Rekonstrukce bazénu ve Vysokém Mýtě se systémem posuvného dna

Bazén s hloubkou, která se nastaví podle potřeb, schopností a věku plavců, po rekonstrukci otevřelo začátkem března město Vysoké Mýto. Původní ojedinělá technologie částečně pohyblivého dna prošla modernizací, keramickou vanu nahradila nerezová. Kompletní rekonstrukce se dočkaly i podlahy kolem bazénové vany, sprchy a toalety, saunový svět, prostornější jsou šatny i vstupní hala. Tady všude se uplatnily keramické obklady RAKO, konkrétně 2 000 m2 obkládaček a 1 200 m2 dlaždic, z nichž architekt navrhl vymodelovat třeba atypické oblé lavice nebo vyskládat motiv vlnobití.

Provoz bazénu ve Vysokém Mýtě byl zahájen roku 1981, nedávná rekonstrukce probíhala po etapách. Otevření bazénu po poslední z nich se veřejnost dočkala počátkem března. Autorem stavebně-technického řešení rekonstrukce a přístavby krytého plaveckého bazénu ve Vysokém Mýtě je kancelář CODE Pardubice, autorem architektonického, dispozičního a interiérového řešení Ing. arch. Karel Rothanzl.

O pět metrů širší
Budova bazénu se během rekonstrukce o pět metrů rozšířila. Díky tomu je vstupní hala prostornější, vzniklo zde navíc administrativní zázemí, prostor pro posezení a nová recepce. Elegantní a funkční podlahu ve vstupní hale, na schodišti na galerii i na přilehlých toaletách tvoří černé keramické dlaždice RAKO ze série Extra. Velký formát 80 x 80 cm a 80 x 40 cm na schodišti doplnily schodové tvarovky ze stejné série.

Návštěvníci ocení větší kapacitu i nový vzhled šaten s podlahou z dlaždic Stones imitující kámen. Bezpečnost ve sprchách zajišťují protiskluzné keramické mozaiky ColorTwo z uceleného sortimentu RAKO OBJECT.

Bazénová hala s funkčním designem
Samotný bazén je dlouhý 25 metrů a široký 12,5 metru. Pohyblivé dno pak tvoří přibližně polovinu bazénové vany. Rekonstrukcí prošly také okolní plochy. „Bazénovou halu vnímám jako sportoviště, které musí být dokonale funkční. Navíc zde má už historicky zázemí významný sportovní klub,“ popisuje Ing. arch. Karel Rothanzl důvod proč zvolil jednoduchý, čistý vzhled bazénové haly a dále upřesňuje: „U keramických obkladů bylo navíc nutné skloubit design a technické parametry spojené s bezpečným provozem.“ Pro okolí bazénové vany architekt navrhl bílé dlaždice ve formátu 20 x 10 cm ze série Pool s reliéfním povrchem a protiskluzem B. Tuto úroveň protiskluznosti stanovuje pro veřejné bazény s ohledem na bezpečnost norma.

Oblé tvary lavic vymodelovala mozaika
Mozaika 2,5 x 2,5 cm ze série ColorTWO se stala základem praktických lavic hned na několika místech objektu: v saunovém světě u ochlazovacího bazénku i v parní kabině, u dětského bazénu a v bazénové hale. Tady světle modrá mozaika pomohla vymodelovat atypické oblé tvary lavic určené k posezení v okolí bazénu.

Další keramický detail se nachází přímo pod lavicemi v bazénové hale – jde o sokl s požlábkem, což je speciální keramická tvarovka, která v přechodu mezi stěnou a podlahou usnadňuje odvod vody, zamezuje usazování nečistot a umožňuje důkladný úklid.

Horní plochy startovacích bloků realizované s využitím dlaždic série Pool formátu 10 x 10 cm disponují dle požadavků normy protiskluzností C, tedy nejvyšší úrovní protiskluznosti. Reliéfní povrchy s protiskluzem „C“ se aplikují na podlahy s vysokým rizikem uklouznutí, šikmé okraje bazénů, startovací bloky atd. Je nutné si uvědomit, že přechod z protiskluzného povrchu třídy „C“ na „B“ je pocitově znatelný.

Novinkou je dětský bazén
Rodiče s dětmi mohou využít novinku: „V objektu úplně nově přibyla hala s dvouúrovňovým dětským bazénem s dětskými atrakcemi,“ upřesňuje Ing. Viktor Meduna z CODE Pardubice, který je autorem stavebně-technického řešení. Dětský bazén se nachází hned vedle hlavní bazénové haly, za prosklenou stěnou.

Hala s dětským bazénem je skleněnou stěnou vizuálně propojena s hlavním bazénem. Už ji nevnímám jako sportoviště, ale jako místo pro volnočasové aktivity,“ vysvětluje Ing. arch. Rothanzl pojetí interiéru. „Proto je řešení prostoru pestřejší, i když jsou použity obdobné barevné odstíny. Kromě prosklené příčky je na všech zbývajících stěnách vyskládaný motiv vlnobití z keramických obkladů,“ doplňuje Ing. arch. Rothanzl. Hravá keramická mozaika zdobí také sloupy a lavice v hale s dětským bazénem. Všechny keramické obklady jsou ze série ColorTWO značky RAKO OBJECT, zahrnující glazované dlaždice ve škále 24 kombinovatelných barevných odstínů.

Moderní saunový svět
Celková modernizace se výrazně dotkla také prostoru saun. Původní interiéry, kde byla sauna a masáže, nahradil moderní saunový svět. Kromě nové parní a finské sauny se zázemím, a samozřejmě mnoha moderních technologií pro měření, regulaci a úpravu vody, zde přibyl třeba Kneippův chodník nebo parní kabina. Nový vzhled má ochlazovací bazének, masérna, bar, šatny i sociální zařízení.

Pro interiéry saunového světa určené k relaxaci a prohřátí architekt zvolil přírodní teplé odstíny keramických obkladů s dokonalým vzhledem dřevěných prken ze série Board, zatímco místa zaměřená spíše na ochlazení jsou obložena vizuálně chladnými materiály, například dlaždicemi s designem kamene ze série Stones. Kromě formátu 60 x 60 cm a 60 x 30 cm se zde hojně uplatnily také mozaiky ze stejné série. V přízemí i v suterénu vznikly nové skladové a sociální prostory pro personál, kde našly uplatnění slinuté neglazované dlaždice Taurus Granit.

Na určování vhodných materiálů, jak z hlediska vlastností, tak i vhodnosti jednotlivých výrobků se aktivně podílel projektový tým RAKO. Všechny materiály splňují nejen architektonický záměr, ale i náročné technické požadavky, kladené na ně při použití v prostorách bazénu, wellness nebo na sociálních zařízeních.

Perfektní finální vzhled keramických povrchů zajistila také precizní realizace a následný důkladný postavební úklid. Při pokládce velkoformátových materiálů na svislé stěny byly využity tzv. klip-kop přípravky, plastové hrazdičky s klínky umisťované do spár, které zajistily dokonalou rovinnost obložených povrchů. Vyčištění cementových závojů a zbytků spárovacích hmot z keramických povrchů po skončení stavebních prací zajistil speciální čistič RAKO CL 802 z řady RAKO SYSTEM. Více o materiálech RAKO na www.rako.cz

__________

Mozaika je materiál, který nestárne. Mozaiky jsou praktickým řešením všude tam, kde chceme obkládat nestandardně zakřivené plochy vany, dna sprch nebo oživit jednoduchý design základního obkladu či umocnit kontrast mezi velkým a malým formátem. Bazén ve Vysokém Mýtě je důkazem toho, jak se dá s mozaikou skvěle tvořit. Nejčastěji se setkáme s tradičními formáty mozaiky 2,5 x 2,5 cm nebo 5 x 5 cm až po 10 x 10 cm. „Pro okolí bazénů bych rozhodně doporučil volit spíše menší formáty keramických dlaždic. Dlažbu větších formátů může lidský mozek opticky vnímat jako pocitově více kluzkou, než je tomu u formátů malých, i když při měření vykazují stejnou třídu protiskluznosti. I z toho důvodu se v nejbližším okolí bazénů a sprch uplatňují dlaždice mozaikových formátů. Ty mají i objektivní výhody. Malé formáty totiž vykazují větší procento spárované plochy na metr čtvereční, než je tomu u formátů větších. Spárami pak voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší,“ komentuje Miroslav Levora za projektový tým RAKO.
__________

podle podkladů společnosti Lasselsberger


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*