Rekonstrukce rezidence velvyslance ČR, Nairobi, Keňa

Fotogalerie ke článku (16)

Vstup

Vstup

Skica

Skica

Řezy

Řezy

Půdorys

Půdorys

Rezidence, pohled zdola

Rezidence, pohled zdola

Detail

Detail

Detail

Detail

Detail

Detail

Detail

Detail

Detail

Detail

Schodiště

Schodiště

Interiér

Interiér

Interiér

Interiér

Terasa

Terasa

Terasa

Terasa

Terasa

Terasa
Celá fotogalerie (16)

Rekonstrukce měla přinést zkvalitnění provozního řešení objektu a uvedení budovy s pozemkem do technického a estetického stavu, který odpovídá reprezentativnímu významu a obytné funkci nového tisíciletí. Předpokladem bylo provedení nezbytných stavebních úprav, výměna střešních krytin, výměna všech inženýrských sítí, výměna převážné části interiérů. Představy investora byly postupně upřesňovány na základě studie, místní reality a finančních možností. Po studii přibylo ještě ubourání nevhodné přístavby střechy nad venkovní terasou a její provedení v moderní podobě s navazujícími venkovními plochami, dále nová vnitřní a terénní schodiště, úpravy zpevněných ploch na pozemku, fontána u předjezdu.

Místo: ul. Munthaiga, parcela č.214/61, Nairobi, Keňa
Investor: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Architekt a: Luboš Pata, Václav Frydecký
Generální projektant: PATA&FRYDECKÝ ARCHITEKTI, s. r. o.
Spolupráce: T. Suchoň, K. Zajícová, M. Ščudla
Generální dodavatel: PSJ holding, a. s.
Dodavatel nábytku: Mobilia interiér, s. r. o.
Projekt: únor 2006
Stavba: prosinec 2006 až srpen 2007
Interiér: září 2007
Foto: Luboš Pata, Václav Frydecký
 
 
Místo a původní stav
Areál s budovou leží u komunikace Muthaiga v klidné vilové čtvrti Nairobi. Velký pozemek se poměrně prudce svažuje v několika  terasách směrem k neprostupnému tropickému lesu a k říčce Cetatburu river. V horní části pozemku jsou umístěny, v návaznosti na předjezdové komunikace, dvoupodlažní budova rezidence propojená s objektem garáží a ubytování místních sil, dále menší hospodářský objekt a kotce pro psy. Nižší terasy pozemku slouží postupně travnatou plochu, tenisové hřiště a bazén. Pozemek je oplocen masivní zdí z kamenných kvádrů o výšce 2,5 m. Na pozemku je krásná bujná vegetace.
 
Je obtížné určit stáří původních objektů z místních kamenných kvádříků, které jsou příkladem „koloniální“ architektury, neboť obdobné technologie se v místě stále používají. Odhadujeme, že původní budovy byly postaveny někdy v 1. polovině minulého století, a později jen nepatrně upravovány. Budovy charakterizovaly místní tradiční stavební materiály a detaily provedení, kamenné kvádry tvořící veškeré zdivo včetně příček, dřevěné a železobetonové stropy, jednoduchá okna z válcovaných profilů, podhledy z prohýbajících se dřevovláknitých desek s krytím spar lištami, křivé parketové podlahy, dřevěné profilované dveře s roztodivnými klikami, dosloužilé inženýrské sítě a zařizovací předmětyâ?¦..Připočteme-li k tomu vybavení různým nábytkem z doby minulé, máme obraz původní podoby.
 
Koncept
Architektonické a výtvarné řešení respektuje charakter budov s jejich koloniální historií v obraze současnosti. Předpokladem bylo funkční oddělení přízemí sloužícího reprezentaci (vstupní hala, salon s krbem a navazující venkovní terasou, jídelna s kuchyní a přípravnou, pokoje pro hosty a sociální zázemí), a patra s plnohodnotným bytem (s nově vybudovanou kuchyní) sloužícího rodině velvyslance, který je oddělen prosklenou stěnou s dveřmi nad novým schodištěm.
Vnější podoba budov se téměř nemnění, došlo jen k doplnění několika menších prvků, které byly koncipovány v jednotném duchu charakterizovaném vodorovným rastrem žaluzií z tropického dřeva, které odlišují nové a staré. Nejvýraznějším zásahem je nově vybudovaná střecha nad venkovní terasou navazující na salon, která je záměrně provedena v abstraktní odlehčené podobě s využitím tropických dřevin a skla, a završena zelenou střechou. Podhled je tvořen dřevěný obkladem a mozaikou drobných světel. Tato hmota je od budovy oddělena prosvětleným skleněným pásem. Vzniká tak nová část budovy, která odkazuje na vnější prostředí zahrady a dnešní moderní dobu.
Dalšími zásahy byla přestavba nového dřevěného schodiště s prosklenou stěnou s dekorem trávy ve schodišťové hale a vybudování terasy u pracovny velvyslance.
V interiérech byla  ponechána jen stávající obálka stěn. Charakter prostorů splňuje požadavky na reprezentaci a pohodu bydlení velvyslance ČR. Reprezentativní prostory si zachovávají stávající křišťálové lustry a svítidla, malou část vybavení a jsou nově doplněny moderním sedacím nábytkem. Ostatní prostory jsou vybavením a jejich designem obrazem dnešní doby.
V koupelnách jsou použity kvalitní mozaikové obklady, zařizovací předměty, armatury a doplňky.Stěny a stropy byly čistě bíle vymalovány a doplněny barevnými závěsy na oknech. Čistě bíle byly natřeny i všechny dveře včetně zárubní a byla osazena jednotná kvalitní nerezová kování.
Na venkovních plochách došlo ke kompletní obnově všech zpevněných ploch a jejich doplnění o dřevěná schodiště propojující prostory s reprezentativní funkcí na jednotlivých úrovních pozemku. Na příjezdové ploše byla vybudována nasvětlená fontána s několika tryskami. Celý pozemek byl nově nasvícen parkovými a venkovními svítidly.
 
Materiály a detaily
Původní představa o využití místních materiálů při rekonstrukci záhy ztroskotala. Důvodem bylo u tropických dřev i dalších materiálů nemožnost získat jakékoli certifikáty o jejich kvalitě, dále nedostupnost řady z nich. Nakonec byly použity ve větším rozsahu pouze venkovní betonové i kamenné dlažby a kamenné kvádříky. Ostatní materiály, zařizovací předměty a interiérové prvky byly dovezeny z ČR.
Pro rekonstrukci jsou určující následující materiály: nosná ocelová konstrukce terasy a schodiště, tropické dřevo Masaranduba, pálené tašky Tondach typ Jirčanka, polykarbonátové komůrkové desky, foliové izolační pásy, sádrokartonové desky, keramické a mozaikové obklady, nové zařizovací předměty(sociální zázemí a kuchyně), nová svítidla (od firmy Lucis a dalších), několik kovových dveří, troje sekční garážová vrata, celoskleněné stěny a posuvné dveře s kováním Dorma, kompletní nerezové kování na všech dveřích, nábytek z masivního dřeva (slovenská Javorina ).
Zastřešení terasy navazující na salon má nosnou ocelovou konstrukci z válcovaných I profilů. Obklad svislých částí a podhledu je tropického dřeva Massaranduba na nosném roštu. Prostor dotváří celoskleněné pevné a posuvné stěny, pevné dřevěné žaluzie, zelená střecha, prosklený pás mezi budovou a střechou, podhled se zapuštěnými svítidly, svítící „oddělený“ vršek horního sloupu
Nové vnitřní dřevěné schodiště má nosnou ocelovou konstrukci obloženou tropickým dřevem Massaranduba. Zábradlí je celoskleněné vetknuté do schodiště. V horní části schodiště uzavírá a odděluje prosklená stěna s posuvnými dveřmi, na které je do výše zábradlí zelená „tropická tráva“ nahrazující pocitově zábradlí.
Terasa u pracovny velvyslance byla nově vybudována v patře budovy. Na foliové krytině s krycí textilií je pochozí vrstva z tropického dřeva Massaranduba. Ze stejného materiálu jsou na ocelové konstrukci provedeny schody, zábradlí a truhlíky na květin.
Venkovní schodiště jsou provedena z tropického dřeva Massaranduba na nosný betonový podklad, zábradlí je z pásoviny s dřevěným madlem, v podstupnicích jsou zapuštěna svítidla.
 
Závěrem
Provádění stavby probíhalo ve ztížených podmínkách místní reality. Přesto dle našeho názoru se dílo společnou snahou podařilo a dodavatel odvedl velmi slušnou práci, takže výsledné provedení až na drobnosti odpovídá koncepci a záměru realizace.
 
Luboš Pata
K článku též fotogalerie Keňa a Nairobi www.stavbaweb.cz/foto-a-video/foto/20812/

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*