Rekonstrukce vily v lázních Bělohrad

V Lázních Bělohrad se více než sto let využívá léčivých účinků přírodní slatiny (rašeliny) pro koupele a zábaly při termoterapii (metodě, která aplikuje teplo na organismus). Hlavní výsadou bělohradských slatinných lázní je léčba pohybového aparátu, přičemž od roku 1963 se zde specializují i na dětské pacienty. Právě ti se v loňském roce dočkali zcela nového pavilonu pro rehabilitaci, neboť původní objekt již plně nevyhovoval potřebám moderního zdravotnického zařízení. Nový rehabilitační pavilon je bezbariérový a nyní přímo propojený s ubytovací částí dětské léčebny.

Historická vila, ve které původně dětská rehabilitace sídlila spolu se školou, ale dlouho opuštěná nezůstala. Prošla kompletní přestavbou a nyní slouží jako sídlo ředitelství lázní. Nutno podotknout, že sídlo velmi důstojné a komfortní. „Budova byla ve špatném stavebnětechnickém stavu, a tak zůstaly opravdu jen nosné konstrukce. Upravovaly se vnitřní dispozice, instalovaly komplet nové inženýrské sítě, vzduchotechnika, řešila se půdní vestavba,“ vysvětluje Ing. Jaroslav Krkonoška z realizační firmy J. Pišta a spol., společnost s r. o., která se na modernizaci lázeňských objektů podílela.

I přes razantní úpravy si nová budova ředitelství uchovala svou historickou podobu. Podíl na tom má i zvolená střešní krytina Granát 13, kterou na trh dodává společnost Bramac. „Střešní krytina byla na hranici dožití.  Místo původních betonových tašek jsme vybrali model keramických tašek.  Investora přesvědčila estetická kritéria, ale také velmi dobrý poměr kvality a ceny,“ prozrazuje Ing. Krkonoška.  Bramac sortiment keramických tašek vyrábí výhradně v Německu, kde disponují lepší kvalitou hlíny. Tašky jsou díky tomu tvrdé, rovnoměrně propálené a v průběhu času neztrácí pevnost. Jaroslav Krkonoška oceňuje i velmi přesnou geometrii tašek, díky níž velmi dobře zapadají do zámků při pokládce. „V dnešní době to není samozřejmost. Díky rostoucí poptávce se na trh často dostává i méně kvalitní produkce. Střešní tašky např. nejsou dostatečně vyzrálé, což se projevuje na rozdílné geometrii a rozměrech tašek,“ dodává na závěr. 

podle podkladů společnosti Bramac

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Ty stresni okna ukazuji, co tim minil mestsky architect, kdyz za meho vetsinou promrhaneho mladi (hluboko v minulem tisicileti) se vyjadril k memu navrhu pudniho bytu, hned pod vezi novomestshe radnice, v Praze.
    Take jsem si tenkrate myslel (nic lepsiho neznaje) ze ploche okno, v urovni strechy bude |historicky| lepsi, nez treba stresni vikyre. I zde je patrno, jak on mel pravdu a jak jsem se ja mylil.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*