Rekonstrukce letenského bytu

Byt se nachází v nově zrekonstruovaném domě v blízkosti Letenského náměstí. Dispozici navrženou developerem jsme upravili na míru požadavkům mladého páru. Byt s malým balkonkem má rozlohu 98 m2, patří k němu i parkovací stání řešené zakladači. Od developera byl předán ve stavu shell and core, což je ideální stav pro návrh i samotnou realizaci. Přesto jsme se nevyhnuli stavebním úpravám vyplývajícím z nově navržené dispozice – rozvody elektroinstalací, úpravy a změny pozic stavebních otvorů, rozvody vody a odpadů, nový sádrokartonový strop.
Bytu jsme chtěli částečně navrátit původní charakter, který byl daný už jen špaletovými okny. Dveře jsme proto zvolili obložkové profilované a na míru, které jsme oproti původnímu návrhu zvýšili. Podlaha je v obytných místnostech dřevěná a parkety, které jsme zvolili v atypicky větším rozměru, jsou skládány ve francouzském stylu. Záměrem bylo původní prvky kombinovat s industriálními a barevnými detaily. Jednotná linka bytu se prolíná v modré barvě, kterou jsme použili například v malbě na cihlové stěně v obývacím pokoji, na sedací soupravě, v modré mozaice v koupelně kolem vany, ale také na dveřích do soukromé koupelny v ložnici. Industriální prvky se pak opakují v kovu, který je využit v různých podobách: posuvné dveře oddělující vstup od obytného prostoru, knihovna z roxorových prutů nebo plech za kuchyňskou linkou. Velkou váhu jsme také dali na výběr topení – litinová tělesa doplněná o retro černé ventily. Celý interiér je laděn jako celek včetně vybraných doplňků a dekorací.
Černá dlažba na podlaze ve vstupní hale opticky rozděluje vstup do bytu od obytné části. Posuvné ocelové zrcadlo vyrobené na míru skrývá elektro rozvaděč. Před ním je umístěno betonové křesílko. Černý box, který přechází ze vstupní haly do hlavní obytné místnosti, ukrývá úložné prostory pro boty a kabáty i veškeré spotřebiče v kuchyni. Je na něm použita překližka mořená na černo v kombinaci s dvířky v tabulové barvě. Samotná překližka je nepravidelně skládaná. Nízká část kuchyně je v bílém laku v kombinaci s ocelovými plechy ponechanými v přirozené barvě po válcování za tepla. Plech je použit v atypickém opláštění ostrůvkové digestoře, na dvířkách pod dřezem i v celku za kuchyňskou linkou. Pracovní deska na kuchyni je kombinací bílého a černého corianu. Jídelní stůl je součástí ostrůvku, vyroben byl z dubového mořeného masivu. Jednotlivé dubové fošny propojují roxorové pruty.
Šatní skříně v ložnici jsou také vyrobeny na míru, mají atypicky frézovaná dvířka. Jako úchytky jsou v celém bytě použita lana.
Propojení koupelny s ložnicí fixním zasklením bylo přáním klientů, které jsme rádi dodrželi. Výrazným prvkem je zde také postel, kterou jsme doplnili o překližkové čelo na míru a volně stojícími nočními stolky.
Koupelny jsme řešili minimalisticky – ve větší z nich je použita mozaika okolo vany v návaznosti na betonovou voděodolnou stěrku. Nábytek je zde z mořeného masivu. V druhé z koupelen je kombinace šedé dlažby a obkladu imitující beton s bílou voděodolnou malbou. I zde se objevuje ocel, a to na rámu skla do sprchy a zrcadla. Industriálně je laděn i výběr osvětlení, a to nejen u umyvadel, ale i ve zbytku bytu.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Architekt: SMLXL – Ing. arch. Klára Valová, Ing. arch. Eva Mohylová
Rozloha bytu: 105 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*