Rekonstrukce půdního bytu

Jsme v Bubenči, v rezidenční a diplomatické čtvrti v Praze v podkroví bytového domu. Ten je součástí nadstandardně vybaveného rezidenčního komplexu, který v 90. letech navrhl Erick van Egeraat. Mezi novými budovami stojí modernistická vila Bianca architekta Jana Kotěry. Podle slov Ericka van Egeraata okolo původní vily navrhl domy, které našlapují potichu a jsou v dialogu s historickou budovou. Podobně jsme i my přistoupili k rekonstrukci půdního bytu jedné z budov. Ne ve vztahu k modernistické vile, ale k mladému páru, který zde bude bydlet.
Naším cílem bylo vytvořit klidný a kultivovaný prostor sjednocený promyšlenými detaily a redukovanou paletou přírodních materiálů. Skutečným domovem, podle obrazu majitele, se stane užíváním a postupným zabydlením. Spojením obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou a chodbou vzniká velkorysý obytný prostor. Do chodby tím vnášíme světlo. Je dlouhá a má rytmus střídajících se pilířů a dveří vysokých od podlahy po strop. Chodba odděluje společenskou a soukromou část bytu. Obě ložnice mají koupelnu.
Obývací pokoj s krbem a vinotékou je možné širokými francouzskými okny propojit s terasou s výhledem na vilu Biancu. Nad krbem je v nábytku skrytý bar a klimatizace, mezi závěsy před francouským oknem zabudované projekční plátno. Byt je navržený v kombinaci přírodního dubu, bílých omítek a laku, cementové stěrky a kovových černých akcentů. Detaily v pracují s motivem dubové linky procházející celým bytem. Většina nábytku včetně krbu a venkovního grilovacího stolu byla navržena a vyrobena na míru.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

 
Autoři: Komon architekti – Martin Gaberle, Ema Traplová, Julie Hyská; spolupráce Studio Fabrik8 
Rozloha: 164 m2

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*