Rekonstrukce Bauerovy kubistické vily

Fotogalerie ke článku (2)

Rekonstrukce Bauerovy kubistické vily

Rekonstrukce Bauerovy kubistické vily

Rekonstrukce Bauerovy kubistické vily

Rekonstrukce Bauerovy kubistické vily
Celá fotogalerie (2)

Rekonstrukce Bauerovy vily na muzeum kubismu.

Bauerova vila patří mezi architektonické kubistické památky. Jejich výjimečnost tkví v tom, že tento styl architektury se uplatnil pouze v České republice. Dům pro majitele velkostatku Adolfa Bauera navrhl v letech 1912-1914 Josef Gočár. Spadá spolu s dalšími kubistickými stavbami, jako je dům U Černé Matky Boží nebo lázeňský dům v Bohdanči, do jeho raného období. Ve stylu kubismu je vytvarován celý objem vily, což dokládá srostlice tří polygonálních rizalitů na jižní straně budovy.

 

Po dokončení oprav se má vila proměnit v muzeum se stálou expozicí nábytkové tvorby a designu z období kubismu a zprostředkovat tak návštěvníkům dobovou atmosféru kubistického interiéru. Kromě dochovaných prvků, jako je krbové zařízení, dřevěná vestavěná skříň nebo knihovna, bude interiér doplněn dobovým mobiliářem a dalšími exponáty výtvarného a užitého umění. Důležitou součástí muzea se má stát stálá expozice věnovaná českému kubismu, Josefu Gočárovi a rodině majitele vily Adolfa Bauera.

 

Obnovu unikátní kulturní památky zaštiťuje Nadace „Českého kubismu“. Vila se před započetím rekonstrukce nacházela ve značně zchátralém stavu, její vzhled však naštěstí nebyl narušen žádnou přestavbou. Cílem oprav je přiblížit vzhled exteriéru i interiérů co nejvíce původnímu stavu.

S dokončením stavebních prací se počítá koncem června 2007.

 
Nadace českého kubismu www.nck.cz

 

Zdroj: autorská zpráva, Stavba 2/2007

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*