Rekonstrukce hotelu Thermal pokračuje

(ČTK) – První hosté se budou moci ubytovat v karlovarském hotelu Thermal v 60 opravených pokojích 15. března. Hotel ze 70. let minulého století, který vlastní stát, je nyní uzavřený a prodělává rozsáhlou modernizaci. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek 7. února novinářům v Karlových Varech řekla, že opravy nenaruší průběh červencového filmového festivalu. Hotel je hlavním dějištěm festivalu. Náklady oprav jsou 580 milionů Kč.

Zatím stály 280 milionů korun. „Týká se to té části technologické, dále pokojů a jejich vybavení, vzduchotechniky pro pokoje i sály, nové požární zabezpečení, nové datové rozvody, to jsou teď ty hlavní body, které jsou dané,“ řekl ČTK generální ředitel Thermalu Vladimír Novák. Při opravách budou podle něj zachována například původní umyvadla, svítidla na chodbách nebo původní křesla.

Patra od desátého do 15. jsou mimo provoz kvůli stavebním pracím od loňského podzimu. V těchto patrech je kompletně rekonstruováno 126 pokojů, budou dokončeny před filmovým festivalem. Od 6. ledna je hotel zcela bez hostů. V dalších 147 pokojích v třetím až devátém patře se dělají pouze částečné úpravy, například klimatizace a vzduchotechniky. „Snažíme se dělat úpravy s maximální citlivostí a snažíme se co nejvíce zachovat jeho původní podobu,“ řekl Novák. Podle něj se ale následně zvýší cena za ubytování v některých pokojích.

Rekonstrukce se zatím týká vnitřní části hotelu. V další etapě se bude opravovat bazén. Jeho rekonstrukce by měla začít letos začátkem října a otevřít by se měl v červnu příštího roku. Předpokládané náklady na rekonstrukci bazénu včetně přilehlého prostoru činí 120 až 130 milionů korun. Podle ředitele budou zachovány rozměry bazénu, sníží se pouze jeho hloubka. Thermal v příštím roce čeká také kompletní výměna oken. Nyní se chystá dokumentace k výběrovému řízení a do konce roku bude vybrán zhotovitel, uvedl ředitel.

Dodal, že momentálně je přibližně 100 zaměstnanců doma, vybírají si dovolené, a 30 zaměstnanců, například technici, se oprav účastní. Od 2. března se vrátí a připraví hotel na běžný provoz, čekají je také různá školení.

Značné obavy z podoby rekonstrukce hotelu vyjádřila loni na začátku července vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových Maria a Jan Kordovští. Podle návrhu Machoninových byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena. Podle ředitele není prostor debatovat o úpravách pokojů, protože se již opravují. „Co jsem pochopil, tak je zajímalo zejména řešení veřejných prostor, které teď není v podstatě hotové ani navržené, takže tam se s nimi myslím budeme bavit více,“ řekl Novák. Vyjádření Kordovských ČTK zjišťuje.

Doplněno Stavbaweb:
Záznam reportáže České Televize z návštěvy Aleny Schillerové v Thermalu ze dne 7. února 2020. V poslední třetině je vyjádření Jana Kordovského – reagoval na nepravdivé informace, které paní ministryně uvádí. Reportáž najdete ZDE. Hodnocení celé situace a hledání jména autora úprav /architekta/ najdete i na stránkách Facebook/Archwars a  Facebook/Arch Vader.   
Reportáž DVTV aktualne.cz: Schillerová lže. Z Thermalu nás vyhazují, hulákali, jak je odporný, říká Kordovský

___
Schillerová: Rekonstrukce Thermalu je právně v pořádku
(ČTK 13.2.2020) – Postup rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) právně v pořádku. Námitky potomků původních architektů Věry a Vladimíra Machoninových chce ministryně s nimi řešit osobně. Slíbila to dnes ve Sněmovně v reakci na dotaz místopředsedy ODS Martina Kupky.

„My neporušujeme žádné právní normy v této oblasti,“
prohlásila Schillerová. „Se zástupci rodiny Machoninových se sejdu. Proberu s nimi, co jim konkrétně vadí. Budeme se bavit o právním rozměru, ale budeme se bavit i o nějakém praktickém rozměru. My nemůžeme dalších deset let prodiskutovat,“ uvedla.

Ministryně uvedla, že se při rekonstrukci k odkazu manželů Machoninových, podle jejichž návrhu byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena, přistupuje s velkým respektem. „Ale ten hotel nemůžeme nechat spadnout,“ dodala. Projekční práce na modernizaci podle Schillerové zastřešuje firma Energy Benefit Centre jako vítěz výběrového řízení. Společnost Ateliér Alfa rodiny Machoninových nebyla vybrána, protože byla nejdražší, uvedla ministryně.

Vnoučata architektů Machoninových Maria a Jan Kordovští minulý týden uvedli, že s nimi vedení hotelu o rekonstrukci stále nejedná a že rekonstrukce hotelové části stále nemá architekta. Maria Kordovská ČTK řekla, že podle autorského zákona musí být všechny změny se zástupci původních architektů konzultovány. Schillerová to označila za zbytečnou mediální přestřelku. Potomci Machoninových podle ní nevyužili nabídku vedení hotelu k lednové schůzce.

Ředitel hotelu Vladimír Novák k tomu uvedl, že již není prostor debatovat o úpravách pokojů, protože se už opravují. Při opravách budou podle něj zachována například původní umyvadla, svítidla na chodbách nebo původní křesla. Řešení veřejných prostor zatím není ani navrženo, dodal Novák.

První část rekonstrukce a modernizace hotelu, na kterou je vyčleněno celkem 580 milionů korun, má být hotova do 15. března. Do té doby má být opraveno prvních 60 pokojů. Do červencového zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary má být dokončena oprava 126 pokojů, v dalších 147 pokojích se provádějí pouze částečné úpravy. „Snažíme se dělat úpravy s maximální citlivostí a snažíme se co nejvíce zachovat jeho původní podobu,“ řekl Novák. Podle pirátského poslance Lukáše Černohorského ale pokoje neodpovídají čtyřhvězdičkovému hotelu.

Rekonstrukce se zatím týká vnitřní části hotelu. V další etapě se bude opravovat bazén, a to od října letošního do června příštího roku. Předpokládané náklady na rekonstrukci bazénu včetně přilehlého prostoru činí 120 až 130 milionů korun. Thermal v příštím roce čeká také kompletní výměna oken.

Architektka Věra Machoninová patří spolu se svým manželem Vladimírem, který zemřel v lednu 1990, k představitelům brutalismu v české architektuře. Jejich nejznámějším dílem byl vedle Thermalu návrh obchodního domu Kotva v Praze.
___
 
(ČTK 30,8.2019) – Rekonstrukci hotelu i bazénu má na starosti Vladimír Novák, nový ředitel hotelu. Na přípravě rekonstrukce hotelu se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) podílejí památkáři z karlovarského magistrátu i památkový ústav v Lokti. Značné obavy z nadcházející rekonstrukce hotelu vyjádřila na začátku července vnoučata architektů Věry a Vladimíra Machoninových, podle jejichž návrhu byla budova ve stylu brutalismu v 70. letech postavena. Současný stav budovy označila za systematickou destrukci. Ocenili deklarovanou snahu o zachování barev a materiálů, zároveň ale kritizovali to, že rekonstrukce hotelové části stále nemá architekta. „Nové fotografie vzorových pokojů potvrzují, že jejich návrh v ničem neodpovídá původním myšlenkám našich prarodičů,“ sdělili ČTK. Vadí jim také to, že ministerstvo financí nezveřejnilo vizualizace saunového provozu hotelu, kde se budou dít největší změny. 
Více ZDE

Hotel Thermal byl postaven v letech 1967 až 1976 podle návrhu manželů architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Komplex budov je postaven ve stylu Brutalismu a od počátku se o něm uvažovalo jako o kongresovém hotelu a hlavním centru Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Více ZDE.
Rekonstrukce byla zahájena v listopadu 2019. Modernizují se nejenom hotelové pokoje, ale také technické zázemí nebo rozvody. Navazující etapy se budou týkat především opravy bazénu, obálky, střech a v neposlední řadě se modernizace dotkne zázemí pro zaměstnance i okolí hotelu. Stavební práce na bazénu by měly začít ještě letos na podzim a otevření je plánováno na červen 2021. Více ZDE.

Unikátní architekturu i vnitřní vybavení karlovarského hotelu Thermal na dobových záběrech, fotografie ze stavby, reprinty původních výkresů najdete na stránkách HlídacíPes.org ZDE.
Stav hotelu před rekonstrukcí si můžete prohlédnout např. ZDE.
NPÚ: Památkový katalog / Hotel – hotelový komplex Thermal

Vizualizace: Ministerstvo financí České republiky

            


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    (ČTK 13.2.2020) – Postup rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) právně v pořádku. Námitky potomků původních architektů Věry a Vladimíra Machoninových chce ministryně s nimi řešit osobně.
    Pokračování v článku

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Vládnou nám nemehla a navíc patologičtí lháři 🙁
    Thermalu je škoda.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*