Rekonstrukce Červené kolonie v Bohumíně

(ČTK) – Na moderní bydlení chce Bohumín na Karvinsku proměnit bývalou dělnickou kolonii v Okružní ulici v centru města. Proměna osmi stoletých červených domků z neomítaných cihel by měla trvat zhruba tři roky a město očekává, že přijde na přibližně 100 milionů korun. Původní ráz kolonie z červených cihel, které jsou pro město typické, chce přitom zachovat. Novinářům to v pondělí 17. února řekl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Město nyní vlastní zhruba 4300 bytů, přiděluje je prostřednictvím licitací. Zájem je vysoký a vzrůstá i cena pronájmů.

Výběrové řízení na zhotovitele chce radnice vypsat letos. Stavební práce by měly začít příští rok na jaře.

„Lokalitu se 64 byty postupně vylidňujeme. Už v době, kdy jsme se pustili do přípravy projektu, byla polovina bytů prázdná. Teď už jsou nájemníci jen v 16 bytech. S těmi, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou a nemají vůči městu žádný dluh, jednáme o přestěhování do jiných městských bytů. Do konce května by už mohly být všechny byty prázdné,“ uvedl Bruzl. Podle něj se městu loni podařilo získat i pozemky v okolí domů.

Už na jaře chce radnice v lokalitě nechat vykácet nevyhovující dřeviny a na podzim pak bude následovat bourání kůlen, do nichž nájemníci ukládali uhlí. Lokální kamna totiž v bytech v budoucnu nahradí ústřední vytápění, protože město počítá s tím, že domy bude vytápět centrální teplovod z Dětmarovic. Kvůli tomu budou v oblasti vybudovány dvě menší předávací stanice tepla. Zasypou se i septiky, protože domy budou napojeny na kanalizaci.

„Noví nájemníci by se do opravených domků mohli stěhovat už za tři roky o Vánocích. To už budou mít úplně jinou podobu. Po přestavbě nabídne červená kolonie 52 dvoupokojových až čtyřpokojových bytů s kuchyňskými kouty. Velikostně budou mít od 55 do 90 metrů čtverečních. Většina z nich bude přitom mezonetových,“ řekl Bruzl.

Objekty budou zatepleny, ale z vnitřní strany tak, aby zůstala zachována jejich podoba. Fasády stavebníci očistí a poškozené cihly opraví nebo vymění. Domky budou mít novou střechu a přibudou v nich také balkony a střešní okna.

Město počítá i s proměnou okolí. Kromě nových chodníků v lokalitě přibude asi 70 parkovacích míst, veřejné osvětlení nebo místa pro kontejnery na odpad.

Doplněno Stavbaweb:
Dělnické kolonie byly na přelomu 19. a 20. století pro Bohumín typické. Zbyla jen jediná, v Okružní ulici.
Autorem původní studie, která byla i podkladem pro výběrové řízení na projektanta, je projekční kanceláří Kubínová+Partneři s. r. o. Návrh mění původní cihelný plášť objektů na zateplený s omítkou. Studii naleznete ZDE.
Vizualizace, které představil v únoru 2019 místostarosta Bohumína mají opět cihelnou fasádu. 
Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*