Rekonstrukce kulturního domu v Milovicích

(ČTK) – Milovice na Nymbursku opravují kulturní dům. Práce zkomplikuje a prodraží neplánovaná výměna vazníků střechy, zakázka za zhruba 130 milionů korun se kvůli tomu o další až desítky milionů podraží, řekl ČTK starosta Lukáš Pilc (ODS).

Kulturní dům je součástí budovy, ve které je radnice. Stavba vznikla jako kulturní dům pro sovětské důstojníky, kteří s celými rodinami v Milovicích žili.

Na přelomu roku 2018 a 2019 začala kompletní rekonstrukce. Po opravě zde má být velký sál pro 450 lidí, taneční sál, divadlo, restaurace a muzeum historie Milovic, na jeho tvorbě město podle Pilce spolupracuje s Vojenským historickým ústavem.

Během stavby vyšlo najevo, že bude nutné vyměnit vazníky střechy. Podle starosty není jiná možnost, než rozebrat celou střechu. „Statik řekl, že se musí vazníky vyměnit. Firma to teď počítá a volí technologický postup,“ řekl Pilc. Následně se musí sejít zastupitelé, aby navýšení ceny schválili. Město si chce také nechat zpracovat znalecký posudek, zda cena určená stavební firmou odpovídá realitě.

„Stavba už běží, takže za mě je lepší ji nezastavovat a dodělat to. Je to v samotném centru města, Milovice budou moci kulturně žít,“ řekl starosta. Za objevené problémy podle něj nemůže současné ani bývalé vedení města, ale ani projektant. „Padaly mosty, střechy, přijala se řada opatření,“ řekl Pilc.

Většinu nákladů zaplatí město ze svého rozpočtu. Radnice získala pouze dotaci na zateplení budovy, která činí 12 milionů korun. Přesný termín dokončení stavby bude závislý na výměně špatných vazníků.

Doplněno Stavbaweb:
Generální projektant: HEXAPLAN INTERNATIONAL
Statika: A + Z PROJEKT TEAM

Hlavní část budovy, která sousedí s milovickou radnicí, je z větší části už poměrně dlouho mimo provoz a chybí v ní původní vytápění. Zbývající části stavby měly v pronájmu základní umělecká škola a rodinné centrum. Budova je aktraktivní především tím, že se v ní nachází největší mozaika v Evropě. 
Bývalý Dům důstojníků postavila Československá armáda v sedmdesátých letech minulého století, následně byl předán jako dar sovětské posádce. 

Fotografie kulturního domu před rekonstrukcí najdete na stránkách Facebook / Město Milovice (foto Lucijeena Photography)
NPÚ: Kulturní dům – dům sovětských důstojníkůZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*