Rekonstrukce teras Pod Kanovnickými domy v Hradci Králové

Hradec Králové opravil další terasy v historickém centru
Autorem architektonického návrhu rekonstrukce je architekt Jiří Krejčík (doplněno Stavabweb).

Rekonstrukce teras Pod Kanovnickými domy (zdroj: VyfotProjekt - autor: Glori)
Hradec Králové 14. prosince (ČTK) –
Královéhradecká radnice dnes po roční opravě otevřela další část historických teras v centru města. Opravené terasy jsou pod kanovnickými domy vedle pivovarského schodiště. Lidé je však pro odpočinek a posezení budou moci využít až v březnu, protože přes zimu budou terasy kvůli bezpečnosti uzavřené. Oprava stála 18 milionů korun, z nichž tři čtvrtiny uhradila dotace z fondů EU. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

Dříve se na zanedbaných svazích a terasách rozkládaly vinice. Stavbaři na terasách například vybudovali schodiště kryté pergolou a otevřený altán. Ten projektanti umístili do místa, kde archeologové objevili pozůstatky historické bašty.

Stavbaři také opravili horní i dolní městské hradby přiléhající k chodníku. Část horní hradby navíc přistavěli. "Nechali jsme pro tento účel vyrobit gotické cihly, které byly ještě speciálně otryskány, aby navodily dojem stáří. Stejně tak spárování jsme museli udělat historické," řekl zástupce stavební firmy Petr Jedlinský.

Již v říjnu radnice otevřela takzvané jižní terasy. Za přebudování dříve zpustlé lokality pod Novým Adalbertinem na místě někdejších hradeb na odpočinkovou zónu město zaplatilo 54 milionů korun. Dříve se opravy dočkaly hradby pod městskou hudební síní a také schodiště u pivovaru.

Další části hradeb, které jsou ve špatném stavu, však na opravu čekají. Na konci března se zřítila část hradeb u Adalbertina, město úsek zajistilo bedněním, uzavřené jsou také některé části hradeb nad Žižkovými sady. "Připravujeme studii, která bude řešit opravu a rekonstrukci dalších částí teras, musíme se také rozmyslet, jak tyto akce financovat," řekl dříve náměstek radnice Jindřich Vedlich.

Doplněno Stavbaweb:
Nově zrekonstruované terasy si můžete prohlédnout na videu
zde.
Více informací o hradbách a terasách v Hradci Králové naleznete zde.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*