Rekonstrukce domu Pod Vrškem

Jižní svahy prvních velkých předměstí hlavního města Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. Ovšem romantizující blouznění typové výstavby s prudkými střechami, ostentativní kamennou podezdívkou a nadbytečnými cihelnými obklady, bývávalo ve své době modernistickým architektům, snícím o pásových oknech, plochých střechách a ústředním topení, jen pro smích. Mnozí proroci skvělého průmyslového světa jim nedávali naději na více než jednu generaci.

Autory původní generické nostalgie pozdně prvorepublikových vil na rozdíl od mnohých avantgardních modernistů ani neznáme, ale i po více jak sto letech jim rozumíme. Lidé si tu domy budovali v historizujících slozích prostě proto, že chtěli mít pocit, jako by zde byly odjakživa. Aby sem s nimi mohli snáze zapustit kořeny i oni a jejich domácnosti.

Dnes je ten původní sen skutečností. Vily tu jsou přes sto let, vyrostla v nich řada generací. Z živořících sazenic v ulicích jsou mohutná stromořadí. Zahrady kypí životem, ploty se ztrácí pod vlnobitím vegetace. A přitom je dnes možné i tyto domy zateplit, osadit tepelným čerpadlem s podlahovým vytápěním, rekuperací odstínit nebezpečný radon unikající z podloží, injektáží stabilizovat kapilární vzlínání vlhkosti atd… Dobovému modernistickému kritikovi by asi dnes v tomto ohledu spadla brada.

Když jsme však k tomuto konkrétnímu domu přišli poprvé, nevypadal na noblesní rezidenci. Přestože byla nutná kompletní rekonstrukce, přímo jsme s ním ani zahradou nesoupeřili. Spíše jsme dům vyčistili, přešili a sjednotili nesouměrné záplaty. Upravili střih na míru, dali novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celý ho prodloužili. Stále je ve skříni – v ulici – jasně poznat, jaký kabát – dům to je. Jen v něm najednou není zima a skvěle se nosí.

O teplou vodu na mytí ve třech koupelnách, stejně jako o topení, se stará tiché tepelné čerpadlo vzduch voda. Tepelnou stabilitu a komfort přízemní části domu zajišťuje podlahové vytápění, zatímco v suterénu s fitness a patře s ložnicemi a šatnou je možná individuální a rychlá regulace topnými tělesy. Samozřejmostí je pak hospodaření se zachytávanou dešťovou vodou nebo sofistikovaná elektroinstalace zahrnující bezpečnost i uživatelský komfort.

Kromě kompletní technické modernizace prošel objekt změnou dispozice, dostal přímé propojení kuchyně se zahradou a byl rozšířen přístavbou v původním duchu o další dva pokoje a koupelnu. Do interiéru je kromě vcítění do záměru původní architektury jemně zakomponována individuální životní zkušenost a inspirace klientů Japonskem na jedné straně a současně světem Velké Británie na straně druhé. Jako poctu původním stavebníkům jsme přidali jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou.

Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser

Studio: No Architects
Autor: MgA. Jakub Filip Novák
Mgr. MgA. Daniela Baráčková
Ing. arch. Lenka Juračková
Umístění projektu: Praha
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 173 m²
Hrubá podlahová plocha: 245 m²
Užitná plocha: 175 m²
Plocha pozemku: 750 m²

Spolupráce: 
Spolupráce: Ing. arch. David Hromada
Zahradní architektura: Living in green
Truhlářské výrobky: CZ interiéry s.r.o.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tak tohle je vymazlená úprava. Teď jen aby to z venku nezkazil soused.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*