Fotogalerie ke článku (15)
1 NP
2 NP
1 NP
2 NP
Řez A
Řez B
Řez podéný
Adresa: Václavské náměstí 794/38, Praha 1
Investor: Milan Milner, Markéta Milnerová
Autor: OBERMEYER Albis — Stavoplan, s. r. o.
Autoři projektu: Jiří Záruba, Robert Wild
Dodavatel: Instalace Praha, spol. s r. o.
Hlavní stavbyvedoucí: Michal Paris
Termíny: projekt 5-8/2004, realizace 9/2004-3/2005
Plocha stavebního pozemku: 1060,5 m2
Zastavěná plocha: 1060,5 m2
Celková podlahová plocha: komerční plochy v 1.+2. NP — 1101,35 m2, pasáž 269,10 m2, ostatní plochy 1+2. PP = 289 m2
Celkové náklady: 52 mil. Kč
Náklady na m2 podlahové plochy: 31 335 Kč
Nosná konstrukce: stávající železobetonové a zděné konstrukce byly upraveny vzhledem k novému dispozičnímu řešení — statické podchytávky a zesilování konstrukcí
Konstrukce podlah: pasáž — nové lité teraco s černým čtvercovým dekorem, ostatní cementový potěr a nášlapná vrstva dle výběru nájemce daného prostoru
Výplně otvorů: fasáda — nová prosklená fasáda s konstrukcí systém Schüco, výkladce a dveře v pasáži — repase (pro chybějící prvky výroba replik)
Střecha: secesní světlík nad dvoranou pasáže (tvořený ocelovou částečně nýtovanou konstrukcí s výplní z litých skleněných dlaždic) — repasovaný s řadou složitých detailů, ostatní střecha v dvorní části — nová skladba, jednoplášťová, nevětraná, s parozábranou ve funkci pojistné izolace, včetně tepelné izolace a klempířských prvků
Příčky: stávající zděné opravené, nové vnitřní dělicí zděné nebo sádrokartonové
Tepelná ztráta domu: 458 kW (vytápění zadního traktu 3-5 NP, hotel 3-7 NP, obchody 1. NP, hlavní obchodní prostor v 1.+2. NP)
Předpokládaná spotřeba tepla: 572 500 kWh/rok
Autor fotografií: po rekonstrukci — Iveta Kopicová, před rekonstrukcí Jiří Záruba
JIŘÍ ZÁRUBA
Palác Rokoko je součástí komplexu tří multifunkčních domů (známého jako Šupichovy domy), tvořících nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Komplex byl vystavěn v létech 1912-1916 podle návrhů architekta Emila Králíčka.
Vlastní Palác Rokoko je pětipatrová stavba s dvěma mansardovými patry, mírně ustupujícími z uliční čáry, a je postavena ve stylu raného kubismu s prvky pozdní secese. Zvláštní význam náleží pasáži spojující ústřední arkádu Lucerny s Václavským náměstím, která byla plná třpytících se výloh orámovaných motivy růží, s nimiž se lze setkat i na vstupní bráně na náměstí a na fasádě. Stěny plné zrcadel rozšiřovaly tento prostor, vytvořený stále ještě ve stylu Art Nouveau - secese.
Současní majitelé - potomci zakladatele - požadovali, aby rozsáhlá rekonstrukce v maximální míře zachovala stávající architektonické hodnoty (původní řešení včetně detailů a použitých materiálů), a zároveň dispozičním řešením odpovídala požadavkům na moderní obchodní provoz. Návrh tedy sledoval cíl oprostit budovu od všech doplňků z pozdější doby tak, aby bylo znovu dosaženo její původní podoby.
Základním principem návrhu nového parteru byla snaha vytvořit jasný a logický koncept nové fasády. Jako velmi důležitý prvek původního a nyní i nového parteru byl využit motiv výrazné markýzy nad vstupem do pasáže. Vertikální členění fasády respektuje konstrukci objektu. Celá výška parteru je sjednocena společným zasklením, které je v úrovni stropní konstrukce zaslepeno pískovaným sklem.
Publikováno ve stavbě č. 6/2005
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,