Rekonstrukce malého bytu v Brně

Byt s velmi malou užitnou plochou byl zrekonstruován na mezonetový. Z původních 24 m2 se tak obytná plocha i zázemí rozšířily o třetinu. Hlavním dominantním prvkem je vestavěná konstrukce vymezující kuchyni a nad ní ložnici. Vytváří tak místnost v místnosti.

Stávající stav: Dvě místnosti byly součástí sousedního bytu – vstupovalo se do nich z přízemí ve foyer bytového domu. Podlaha byla v celé ploše parketová. Omítka na stěnách byla místy odstraněna na cihlu pro nové provedení sanační omítky. Ve vstupní místnosti se nacházel přívod vody, odpadu a plynu, v obývacím pokoji byly vyvedeny dva komínové průduchy a do fasády vysekaná drážka pro plynové topné těleso. Byt byl zcela prázdný, nevytápěný a připravený k rekonstrukci.                 

Návrh: Projekt rekonstrukce zahrnoval minimum bouracích prací, a to v podobě zúžení a posunutí dveří na střed stěny mezi místnostmi. Otvor dveří byl rozšířen o 300 mm, prostor za nimi je využit pro elektrokotel. Vsazená příčka v předsíni odděluje hygienické zázemí.
Celkový koncept vymezuje vstupní část, úložný prostor a hygienické zázemí v první místnosti. Druhá místnost je rozdělena na společenskou a klidovou zónu. Část s kuchyní a s rozkládacím jídelním stolem se rozprostírá na celém půdorysu, klidová část byla umístěna do mezipatra, respektive nad zastřešeným prostorem kuchyně.
Myšlenka maximálního využití plochy vytvořila pestré a elegantně funkční prostorové řešení. Propojení kuchyně s ložnicí vede přes schodiště, soukromí v ložnici zajišťují závěsy. Příčka koupelny a její zastropení, včetně stěn a zastropení kuchyně, je z ocelové konstrukce. Veškeré vestavěné objemy jsou zhotoveny na míru a obloženy stříkanou MDF deskou. Stěny byly lokálně opatřeny novou omítkou a kompletně novou malbou. Parketová podlaha je přebroušena a ošetřena transparentním lakem. V koupelně a v kuchyni je nová pochozí vrstva (polyuretanová stěrka). Dva komínové průduchy byly využity pro odvod vzduchu z digestoře a z koupelny. Vytápění a ohřev TUV zajišťuje elektrokotel.

Původní podlahová plocha: 24,1 m²
Podlahová plocha po rekonstrukci: 33,1 m²

Autorská zpráva
Foto: Jaroslav Mareš


Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Klobouk dolů, co se Vám podařilo, řešení vidím velice chytré a ne zbytečně nákladné. Jenom ty barvy…Ale i tak, povedlo se. A co říká investor?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*