Rekonstrukce zámku s parkem ve Slatiňanech

(ČTK) – Pro návštěvníky se v úterý 26. května 2020 po třech letech oprav znovu otevřel zámek a zámecký park ve Slatiňanech na Chrudimsku. Podle kastelána Jaroslava Bušty šlo o největší rekonstrukci za posledních 120 let. Vrátila se jim podoba z počátku 20. století.

Památkáři ve Slatiňanech naplánovali kromě oprav fasád s původními barvami, oken a dveří i zrestaurování zámecké brány. Ve své původní podobě je obnovená venkovní lodžie při západním křídle, která byla zbourána v 50. letech minulého století, místnosti v přízemí východního křídla se proměnily například na návštěvnické centrum.

Do dřívějšího stavu se z velké části vrátil i zámecký park a jeho vegetace. Lidé se mohou projít po 3,5 kilometru nových cest, obnoveno bylo jezírko. Proti minulosti je ale park rozdělen plotem na veřejnou část a tu, která v minulosti sloužila knížecí rodině. Do ní se platí vstupné.

Obnovy se dočkalo i dětské hospodářství, dříve veřejnosti nepřístupné. Sloužilo ke vzdělávání a hrám malých šlechticů, měli poznat hodnotu práce a peněz. Bylo jakousi zmenšeninou venkovského statku, děti se tam staraly o zvířata i záhony, ale také si mohly hrát.

Projekt Slatiňany – šlechtická škola v přírodě vyšel zhruba na 120 milionů korun. Národní památkový ústav na něj získal evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu.

Zámek Slatiňany u Chrudimi byl postaven na místě gotické tvrze ze 14. století a v několika staletích prošel rukama tří desítek majitelů. Až poslední z nich, knížecí rodina Auerspergů, zámku vtiskla jeho současnou podobu. Rodinné sídlo s nejmodernějším technickým vybavením včetně kuchyně, ústředního topení a výtahu na jídlo užívali majitelé do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn na základě Benešových dekretů. Po válce byla jeho budova využita jako hipologické muzeum věnované koním. Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo. 

Doplněno Stavbaweb:
Areál národní kulturní památky ve Slatiňanech tvoří budova zámku s navazujícím anglickým parkem o rozloze 16 hektarů a drobnou architekturou. Areál prošel dlouhým vývojem, kdy se z gotické tvrze stal renesanční, později barokní zámek obklopený formální zahradou. V 19. století byly zámek a park upraveny v duchu romantismu a sloužily knížecímu rodu Auerspergů zprvu jako letní sídlo a později jako nejmilovanější dům určený k výchově dětí a poklidnému rodinnému životu. Celý areál se postupně svou prezentací vrací do období kolem roku 1900, které představuje nevýznamnější dějinnou epochu v historii této památky, dobu Františka Josefa z Auerspergu, mecenáše, skvělého hospodáře, milujícího manžela a otce, cestovatele a milovníka koní.

Projekt obnovy areálu z prostředků IROP zahrnuje: Celková obnova zámeckého parku zabrání nejen postupující degradaci architektonicky i přírodně hodnotného areálu, ale poskytne zároveň efektivní možnosti jeho prezentace a využití pro kulturní a vzdělávací účely, konkrétně v případě „dětského hospodářství“, které v minulosti sloužilo k výchově šlechtických dětí (děti v této miniatuře statku pěstovaly zeleninu, staraly se o drobné zvířectvo, cílem bylo naučit je hodnotě lidské práce). Návrat původního rozdělovacího plotu umožní režim uzamykatelnosti části areálu, který posílí ochranu revitalizovaných přírodních a architektonických hodnot. Na ploše bývalých tenisových kurtů vznikne dětské hřiště s herními prvky, dřevěnými prolézacími konstrukcemi, odpočinkovými lavičkami a dřevěným přístřeškem. Součástí je také moderní bezbariérové návštěvnické centrum, které nabídne všechny potřebné služby návštěvníkům včetně bezbariérového WC.
Areál zámku byl prohlášen za NKP v roce 2001, je také součástí krajinné památkové zóny Slatiňansko – Slavicko. Od roku 1950 je v zámku zpřístupněno unikátní hipologické muzeum věnující se koním a od roku 2011 je zde jedna z nejnovějších prohlídkových zámeckých expozic.

Návrh obnovy areálu národní kulturní památky vyprojektoval architektonický atelier Masák&Partner (stavební prvky) a Ateliér Krejčiříkovi (zahradní prvky).
Podrobně se můžete seznámit s úpravami a změnami ZDE.
Fotogalerii obnovy zámeckého areálu najdete ZDE.
www.zamek-slatinany.czZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*