Rekonstrukce divadla Oskara Nedbala v Táboře

(ČTK) – Přestavba táborského Divadla Oskara Nedbala, která začne v červenci, bude stát 25 milionů Kč. Je to o pět milionů víc, než divadlo plánovalo loni na podzim. Jihočeský kraj a vedení divadla rozhodli, že rekonstrukci provedou v původně plánovaném rozsahu ze studie z roku 2017. Přestavba potrvá do 31. ledna 2020, scéna zruší letošní podzimní sezonu. Loni zaznamenalo divadlo nejvíc předplatitelů za posledních deset let, 3394 lidí. Novinářům to řekli divadelníci.

Divadlo připravuje výběrové řízení na dodavatele stavby, kterou celou zaplatí kraj. Stavebníci předělají a zmodernizují divácké zázemí: toalety, vstupní halu, pokladny, šatny, kavárnu, galerii či obě foyer. „Modernizované budou veškeré divácké prostory nového divadla včetně doposud nepoužívaných prostor zázemí restaurace. Zásadně zmodernizována bude kavárna ve vstupní hale a výstavní síň včetně architektonicky výjimečných prvků,“ řekla ČTK ředitelka ředitelka divadla Linda Rybáková. Nová bude i vzduchotechnika ve vstupních prostorech.

Ročně divadlo, které nemá vlastní soubor, nabízí 200 programů. Loni mělo nejvíc předplatitelů za posledních deset let, 3394 lidí. Největší zájem je o skupiny A a B ve velkém sále, roste počet zájemců o skupinu, jež nabízí současné hry. „Velmi navštěvované jsou koncerty vážné hudby, jejichž frekvence vzrůstá,“ řekla Rybáková.

Návštěvnost loni oproti roku 2017 klesla o 5436 lidí na 54.067 diváků, přišli na 197 představení. V roce 2017 bylo ale více, 210 představení. Tržby meziročně klesly o necelých šest procent na 9,1 milionu Kč.

Táborské divadlo je komplexem, který tvoří původní pseudorenesanční divadelní budova z roku 1887 a sousedící empírový dům přestavěný v roce 1965. Má jedno jeviště se dvěma pravoúhle připojenými hledišti pro 350 a 650 diváků – jsou postavena v pravém úhlu proti společnému jevišti.

Zřizovatelem divadla je Jihočeský kraj. Letos dal scéně na provoz 13,2 milionu.
Zdroj foto: www.theatre-architecture.eu

Doplněno Stavbaweb:
Vítězem výběrového řízení na projekt modernizace a rekonstrukce divadla se stal táborský atelier A_detail (Monika Krausová a Martin Kraus).

Táborské divadlo dostalo jméno podle slavného rodáka Oskara Nedbala. Divadlo se hrávalo na různých místech ve městě již od doby baroka. První stálá divadelní budova, otevřená 17. října 1840, vznikla na místě dnešního divadla z původní obilní sýpky. Teprve po zbourání Pražské brány se vytvořilo místo pro novou budovu, postavenou roku 1887. Její tvůrci si vzali za vzor stavbu Národního divadla v Praze. Dokládá to nejen novorenesanční tvar průčelí táborské divadelní budovy, ale také podoba a výzdoba interiérů včetně hesla „Tábor sobě“ nad oponou jeviště v komorním sále. Roku 1965 prodělalo divadlo náročnou rekonstrukci a zároveň vznikla moderní divadelní budova s novoklasicistní fasádou a s novým hledištěm pro téměř 700 diváků. Výsledkem úprav je zvláštní kombinace jediného jeviště s dvěma pravoúhle připojenými hledišti. Menší z nich, které se nalézá v historické budově, je určeno pro komorní představení. Tato koncepce přestavuje středoevropskou raritu.
Podrobný popis táborského divadla včetně jeho historie a bohaté fotogalerie najdete na www.theatre-architecture.eu.

www.divadlotabor.cz

NPÚ / Památkový katalog: Divadlo s Tylovým domem


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*