Rekonstrukce objektu Hubert v areálu zámku Hukvaldy

Zámek v Hukvaldech je včetně parku situován v centru obce. Vznikl přestavbou správní budovy hukvaldského panství v roce 1855. Správa panství byla přesunuta do objektu bývalé středověké hospody. Po roce 1948 byl zámek odejmut arcibiskupství a byla v něm umístěna škola. Vedlejší budova byla užívána jako kuchyň a jídelna pro žáky školy. Později objekty převzal Český hudební fond, který po revoluci zahájil necitlivou přestavbu. Poté byly budovy navráceny olomouckému arcibiskupství. Menší budově v areálu zámku byly změněny proporce zvýšením podkrovního zdiva o cca 1,5 m, změněny byly též okenní a dveřní otvory, a objekt byl zbaven některých fasádních prvků i zdobných prvků krovu. 
 
Současná přestavba (HUkvaldský Biskupský Enviromentální ResorT) je koncipovaná pro edukační činnost biskupství v oblasti přírody. Objekt obsahuje učebny, laboratoře a přednáškovou místnost, a je přístupný také imobilním osobám, což v památkově chráněných objektech bývá běžně problém. Na fasádě objektu a na krovu byly obnoveny zdobné prvky, byly dodány nové výplně otvorů, a pro redukci změněných proporcí objektu byla vytvořena nová římsa. Střecha je pokryta tmavým titanzinkový plechem a citlivě doplněna potřebnými střešními okny. Dále bylo pískovcové přístupové schodiště doplněno novým železným zábradlím; podobné bude rovněž umístěno i na budoucí rekonstrukci vlastního zámku.

Vzhledem k tomu, že budova má sloužit zcela novému účelu, je do historické obálky objektu vložen současný interiér – avšak způsobem, který citlivě doplňuje méně četné historické prvky (špaletová okna a vstupní dveře). Materiály v interiéru jsou navrženy převážně ve světlých odstínech a bílé či krémové barvě, protože původní okna jsou malá a objekt tak není dostatečně přirozeně prosvětlen. Podlahy jsou navrženy v praktickém světle šedém odstínu keramické dlažby a vinylu – dle účelu místnosti. Okna včetně parapetů jsou dubová. Nábytek je vyroben z funkčních důvodů převáženě z laminátu krémové barvy, místy s kombinací dubového masivu. Pro lepší akustickou pohodu jsou ve větších místnostech doplněny akustické dřevěné podhledy. Dřevěné prvky krovu i podhledy jsou opatřeny bílou lazurou. Interiérové dveře a věšákové stěny jsou laděny ve stejném odstínu. Interiér nemá být v tomto případě dominantním prvkem, ale má poskytnout jemnou kulisu k výukovým prvkům a krásnému úkolu – posilovat u dětí pouto ke stvoření – s odkazem na encykliku Laudato si‘ papeže Františka.

Autorská zpráva
Foto: Dominik David

Autor: Václav FilandrAlžběta Broďániová
Adresa: Hukvaldy, č. p. 81
Investor: Biskupství ostravsko-opavské
Realizace: 2020–2021

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*