Rekonstrukce domu v Opavě

Koncept řeší stavební úpravy a nástavbu administrativní budovy včetně parkování na přilehlé ploše. V 1. NP jsou navrženy pronajímatelné komerční plochy, v ostatních podlažích osm bytů. Podle územního plánu se objekt nachází ve funkční ploše PP (plocha průmyslu), kde je nepřípustné umísťovat objekty bydlení. Nový, prozatím neschválený územní plán počítá se změnou plochy na smíšenou obytnou městskou, kde by měly být objekty pro bydlení možné. 

V domě z konce 19. století bydleli majitelé továrny, po znárodnění sloužil jako správní budova podniku SELIKO. Při realizaci nebo v pozdější době došlo k přístavbě z východní strany, a tedy k narušení symetrie. Na historizující fasádě obnovujeme původní architektonické prvky a sjednocujeme ji do monochromatické světlé barvy. Nástavba, přístavba na východní straně, arkýře a vstup kontrastují s historizující fasádou a zároveň ji nechávají vyniknout. Nová okna budou v původní fasádě osazená na vnitřní líc zdiva a jsou bez členění, takže se zvýrazní plasticita původní tektoniky domu. Dispozice se přizpůsobí stávajícím nosným stěnám a monumentální schodišťové hale. V 1. NP se plánují prostory pro kanceláře a zubní ordinaci, v 2. NP čtyři byty. U dvou menších se užitná plocha rozšiřuje o arkýře. Nástavba je řešena jako čtveřice mezonetových bytů se střešními terasami.
Přestavba původního objektu proběhne zděnými technologiemi, nástavba a arkýře se realizují jako dřevostavba s dvouvrstvou stíranou omítkou v antracitovém odstínu. Okenní a dveřní otvory budou dřevěné nebo hliníkové. 
Autorská zpráva

Místo: Sadová ulice 44, Opava-předměstí
Investor: BRACKELS LIMITED s.r.o.
Autor projektu: Atelier 38 s.r.o. – Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Petr Doležal
Kapacity: parkování – 22 míst; 1. NP – administrativa, užitná plocha 93,25 m2, ordinace, užitná plocha 93,86 m2; 1.- 4. NP osm bytů

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*