Rekonstrukce nemocnice na domov pro seniory

V areálu Nemocnice Dačice jsme přestavěli a dostavěli objekt, který byl realizován roku 1950 a sloužil jako pavilon sester a lékařů. Vznikl tak Domov pro seniory. Chtěli jsme, aby se staří lidé pohybovali v příjemném prostředí, ve kterém se budou cítit jako doma a jejich život nebude orientován pouze na buňku pokoje, ale přijmou za své i společné prostory.
Projekt zahrnoval rekonstrukci šestipodlažního pavilonu a dostavbu pavilonu nového. Původní pavilon jsme přestavěli tak, že v přízemí, I. II. a III. patře jsou ubytovací jednolůžkové a dvoulůžkové buňky s vestavěným hygienickým zázemím. Každé z těchto pater zahrnuje společenskou místnost – jídelnu, společnou koupelnu, zázemí zaměstnanců, příruční skladování a toalety pro návštěvy. Ve IV. patře se nachází velká společenská místnost, která navazuje na střešní terasu s výhledem do širokého okolí, do údolí řeky Dyje a na město. V tomto patře se nachází též kaple a aktivizace s přístupem na terasu severní.
Nový pavilon jsme navrhli jako pětipodlažní objekt s celoprosklenou fasádou otevřenou do korun stromů. Pokoje jsou zde dvoulůžkové, prostorné, se společnými balkony. Při návrhu jsme kladli důraz na kontakt lidí, kteří se nemohou sami moc pohybovat, s okolní přírodou. Z pokojů je krásný výhled skrz koruny vzrostlých stromů do okolní krajiny. Střešní terasa slouží jako vyhlídková plošina do dalekého okolí. V objektu je množství teras a společných balkonů, kde se obyvatelé domova potkávají.
Součástí projektu byly rozsáhlé sadové úpravy, které řešily přilehlý park s cestami pro procházky, pergolou, vodní plochou s vodopádem a vyvýšenými pěstitelskými záhonky pro aktivní život obyvatel domova. Vybudovali jsme také novou příjezdovou komunikaci a parkoviště.

Technické informace
U stávajícího pavilonu jsme chtěli zachovat výraz jeho architektury, přitom však měl splňovat všechny současné technické parametry (zateplení, výměna výplní otvorů, podlah, obkladů a dalších prvků). Při jeho komplexní rekonstrukci zůstala hrubá stavba (cihelné zdivo, železobetonové trámečkové stropy), většina pohledových částí je nová.
Nový pavilon je postaven v kombinaci z keramických tvárnic a železobetonu. Stropy jsou filigránové s balkony na iso-nosnících. Fasáda je kombinovaná z několika druhů materiálů: cemento-vláknité desky, vlnitý plech, smaltované sklo a lehký obvodový plášť. Zábradlí je celoskleněné. Na balkonech byly osazeny skleněné probarvené paravány.
Oba objekty jsou větrány vzduchotechnikou, vytápění je podlahové. Pod zahradou jsme umístili velké retenční nádrže, napojené na zavlažovací systém.
Oba objekty mají okna s izolačními dvojskly v hliníkových rámech. Stavby jsou z vnější strany zatepleny (kontaktní a bezkontaktní zateplovací systémy) s předsazenými provětrávanými fasádami.
Při realizaci byly použity například bezvýkopová sanace kanalizační sítě nebo infuzní clony ve stávajícím zavlhlém objektu. Nosná konstrukce střechy byla realizována z lepených dřevěných vazníků v pohledové kvalitě.

Autorská zpráva

Autoři: JPS J. Hradec – Ing. Milan Špulák, Ing. arch. Milan Špulák, Jaroslav Šléz DiS., (architektonický návrh, stavební část), Ing. Luděk Němec PhD. (konstrukční část), Ing. Jaroslav Beneda (konstrukční část), Jiří Hrůza (požárně bezpečnostní řešení), Martin Cakl (zdravotní instalace), Ing. Josef Hroděj (silnoproud), Ing. Miloš Kulhavý (slaboproud), Jan Plucar (vytápění), Jaroslav Janda (vzduchotechnika), Bc. Milan Pospíchal (měření a regulace), Ing. Miroslava Cimbůrková (sadové úpravy), Stanislav Jiruška (projekt gastro)
Investor: Jihočeský kraj
Dodavatel: HSF System a.s.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*