Rekonstrukce Domu kultury Poklad

(ČTK) – V ostravské městské části Poruba začala v pátek 21. června 2019 rekonstrukce Domu kultury Poklad. Modernizace potrvá 83 týdnů a má přijít na 355 milionů korun. Kulturní dům by se měl otevřít v roce 2021, řekla ČTK náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Rekonstrukce objektu začíná už po třetí.

Přestavba kulturního domu trvá už několik let a je od počátku problematická. Opravy v minulosti zkomplikovaly nejen spory s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také problémy spojené s požadavky na uhrazení nákladů na takzvané vícepráce, které chtěl někdejší zhotovitel přestavby.

Rekonstruovaný dům byl v roce 2014 zakonzervován a město hledalo nového dodavatele. Zakázku tehdy vyhrálo sdružení firem Stamont – Pozemní Stavitelství a Vítkovice Revmont Engineering, které nabídlo cenu zhruba 180 milionů korun, projekt přitom počítal s náklady kolem 240 milionů. Předloni se ale přestavba opět zastavila, protože vedení města nebylo spokojeno s kvalitou některých prací, vadilo mu i zpoždění stavby či spory kolem cen víceprací. Město tak zakázku muselo vyhlásit znovu a z osmi nabídek vybralo sdružení firem Zlínstav, Geosan Group a Ridera Stavební, které začne budovy opravovat od pátku.

„V září loňského roku jsme vyhlašovali veřejnou zakázku, která se uzavřela minulý týden podpisem smlouvy. V pátek předáme staveniště,“
uvedla Bajgarová. Podle ní chce město veřejnost průběžně informovat o tom, jak stavba postupuje a jsou naplňovány sjednané podmínky. „Myslím si, že je to pod drobnohledem a je potřeba průběžně sledovat ten vývoj tak, abychom se nedostali do podobných situací jako v minulosti,“ uvedla Bajgarová.

Rekonstrukce počítá s opravou celého objektu včetně okolí. Opraveny budou přístupové komunikace a vysazena bude náhradní zeleň. Po modernizaci bude k dispozici divadelní sál pro 420 lidí, společenský sál, malý divadelní sál pro 100 lidí, cvičební sál, tři multifunkční učebny a dva salonky. Chybět nebude ani restaurace s terasou a klubovým prostorem nebo minikino zhruba pro 60 lidí.

Doplněno Stavbaweb:Autorem projektu rekonstrukce je ateliér Platforma Architekti.
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.



Dům kultury Poklad se nachází v Ostravě-Porubě, v její jižní části, na konci Alšovy ulice. Je to hlavní kulturní a společenské centrum této části Ostravy.
Vybudován byl v rámci rozvoje tzv. Nové Ostravy (Poruby) v druhé polovině 50. let. Projekt byl vypracováno v letech 1957 – 1958 Státním projektovým ústavem pro výstavbu měst a vesnic v Ostravě. Samotné stavební práce pak byly zahájeny roku 1958 a trvat měly podle plánu 2 roky; kvůli obtížnostem s výstavbou však byl dům kultury slavnostně otevřen až v prosinci 1961.[1] Během následujících dekád byl Dům kultury upravován a přestavován; v 90. letech pak v souvislosti s nástupem tržních mechanismů asi nejvíce, neboť celá řada prostor se musela uzpůsobit potřebám trhu – tedy k pronajímání různými umělci. V současné době se v něm konají i konference, i různé festivaly. 
zdroj: Wikipedie

Podrobné informace o dosavadním průběhu rekonstrukce najdete na stránkách poruba.ostrava.cz.

https://dkpoklad.cz/

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Jistě radním došlo, že nejen v Porubě je statická doprava tragickou stránkou přežívání lidí v městech a jeho satelitech. Poruba je na tom stejně jako centrum Ostravy. Měla by paní Bajgarová vydat k té iluzi, o které se píše (355 milionů za 2,5 roku), prohlášení o tom, jaká je vybrána koncepce dopravy v celém okolí Poruby I a II. Neboť i Poklad je klíčovým problémem oblasti.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Dost mne zajímá, jak je vyřešeno parkování nejen návštěvníků, ale i okolních rezidentů, kteří auto nemají kam postavit už roky. Ještě těžší to bude po celou dobu výstavby, do roku 2021. Tedy přes 2 roky. To mají majitelé vůz odstavit na zahrady u chat, nebo prodat? Nebo parkovat mimo město, pokud budou honem stát někde P+R?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*