Brněnská právnická fakulta dokončila rekonstrukci historické auly
(ČTK) – Brněnská právnická fakulta po ročních pracích otevřela zrekonstruovanou historickou aulu z roku 1932. Masarykovu univerzitu stála rekonstrukce 6,6 milionu korun. Prostorám vrátila částečně vzhled z doby vzniku stavby a udělala ji bezbariérovou, sdělila 8. srpna ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová.
Budova je památkově chráněná, škola proto konzultovala postup oprav s památkáři. Nové dřevěné obložení je proto v tomtéž odstínu hnědé, jaké zde bylo před válkou. Stejně tak se s památkáři konzultovaly i opravy dalších dřevěných prvků a repase kovových prvků a svítidel.
Návštěvníci si však nejčastěji všímají velkého nástěnného obrazu Antonína Procházky, jenž zdobí čelní stranu auly. Jde o plátno o rozměrech 13 krát 7,5 metru s tématem Prométhea přinášejícího lidstvu oheň. "Podařilo se jej již po několikáté zrestaurovat a také zakonzervovat. Za války byl ukrytý před nacisty pod hromadou uhlí, takže již tehdy bylo nutné jej zrestaurovat. Odborník nyní přišel na lokální i rozsáhlejší poškození vrstev malby, které posléze opravil," vysvětlila Fojtová.
K promocím bude aula znovu v sloužit od 15. září, v době rekonstrukce univerzita využívala kino Scala, které má pronajaté od města. "Na právnickou fakultu si nyní budou moct pro diplom dojet i studenti na vozíku, a to až na pódium," uvedla tajemnice fakulty Blanka Přikrylová.
V budově fakulty pokračuje ještě rekonstrukce knihovny v suterénu, která skončí až na jaře. Dělníci při ní koncem června nalezli základní kámen univerzity, který by měl být po dokončení prací v knihovně vystavený.
Doplněno Stavbaweb
Právnická fakulta MUNI
Budova právnické fakulty měla být podle prvorepublikových plánů první stavbou z plánovaného univerzitního městečka. Škola totiž už v době svého vzniku v roce 1919 narážela na prostorové potíže – v Brně tehdy nebyl dostatek vhodných prostor pro výuku. Na právnickou fakultu měla navázat výstavba přírodovědecké, filozofické a lékařské fakulty či rektorátu, kvůli nedostatku financí, způsobeném meziválečnou hospodářskou krizí, ale z původní myšlenky sešlo. Podle plánů architekta Aloise Dryáka tak byla dokončena pouze první z plánovaných staveb. Na přednášky sem budoucí právníci začali docházet v roce 1932.
Více informací o historii haly najdete zde – Auditorium maximum (Celouniverzitní aula)
nástěnný obraz Antonína Procházky Prométheus přinášející lidstvu oheň
zdroj obr: online.muni.cz
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…