Rekonstrukce Pražské tržnice

Hlavní město vyhlásilo mezinárodní architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu veřejných prostranství Pražské tržnice. Soutěž s názvem Meziprostory Pražské tržnice je dvoukolová, první kolo návrhů mezinárodní expertní porota posoudí v říjnu, pět návrhů pak postoupí do druhého kola. Vítěz bude znám na jaře příštího roku. Soutěžící navrhnou podobu a funkci prostranství mezi budovami, řešení nových vstupů do areálu, umístění zeleně nebo využití dešťové vody.

Předsedkyní mezinárodní poroty soutěže je architektka a urbanistka Gabu Heindl z vídeňského ateliéru Gabu Heindl Architektur zabývající se urbanismem a městským plánováním, která rovněž přednáší na univerzitách v Sheffieldu a v Londýně. Dalšími členy poroty budou krajinářský architekt Régis Guignard, původem z Francie a Irakli Eristavi z Prešovského atelieru zerozero, autor Kultur parku v Košicích. Za české architekty v porotě zasedne Štěpánka Šmídová z Landscape Architects, dále Marek Obtulovič za ODDO Architects a Hanoj, Jiří Žid ze studia re:architekti a Jiří Kotal z U/U Studio. V porotě jsou též zástupci Prahy a politici z řad koalice i opozice, nezávislá odborná složka poroty má však v architektonických soutěžích vždy většinu nad zástupci města.

„Požadujeme, aby řešení respektovalo historickou podobu Tržnice, ale zároveň reflektovalo nejmodernější přístupy ke krajinářské architektuře včetně ohledu na potřeby spojené se změnou klimatu. Architekti budou navrhovat mimo jiné zazelenění areálu, způsob nakládání s dešťovou vodou i přívětivost areálu ke všem věkovým a příjmovým skupinám Pražanů,” říká náměstek primátora Pavel Vyhnánek a dodává: „Jde o klíčový milník na naší cestě k rekultivaci tohoto památkově chráněného areálu. Jeho plocha odpovídá dvěma Václavským náměstím a technický stav smutně odráží desítky let nečinnosti města.“

Soutěžící musí brát v potaz památkovou ochranu areálu, který je od roku 1993 kulturní památkou. Vítězný ateliér bude spolupracovat s odborníky, kteří pro město řeší dlouhodobý rozvoj i každodenní fungování areálu.
 
Velkým tématem soutěže je řešení nových vstupů z Argentinské ulice, v jejíž blízkosti se počítá s výstavbou nové čtvrti Praha-Bubny. Úpravou projde i vstup z Jateční ulice u Alzy, včetně řešení nevyhovující dopravní situace. Důstojného řešení se dočká i hlavní vstup z nábřeží, kde se chystá stavba nové pěší lávky mezi Holešovicemi a Karlínem.
 
„Během pandemie jsme si vyzkoušeli, jak je veřejný prostor pro nás všechny důležitý a cenný. Díky této soutěži se úžasný prostor areálu Pražské tržnice, tak bohatý na historii, otevírá nové reflexi a novým vizím. Soutěž, věřím, zajistí této rozlehlé části města tu nejvyšší možnou prostorovou, sociální a ekologickou kvalitu, a to pro současné i budoucí generace,“ říká Gabu Haindl, předsedkyně mezinárodní poroty, architektka, urbanistka a profesorka Vídeňské univerzity.

První kolo soutěže je koncipováno jako otevřené, kdy jsou ateliérům zadávána základní fakta a očekávání od města. To umožní autorům vytvořit širokou paletu návrhů. Praha si od toho slibuje velký počet přihlášených týmů a pozornost odborné veřejnosti. V druhém kole budou vybraným uchazečům poskytnuty i podrobné informace. Realizace vítězných návrhů se bude uskutečňovat postupně v průběhu několika let v koordinaci s rekonstrukcemi budov a inženýrských sítí a s ohledem na možnosti rozpočtu hlavního města Prahy. Předpokládaná hodnota rekonstrukce dle vítězného návrhu se odhaduje v řádu vyšších stovek milionů korun.
 
Soutěž se koná v souladu se Soutěžním řádem České komory architektů. Administrátorem a organizátorem soutěže je kancelář CCEA MOBA, platforma specializovaná na organizování architektonických soutěží v České republice a ve středoevropském regionu. Platformu tvoří neziskový spolek Center for Central European Architecture a architektonické studio MOBA.

Informace a podklady k soutěži zájemci naleznou na stránkách Pražské tržnice, na profilu zadavatele a na stránkách organizátora.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*