolí. Prolomením severní fasády okenními otvory ve 3. NP a krytým zápražím v přízemí byla využita koncová poloha domu, která nebyla v původním stavu nijak zohledněna. Dům navíc získal výhledy směrem k oboře Hvězda. V dalším členění návrh respektuje původní části a rytmizaci domu.
Změnou vnitřní dispozice v 1. NP vznikl nový vstup do domu a byt pro hosta se samostatným vchodem ze zahrady. Původní garáž pro dva automobily řazené za sebou byla nahrazena dvougaráží se dvěma stáními vedle sebe. Ve 2. a 3. podlaží byly původní dvě bytové jednotky nahrazeny jedním dvoupodlažním bytem. Druhé podlaží je nově řešeno jako ložnicové, s odděleným provozem dětských pokojů a ložnice rodičů. Hlavní obytný prostor, kuchyně, jídelna a pracovna jsou situovány v nejvyšším podlaží, protože je odsud nejlepší výhled a prostor navazuje na otevřené atrium. Terasa na střeše domu, přístupná schodištěm z otevřeného atria, nebyla realizována.
Při stavbě byly použity standardní stavební postupy a materiály. S ohledem na to, že původní konstrukce byly z keramických cihel a stropů, jsou nosné zdivo a příčky zděny z keramických tvárnic Porotherm. Drobné dozdívky byly prováděny z pórobetonových tvárnic, akustické polopříčky a podhledy jsou sádrokartonové. Tepelně izolační vlastnosti obvodového zdiva byly vylepšeny kontaktním zateplením o tl. 100 mm. Okna a vstupní dveře jsou nahrazeny novými, dřevěnými euro okny. Světlé materiály a barvy finálních povrchů — malby, keramické dlažby i obklady a masivní dubové parkety — jsou v kontrastu s tmavnoucí třešňovou dýhou vnitřních dveří a atypického nábytku. Vytápění domu bylo plynové. Aby bylo dosaženo úspory plynu, bylo doplněno systémem nezávislé, programem řízené regulace teploty v jednotlivých místnostech objektu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*