Zadání
Úkolem bylo zachovat obchodní charakter přízemí a v 1. patře respektovat obytnou funkci. Důležitou zásadou řešení bylo zachovat a využít principu historické dispozice i veškerých charakteristických prostorových vazeb vnitřního organismu. Hygienické zázemí obchodu, omezené na minimum, bylo vyčleněno do klenuté místnosti v přízemí. Sanitární jádra dvou bytových jednotek v 1. patře byla umístěna jednak v chodbě, poničené již dřívějšími zásahy, a jednak v postranním křídle při štítové zdi sousedního domu. Těsně před zahájením obnovy domu bylo rozhodnuto o dočasném využití prostorného bytu v hlavním traktu pro účely prezentační.
Popis stavby
Starobylý dům (první zmínka 1532) je situován v exponovaném nároží Radniční a Dlouhé ulice. Velkolepá gotickorenesanční přestavba je spjata s výstavbou krumlovské Kaplanky z let 1516—1518. O další nákladnější transformaci svědčí vzrůst ceny domu kolem roku 1667. Barokní úprava pochází z doby okolo roku 1746. Celý dům prošel následně klasicistní úpravou a poslední přestavbou kolem roku 1867, kdy bylo také vybudováno nové schodiště a prosklená pavlač ve dvorním traktu. Z této doby pochází i krov, podstata dochované úpravy průčelí, výzdoba řady místností. V 30. letech 20. století došlo k vybourání pravého krámského výkladce s klasicistním ostěním, ale jeho nahrazení novým neforemným výkladcem. Pro uchování autenticity domu však bylo důležité, že v průběhu dvacátého století byl dům naštěstí ušetřen celkové přestavby.
Konstrukce
Na základě podrobných průzkumů, inventarizace prvků a detailního projektu byly vytvořeny předpoklady pro stavebně-restaurátorskou obnovu. Stávající konstrukce byly pietně opraveny bez zbytečné demontáže a bez vkládání soudobých konstrukčních elementů. K uchování i ohleduplné opravě rozsáhlého bohatství dochovaných podlah, dveří, oken, mříží a dalších autentických detailů, přispělo nejen systematické zpracování inventarizace, ale v neposlední řadě cílevědomé zahrnutí do podrobných restaurátorských záměrů. V souladu s celkovým pojetím obnovy nebyl při rozhodování o existenci či způsoby opravy uplatňován obvyklý diferencovaný přístup dle významu či výtvarné hodnoty jednotlivých prvků. Stejná ohleduplnost a nároky na odbornost ošetření byly vyžadovány například jak při restaurování unikátních kovaných dveří z 16. století, tak při opravě utilitárních svlakových vrátek z konce 19. století. Uplatňování kontrastních řešení bylo v rámci celého objektu principálně vyloučeno. Mimořádná péče byla věnována výslednému prezentování všech vnitřních prostorů. V rámci průzkumu omítek v interiérech byla zjištěna existence četných výmaleb interiérů. Při restaurování byla dána zpravidla přednost mladším presentačním vrstvám, dodatečný omítkový překryv slouží jako trvalá ochrana starší výzdoby. V průběhu realizace byla též učiněna řada pozoruhodných nálezů. Mezi unikáty patří bezesporu nález monumentální figurální kompozice se sv. Kryštofem a výsek hvězdného nebe ve vstupní síni, které pocházejí z druhé poloviny 14. století a zařazují se mezi nejstarší doklady výtvarného projevu v regionu. Při opravě uličních průčelí, která obsahují složitá souvrství historických omítek i pozůstatků výtvarné presentace jednotlivých slohových fází od středověku až do konce 19. století, byla plně respektována poslední hodnotná vývojová fáze a uplatněna „premisa neměnnosti“. Základem pro finální úpravu se stala mimořádně působivá situace s dochovanou zemitou červenohnědou barevností úpravy z konce 19. století. Stanovené pojetí vycházelo z přesvědčení, že nejsme oprávněni svévolně měnit historickou podobu domu na základě soudobých estetických pohledů, byť se jedná o úpravu ve vývojové posloupnosti nejmladší. V rámci řešení hlavního průčelí byla provedena jediná korekce, a to zrušení necitlivé úpravy výkladce z 30. let 20. století a rehabilitace klasicistní úpravy s obnovou kamenného portálu a dveřnic.
Adresa: Radniční čp. 29, Český Krumlov
Investor: Českokrumlovský rozvojový fond, s. r. o.
Projektant: GIRSA AT, s. r. o. — Atelier pro rekonstrukce historických staveb Praha
Autoři: Václav Girsa, Miloslav Hanzl
Spolupráce: Monika Zemanová, Jaroslav Svěrek
ST: Miloš Svoboda
Elektro: Bohumil Tejnor
ZT: Miloš Klečka
ÚT: Stanislav Jirucha
VZT: Pavel Záruba
PO: Doubravka Brouzdová
Památkový dohled: Danuše Thimová
Stavebně historické a restaurátorské průzkumy: Jan Muk, Jiří Bloch, Karel Hrubeš
Restaurátorské práce: Karel Hrubeš
Dodavatel: VIDOX — stavební a obchodní společnost, s. r. o.
Hlavní stavbyvedoucí: Jiří Ungerman
Studie: duben 1999
Projekt: září 1999
Realizace: listopad 2000 — červen 2001
Plocha stavebního pozemku: 512 m2
Zastavěná plocha: 470 m2
Zpevněná plocha: 42 m2
Obestavěný prostor: cca 5400 m3
Stavební náklady
Celkem: 10 700 000 Kč
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…