Rekonstrukce náměstí 17. listopadu v Příbrami

Revitalizace náměstí 17. listopadu a jeho okolí je součástí Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM), na který město Příbram získalo dotaci z fondů Evropské unie v celkovém objemu 5,1 milionu eur. Při rekonstrukci vycházel autor z toho, že náměstí 17. listopadu jako centrum sídliště je vystavěno v konceptu socialistického realismu, který má v časovém odstupu zcela zřetelnou urbanistickou kvalitu a vytváří neopakovatelnou atmosféru, denně prokazovanou jeho návštěvností a zalidněním. Autorem projektu rekonstrukce náměstí je příbramský architekt Vít Kučera (Ateliér Příbram), dodavatelem stavby firma Strabag (doplněno Stavbaweb).

V Příbrami skončila rekonstrukce náměstí 17. listopadu (zdroj foto: Příbram.cz)
V Příbrami skončila rekonstrukce náměstí 17. listopadu

(ČTK) – V Příbrami skončily práce na obnově náměstí 17. listopadu, která byla součástí rozsáhlých úprav Březohorského sídliště. Náměstí má nové dláždění, obrubníky, veřejné osvětlení i zeleň. Rekonstrukce stála 36 milionů korun, slavnostní otevření je plánováno v sobotu, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jiří Kubík. V krátké době jde v Příbrami o druhé opravené náměstí. Před měsícem skončila rozsáhlá obnova náměstí TGM.

Některým lidem vadí, že město spojuje dokončení obou akcí s oslavami, které jsou podle nich příliš pompézní. Na náměstí budou v sobotu připravena hudební vystoupení a pouťové atrakce, Příbramí bude mimořádně jezdit turistický vláček. Při otevření náměstí TGM byl na programu dokonce ohňostroj. Kritici to dávají do souvislosti s volbami do krajského zastupitelstva, kam starosta Příbrami Josef Řihák kandiduje jako lídr středočeské ČSSD. Řihák to ale odmítá. "Nedělám to kvůli volbám, takhle tady pracujeme čtyři roky," řekl již dříve ČTK.

Při rekonstrukci náměstí 17. listopadu architekt přihlédl k tomu, že bylo vystavěno v duchu socialistického realismu. Rozhodl se, že do tohoto konceptu nebude nijak násilně zasahovat.

Od letošního dubna, kdy rekonstrukce začala, byla postupně rozebrána a znovu postavena celá plocha náměstí. Po celém obvodu byly vybudovány nové obrubníky. Dělníci vysázeli novou zeleň a vyasfaltovali všechny komunikace podél náměstí. Nové jsou i přechody pro chodce.

Centrální část náměstí byla doposud členěna na dvě části – dlážděnou a zelenou. Nyní získala i třetí plochu, která je situována do prostoru před poštou. Vznikl na ní višňový sad, jehož půvab by měl vyniknout především na jaře, kdy v něm vykvetou nově vysázené třešně sakury. Po rozkošatění převislých větví vytvoří nad celým prostorem "zelený strop".

Podle plánů se měla rekonstrukce uskutečnit již loni. Kvůli průtahům s výběrovým řízením, do kterého se přihlásily dvě desítky firem, se to ale nepodařilo. Radnice loni na jaře na náměstí pouze vykácela staré stromy.

Radnice má na obnovu Březohorského sídliště k dispozici 5,1 milionu eur (asi 127 milionů korun). Dosud za tyto prostředky zrekonstruovala ulici Bratří Čapků a upravila okolí kulturního domu.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobnosti o projektu rekonstrukce náměstí 17. listopadu naleznete v tiskové zpávě města Příbram zde.
Projekt revitalizace náměstí v roce 2008 již zpracoval arch Salaba – projekt naleznete
zde.

Ateliér Příbram je také autorem nedávno dokončené Revitalizace náměstí TGM v Příbrami.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*