Rekonstrukce Masarykova náměstí v Hranicích

Rekonstrukce Masarykova náměstí je součástí projektu Revitalizace centrální části města Hranic, rozděleného do 8 etap. V současnosti se kromě Masarykova náměstí – Etapa II – podařilo zčásti zrealizovat i Etapu IV – rekonstrukci původního parku. Etapa III – rekonstrukce Kostelního náměstí – právě probíhá, její dokončení se plánuje na červen 2012.
Počátky revitalizace centrální části Hranic se datují k roku 2007, kdy se dala dohromady velmi otevřená skupina lidí, která měla chuť změnit tvář města. Při prvních jednáních si vydefinovala cíle města ve smyslu strategické vize rozvoje. Z ní vzešla definice prostor a jejich následná funkční náplň. Viditelným výsledkem již je prostor Masarykova náměstí. Jeho novou podobu zrealizovala firma Algon a.s. na základě projektu Ing. arch. Václava Zůny a za pomoci peněz z Evropské unie (ROP Nuts II severozápad) za necelých 9 měsíců. Masarykovo náměstí je hlavní náměstí města.
Projekt ho rozčlenil na jednotlivé zóny – odpočinkovou s kašnou, reklamní s ´němými kolportéry´, reprezentativní s vlajkovými stožáry a přírodní u zrekonstruovaného památníku. Ústředním motivem náměstí je lomená čára, definovaná zčásti gabionovými (drátokamennými) zdmi a zčásti kamennou dlažbou. Čára symbolizuje polohu Hranic jako hraničního města – zde opticky končí a ukazuje směrem do Čech. Město Hranice má velmi bohatou historii, střídavě patřilo Čechám či Německu. Hlavní náměstí je odkazem, komu patří v 21. století – správně do Čech, provedením do Evropy. (doplněno Stavbaweb – zdroj: http://assko.obeckrasna.cz)

Hranice u Aše - návrh úprav Masarykova náměstí podle arch. Václava Zůny
V Hranicích u Aše pokračují v rekonstrukci centra města

(ČTK) – V Hranicích u Aše pokračuje rekonstrukce městského centra. Zatímco loni bylo upraveno Masarykovo náměstí, letos by do poloviny roku měla být dokončena rekonstrukce Kostelního náměstí. Město se snaží vyvarovat problémů, kvůli kterým nedostalo část dotací na rekonstrukci Masarykovo náměstí proplaceno, řekl ČTK starosta Miroslav Picka (nez.).

Hranice ze sedmimilionové dotace na rekonstrukci Masarykova náměstí nedostaly proplaceno 600.000 korun. "My například žádáme o povolení nějakých změn, ale vyjádření dostáváme s velikým zpožděním. Pokud bychom měli čekat, jestli se změny povolí a museli bychom zastavit stavbu, nestihli bychom termíny a nedostali bychom nic," uvedl Picka, podle kterého je to riziko všech podobných investic.

Zhruba sedm milionů by mělo město stát i obnova Kostelního náměstí. "Dnes prakticky zbývá už jen dokončit veřejné osvětlení a mobiliář," doplnil Picka.

Hranice mají zpracovánu studii rekonstrukce celého centra. Zahrnuje celkem osm etap. "Kostelní náměstí je druhá dokončená etapa. Musíme ale dobře počítat. Původně se počítalo se spoluúčastí 7,5 procenta, ale nyní je to 15 procent," uvedl starosta.

Jestli se bude brzy pokračovat v revitalizace centra, tak zatím není jisté. Podle Picky má město nyní připraveny akce, které by měly dostat přednost. "Máme rozpracovanou rekonstrukci hráze Mlýnského rybníka a revitalizaci místního hřbitova, kde bychom chtěli vybudovat rozlučkovou místnost. Tyto akce nejsou sice součástí obnovy centra, ale jsou to věci, které bychom chtěli upřednostnit a dotáhnout do konce," dodal Picka.

Hranice u Aše - situace - návrh arch. Václava Zůny


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*