Rekonstrukce bytu

Byt se nachází ve čtyřpatrovém panelovém domě, zadáním byla jeho rekonstrukce pro čtyřčlennou rodinu. Cílem bylo vytvořit nadčasový a osobitý interiér. S majiteli byla takřka ideální spolupráce – nechali mě tvořit, jednotlivé prvky jsme společně probírali a nacházeli ideální cestu mezi designem a praktičností. Jejich požadavkem bylo využít přírodní materiály, byt opticky zvětšit a provzdušnit.

Po několika variantách otevření prostoru jsme dospěli k závěru, že domácnost s dvěma chlapci potřebuje oddělné pokoje a klid za uzavřenými dveřmi. Otevřeli jsme tedy obývací pokoj s jídelnou a kuchyní jako jednu část bytu a chodbu s ložnicemi, koupelnou a toaletou jsme oddělili dveřmi s bočními světlíky. Z dispozice 4+1 jsme tak udělali 4+kk. Každá ložnice má velkou vestavnou šatní skříň. Protože v bytě není komora, umožnilo toto řešení minimum volného nábytku, který by zatěžoval prostor.

Když se řekne divadelní interiér, většinou si představíme spoustu barev, tvarů a efektů. V tomto bytě je to naopak: divadlo je pojaté minimalisticky, klidné a jde k podstatě dobrého bytového interiéru. Tou je kvalitní dispozice a důraz na detail.
 
Majitelka bytu je herečka a velký divadelní fanoušek, proto jsme došli k této inspiraci. „Život je krásné divadlo“ bylo hlavní moto konceptu. Hlavním úkolem bylo atmosféru do bytu vložit nenásilně a harmonicky spojit možnosti prostoru, lokalitu i dům ze sedmdesátých let.
 
Beton jako základní konstrukční materiál domu doplňuje dřevo, mosaz, vše ve své materiální surovosti. Cílem bylo vnést do bytu autentičnost a nijak neskrývat, že jsme v panelovém domě. 
 
Na části stěn a stropech jsme panely očistili od omítek a ošetřili bezprašným nátěrem. Podlaha je z masivních dubových prken, mosaz doplňuje interiér jako šperk. Je na dvířkách kuchyňské linky a na detailech jako úchytky a světla. Mosaz je broušená a voskovaná, aby získala nadčasovou podobu. Hlavní mosazné osvětlení v obývací části evokuje výrazné lustry, bez kterých se v divadle neobejdeme. Oponu jsme využili pro praktické zavření skříně v předsíni, je měkká na dotyk, a hraje sytou barvou. Dveře jsou vysoké až do stropu, aby se prostor opticky zvýšil. Divadelní typickou krémovou jsme vyměnili za soudobou šedou.
 
Nechtěli jsme, aby byt působil historicky, proto jsme využili tradiční materiály. V koupelně a na toaletě je na podlaze velkoformátová dlažba se vzhledem terazza, stěny mají obklad ve tvaru cihličky v pokládce na půlvazbu s kontrastní spárou. Prostor pro kuchyň je poměrně úzký. Abychom pozornost zaměřili jinam, obložili jsme spodní část linky ručně broušeným a voskovaným mosazným plechem.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*