Rekonstrukce bytového domu Orelská

Dům je tvořen hlavním uličním objektem o sedmi nadzemních podlažích, bývalá konírna ve dvoře vnitrobloku má dvě nadzemní podlaží. Uliční fasáda je orientována na sever, dvorní na jih. V domě se nachází 11 bytových jednotek a obchod, v bývalé konírně tři ateliéry.

Původní dokumentace je datována z roku 1909, stavba byla dokončena roku 1911. Dům patří do městské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice a zároveň se nachází v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace.

Podstatou stavebních úprav byla kultivace vnitřních prostorů, přizpůsobení půdorysů bytů současným nárokům na bydlení a zlepšení technických vlastností vybraných konstrukcí. V domě došlo k nejvýraznějšímu zásahu v 6. a 7. NP, kde vznikla dvojice bytů díky půdní vestavbě. Fasáda do ulice Orelská byla renovována, okna nahrazena replikami původních špaletových oken. Všechna okna z bytů do dvora jsou francouzská, mají nové přisazené ocelové balkony.

Největších změn doznala konírna, kde jsme navrhli nové dispozice bytů a také zcela novou kompozici otvorových výplní. Francouzská okna v obou podlažích nyní korespondují s dvorní fasádou hlavního objektu.

Plocha dvora byla původně asfaltová s betonovými panely. Tyto povrchy jsme odstranili a vytvořili předzahrádky ateliérů, oddělené habrovým porostem.

Ing. arch. Štěpán Mančík
Foto: PM architekti s.r.o., archiv PSN


Investor: Pražská správa nemovitostí, spol. s r.o.
Zastavěná plocha domu a bývalé konírny: 339,8 m2
Užitná plocha domu a konírny: 1118,3 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Prosím o upřesnění, zda v konírně byly vytvořeny bytové nebo nebytové prostory. V prvním a posledním odstavci jsou zmiňovány ateliéry, v předposledním byty.
    Dál by mě zajímalo, čím je tvořena tenká mezibytová příčka mezi ložnicemi bytů v typickém podlaží a jaké má akustické parametry. Děkuji.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*