Rekonstrukce chaty

Majitelé si přáli rekreační chatu, která by se nacházela v dojezdové vzdálenosti od Prahy a splňovala nároky pětičlenné rodiny. Zakoupili objekt z konce 60. let, který však nutně potřeboval úpravy. Postupně sami zrekonstruovali suterén a přízemí chaty. Jelikož však stavba dispozičně neodpovídala jejich představám, rozhodli se u podkroví pro kompletní přestavbu. S ambiciózním záměrem oslovili architekty ze studia 3K Architects, pro které měli jasný úkol: „Naše zadání bylo přistavět patro s ložnicemi pro naše tři děti, chatu zateplit, celkově zmodernizovat a esteticky sjednotit exteriér,“ popisuje majitelka, a architekt Roman Kučírek upřesňuje: „Hlavním cílem bylo v podkroví vytvořit tři samostatné pokoje s výhledem do okolní krajiny, k nim dostatečné hygienické zázemí, a celý prostor propojit samostatným přístupem přes zadní terasu.“ Celá rekonstrukce se nesla v duchu severské estetiky. Z tohoto důvodu použitým materiálům dominovaly spíše ty tradiční, jako jsou dřevo, kámen či beton.

Styčnými požadavky pro návrh exteriéru, na kterých majitelé trvali, bylo opláštění z opáleného dřeva, instalace proskleného štítu a ponechání balkónu u obývacího pokoje. Tato přání proto z velké části formovala nové vzezření stavby. Architekt Roman Kučírek popisuje: „Suterénní zdivo jsme nechali přiznané kamenné a nezateplené, aby vynikl přírodní vyspárovaný kámen. Budovu jsme v přízemí a ve štítech zabalili do vertikálního obkladu z opalovaného sibiřského modřínu černé barvy. Okna jsme drželi v původní šedé barvě, stejně jako střešní falcovanou krytinu a prvky oplechování, oboje z hliníkového lakovaného plechu v zinkově šedé.“ Opalovaná prkna zde byla zvolena pro svou vysokou životnost a přírodní, avšak netradiční vzhled; přirozený dojem pak umocňuje barevně neutrální podsada ze surového kamene. Dominantní štítová sestava dřevohliníkových oken od firmy VEKRA je opatřena skleněným bezpečnostním zábradlím. Štít působí vedle kombinace dřeva a kamene vzdušně a podtrhuje jedinečnost stavby obklopené romantickým prostředím hlubokých lesů. Chata je vybavena řadou bezpečnostních prvků, jako jsou bezpečnostní dveře, bezpečnostní skla a zámky v oknech, a senzory otevření a zavření v oknech a dveřích. To celé je napojeno na pult centralizované ochrany. 

Žulový pozůstatek s moderní vychytávkou
Jelikož zůstala zachována kamenná podesta chaty, v prostoru se majitelé ještě i dnes potýkají s nechtěnou vlhkostí. Při zařizování proto museli zohlednit požadavek na dobrou cirkulaci vzduchu a zvolit vybavení, které zvýšené vlhkosti odolá. V suterénu budovy se nachází kuchyň a prostorná jídelna, přízemí je pak rozčleněno na širokou chodbu s původní asymetrickou dlažbou, ložnici rodičů, velký obývací pokoj a koupelnu. V obývacím pokoji a jídelně se otevírá propojení s přírodou díky velkoformátovým posuvným dveřím. Sestava dveří je stejně jako všechna okna doplněna speciálními sítěmi proti hmyzu.
Spodní prostory chaty zajišťují také místo k zábavě a relaxaci. Velký dubový stůl v jídelně slouží zároveň jako kulečníkový, díky speciální krycí desce se dá navíc upravit i pro hru stolního tenisu. Teplo a pohodlí zajišťuje kromě kamen také rozložitý krb, umístěný v prostoru obývacího pokoje. Ten je z obou stran obložen surovou žulou a vybaven praktickým výklenkem pro uložení dřeva. Právě krb a okolní stěna patří, společně s dlažbou a točitým schodištěm v chodbě, k zachovaným prvkům původní chaty. „Na stěně za krbem je originální starý keramický obklad, který jsme natřeli šedou barvou. Před ním jsou potom položené moderní keramické dlaždice s dekorem terrazzo,“ říká majitelka a pokračuje: „Krb zůstal v původním stavu, provedli jsme v něm ale malou modernizaci. V rámci rekonstrukce bylo uděláno nové vyvložkování komína a teď v něm lze zatopit pro efekt plynem.“

Kompletní proměna
Jelikož bylo první patro těžištěm a cílem celé rekonstrukce, proměnilo se téměř od základů. „V podkroví, které bylo výškově malé, se výrazně změnila dispozice. Navrhli jsme zde tři pokoje s manželskými postelemi, dvě koupelny se střešními vikýři a dvě samostatné toalety,“ popisuje architekt Jan Komárek a dále uvádí: „Navíc jsme propojili podkroví se zadní terasou a venkovním schodištěm, které tak tvoří oddělený vstup, což je více než praktická věc pro klienta a jeho rodinu.“ Takto rozsáhlé změny pochopitelně skýtaly mnoho úskalí. Celá přístavba byla řešena jako dřevostavba, aby staticky příliš nezatěžovala spodní podlaží, a navíc vytvářela příjemný pocit při pobytu v interiéru. Kvůli lokaci chaty a jejímu umístění na vyvýšeném místě však práci ztěžovala komplikovaná doprava. Členitý terén znesnadňoval pohyb těžké techniky a samotná chata byla složitě dostupná pro dopravení surovin, jež byly ke stavbě nosné dřevěné konstrukce třeba. Vše se navíc k místu dováželo po tehdy ještě pouze zpevněné lesní cestě.

Podkroví
Jádro podkroví tvoří vstupní zóna s točitým schodištěm, jehož asymetrická poloha jako jediná rozbíjí jinak pravidelné členění patra. Prostor na kratších stranách ústí do souběžně umístěných koupelen a oddělených toalet; na delší straně, shodné s vnější obvodovou zdí, je potom situován průchod na zadní terasu. 
Zbytek prostoru podkroví je vyplněn třemi podélnými ložnicemi. Interiér je díky čelním proskleným okenním plochám a střídmému dekoru prostorný a otevřený. Barvám dominují světlé odstíny, zastoupené betonovou stěrkou použitou na podlahách, bílými stěnami a přírodním dřevem. Pohledové krokve a vaznice  korespondují se smrkovou biodeskou a bílou lazurou rámů oken. Zajímavým prvkem interiéru je přiznaný komín, který prochází stěnou ložnice vpravo. 

Tisková zpráva VEKRA, redakčně kráceno
Foto: Martin Šrajer pro 3K Architects

Ateliér: 3K Architects, Ing. arch. Roman Kučírek a Ing. arch. Jan Komárek
Průběh realizace: rekonstrukce přízemí a suterénu – od roku 2017, rekonstrukce podkroví – 2019
Zastavěná plocha: 95 m2
Užitná plocha: 285 m2


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Klobouk dolů před tím, kdo opečovává zahradu. Obzvlášť pokud je chata opravdu užívána jen rekreačně.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*