(ČTK) – Zastupitelé města Jičína dnes schválili podmínky tendru na rekonstrukci Biografu Český ráj, a udělali tak důležitý krok k opravě 90 let staré budovy. Radnice odhaduje, že oprava by mohla stát asi 50 milionů korun s DPH. Soutěž na stavební firmu by měla být vypsána letos na podzim. Vlastní oprava by mohla začít příští rok a skončit v roce 2018. ČTK to řekla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.
Zastupitelé 14. září schválili i financování rekonstrukce, když výdaj po 25 milionech korun bude zahrnut v městských rozpočtech pro roky 2017 a 2018. Město přitom předpokládá, že konečná cena rekonstrukce po soutěži by mohla být nižší, než činí dosavadní odhad.
Biograf Český ráj loni navštívilo přes 31.000 lidí, což z něj činí druhé nejnavštěvovanější jednosálové kino v hradeckém kraji a 30. nejnavštěvovanější v ČR. Poslední významnou změnou v kině byla jeho digitalizace v roce 2011 za 3,4 milionu korun. Od té doby návštěvnost kina vzrostla o více než polovinu. Kompletní rekonstrukci radnice začala chystat v roce 2013.
Stavbaři by měli budovu přiblížit původní podobě. Vzhled objektu totiž po druhé světové válce narušila řada necitlivých zásahů a přístaveb – například přístavby bývalých šaten, sedlová nástavba střechy, zasklení čelních portálů budovy, vnitřní úpravy dřevěným obkladem a plechovými stropy.
Po rekonstrukci by se měla kapacita sálu zmenšit z 310 na 185 sedadel. Promítací kabina by se měla přesunout a prostor foyer by se měl rozšířit i do patra. Sál má být možné použít i pro koncerty, diashow, přednášky, případně malé divadlo. V projektu se počítá také s úpravou okolních veřejných prostor a s rozšířením parkoviště.
Aktuálně největší investicí sedmnáctitisícového Jičína je stavba šaten u sportovního areálu za 39,6 milionu korun bez DPH. Dosavadní šatny u venkovního areálu vznikly před 50 lety pro potřeby spartakiády a byly v dezolátním stavu. Nové šatny mají být hotové v roce 2017.
zdroj foto: Projektový ateliér David
Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu rekonstrukce je Projektový ateliér David z Liberce. Projekt rekonstrukce najdete na stránkách ateliéru ZDE.
Budova byla postavena roku 1923, původně jako divadlo, podle projektu pražské firmy Gröger, Hemerka a spol. Během 20. století byla stavba několikrát upravována a doplněna přístavbami, které zásadně změnily její vzhled, zejména pak monumentální arkádový vstup, i samotný interiér.
Projekt rekonstrukce spočívá především v očištění budovy od různorodých pozdějších úprav obnovením vstupního portálu, redukcí kapacity sálu ve prospěch zázemí pro návštěvníky a také v modernizaci audiovizuální techniky sálu.
autorská zpráva
Související články:
Jičín chystá rekonstrukci 90 let starého kina
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,