Rekonstrukce bytu Lipová

Zadáním bylo navrhnout dispoziční úpravy a interiér v bytě ve funkcionalistické vile z roku 1930, navržené Ernstem Wiesnerem. Tak zvaná Haasova vila byla v osmdesátých letech doplněna o přístavbu ke střešnímu bytu, z níž je výstup na hlavní terasu.
Stavební úpravy řešily maximální využití prostoru vzhledem k požadavkům investora: byly odstraněny nenosné příčky, uprostřed dispozice je vložen dřevěný box s hygienickým zázemím. Probouráním části nosné zdi došlo k propojení kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, vznikl vzdušnější a prosvětlenější prostor. Obývací pokoj je navíc s terasou propojen novým francouzským oknem, umístěným na jižní fasádě.
Ústředním motivem, opakujícím se v celém bytě, je systém dřevěných obkladů s částečným perforováním. Umožňuje decentní až mystické prosvětlení interiéru, aniž by narušoval pocit soukromí.

Původní byt se skládal ze dvou malých pokojů, hygienického zázemí, kuchyně a obývacího pokoje. Požadavkem klienta byla změna kategorie na 4+kk a byt celkově proměnit v prostornější. Proto koncept v mnoha místech pracuje s variabilní dispozicí. Především ve východním křídle, v němž lze dřevěnou skládací stěnou rozdělit místnost na ložnici a obývací pokoj. V jižní chodbě lze mezi kuchyní a obývacím pokojem otevřením perforovaných koupelnových dvířek vytvořit místnost pro domácí práce. Každá nika či volný prostor byly maximálně využity jako úložný.
Nové funkční celky budou v další etapě realizovány i na terase. Měly by tu vzniknout sluneční lázně, záhony s extenzivní či intenzivní zelení (oboje odkaz Wiesnerova záměru), posezení s grilem a dětský koutek. V další fázi hmotu přístavby zvýrazní popínavé rostliny, které budou postupem času měnit vzhled. Podtrhnou tak historickou proměnu domu s vrstvením dílčích zásahů. Styčnou myšlenkou bylo navrhnout „dům se zahradou na střeše“.

Autorská zpráva
Foto: Jakub Holas


Místo: Lipová 43, Brno
Autoři: studio AEIOU – Ing. arch. Jan Vojtíšek, Ing. Jakub Staník; spolupráce Ing. arch. Tamara Bemerová, Ing. Nikola Levá
Hlavní dodavatel stavby: LS Facility s.r.o.
Dodavatelé interiéru: TARGET DESIGN s.r.o.; PB Profi s.r.o.
Obestavěný prostor: 264 m3
Užitná plocha: 84 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Pěkná práce, moc se mi to líbí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*