Fotogalerie ke článku (15)
Situace
1 PP nový stav
2 PP nový stav
Řez podéný nový stav
1 PP původní stav
2 PP původní stav
Řez podéný původní stav
Adresa: Besední 487/3, Praha 1-Malá Strana
Klient / Investor: Nadace Český hudební fond
Autoři: atelier KAVA, spol. s r. o. — Lukáš Ježek, Jan Karásek
Spolupráce: atelier KAVA, spol. s r. o. — Zuzana Mezerová, Jan Novotný, Tomáš Novotný, Jiří Opočenský, Marcela Koukolová — projektová kancelář
Profese: Josef Zeman (statika), Martin Kněžek (technologie jeviště), Petr Novotný (akustika a ozvučení), Pavel Mynarčík (osvětlení scény)
Dodavatelé: RAMSS, spol. s r. o. (generální dodavatel stavby) Thalia Servis, spol. s r. o. (technologie jeviště) AVC Praha, spol. s r. o. (akustika a ozvučení) Art Lighting International, spol. s r. o. (osvětlení scény)
MATERIAL — Tomáš Kysela (mobiliář)
Celkové náklady: stavební část — 15 mil. Kč technologické a interiérové vybavení — 6 mil. Kč
Termíny projektu a realizace: 2003
Autor fotografií: Jan Malý, foto původního stavu — archiv autorů
LUKÁŠ JEŽEK
V srpnu 2002 zaplavila spodní voda oba suterény Umělecké besedy1 a zničila většinu vybavení Popmuzea a Divadla Na Prádle2. Kompletní rekonstrukce byla zahájena počátkem roku 2003 a v listopadu bylo
divadlo znovu otevřeno. Koncepční řešení v podstatě obnovuje původní uspořádání Besedy. Rekonstrukce umožnila především přehodnocení provozních vazeb. Hlavními částmi zůstávají malý a hlavní sál a rozlehlé foyer. Malý koncertní a výstavní sál s kavárnou byl jen minimálně upraven a otevřen do úzkého dvora. Nedostatek financí zde bohužel neumožnil obnovit původní sklobetonové zastřešení.
V hlavním sále byly odstraněny veškeré dodatečné stavební úpravy a bylo obnoveno přirozené osvětlení. Rovněž byl obnoven přístup z foyer v 1. suterénu a v této úrovni je sál rozšířen o postranní balkony.
Prodloužením jeviště, použitím jevištní lávky a mobilních stupňů v hledišti pro 199 diváků získala scéna možnost variabilního uspořádání a odpovídá soudobým inscenačním požadavkům. Na sál přímo navazují nová zkušebna a dispozičně upravené zázemí účinkujících. Foyer bylo doplněno o šatnu a bar a jeho dělením je souboru umožněno nezávisle využívat jednotlivé prostory divadla.
Pozn.:
1 František Janda, Čeněk Vořech. 1926. 2 David Vávra — 1999, Tomáš Vích — 2001.
Publikováno ve stavbě č. 6/2005
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,